Попереду багато вихідних, які можна ефективно використати для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Звісно, хочеться гарно відсвяткувати Великдень, погуляти з друзями, допомогти батькам, відвідати рідних. Але, попри те, не можна змарнувати шанс удосконалити свої знання, адже до тестування залишився місяць.
Психологічно налаштовуємося
Щоби впевнено почуватися під час написання тестів, потрібно заздалегідь психологічно на них налаштуватися. Для цього експерти радять максимально відтворити події зовнішнього незалежного тестування, врахувати все до дрібниць, навіть одягнутися відповідно.
Напередодні ЗНО
В останній день перед тестуванням варто пам’ятати приказку “не наївся – не налижешся”. Відкладіть підручники і книжки, відпочиньте, зустріньтеся з друзями.
“Уже звечора потрібно підготувати всі необхідні документи: сертифікат, запрошення-перепустку, паспорт чи свідоцтво про народження. Покладіть у сумку зо дві ручки. Не забудьте й про одяг, який теж має бути в належному стані”, – радять фахівці.
Добре виспіться, щоби зранку прокинутися в хорошому настрої. Обов’язково поснідайте, аби через хвилювання не розболілася голова. Щоби вчасно прийти на пункт тестування, вийдіть із дому раніше.
Пам’ятайте про каліграфію
В аудиторії, де проходитиме тестування, потрібно знайти зручне для себе місце. Коли всі зберуться, важливо уважно вислухати вказівки та інструкції учителя, який буде присутній на тестуванні. Таким чином знатимете, як переносити завдання на основний аркуш, які помилки допустимі, а які неприпустимі, кому належить здавати роботу і скільки часу маєте на її написання.
“Чітко розрахуйте свій час. Перегляньте, за які завдання ставлять вищі бали, а за які мінімальні. Починайте зі складніших і поступово переходьте до простіших. Спочатку робіть ті завдання, відповіді на які знаєте напевно”, – пояснюють працівники Центру психології Українського католицького університету.
Окрім цього, врахуйте час, потрібний для переписування правильних відповідей у чистовик. Не забувайте про каліграфію, щоби чітко було видно, яка відповідь правильна і яке саме слово написане, щоб не було перекреслень.
Робота над тестами
Основним завдання, яке стоїть перед абітурієнтами, є знання правильного варіанта відповіді на запитання з того чи того предмета. Щоб ефективно використати час, відведений на тестування, потрібно спланувати, скільки часу вам потрібно для відповіді на одне запитання.
“Спочатку механічно перегляньте тести. Не варто зупинятися і довго думати над одним запитанням, адже одразу ж почнете хвилюватися, виникне невпевненість у собі. Краще складніші запитання залишити на потім і дати відповіді на простіші”, – рекомендують працівники згаданого центру.
Часто буває так, що відповідь на запитання знаєш, але не можеш одразу згадати. Тому краще відкласти цю справу, щоб не гаяти дорогоцінного часу.
“Не залишайте питання без відповіді, навіть якщо не впевнені у ній. Адже її можна вгадати. І навіть коли часу залишається обмаль, варто просто навмання поставити відмітки”, – наголошують фахівці.
Читаючи запитання, максимально зосередьтеся. Дуже часто, зі слів експертів, каменем спотикання є такі слова, як “завжди”, “ніколи”, “всім”, “кожен”.
Пишемо есе
Наступним пунктом у майже всіх завданнях є викладення власної думки у вигляді есе. Не варто легковажити цим.
“Якщо ви ніколи не писали есе, не сподівайтеся, що зможете без проблем зробити це на тестуванні. Тож потренуйтеся вдома. Есе можна писати про все, що спадає на думку: чи про політичну ситуацію в країні, чи про вибір шпалер для своєї кімнати”, – радять фахівці.
Головне в написанні есе дотримуватися чіткої структури: розпочати із вступу, в центральній частині подати основну тезу і наприкінці зробити висновки. Тоді шанс на високу оцінку тексту від людини, яка читатиме вашу роботу та оцінюватиме її, більш імовірний, навіть якщо зміст тексту не буде цікавим. Якщо ж думки викладені сумбурно, непослідовно, то й сам текст відштовхуватиме.