Малятка-дошкільнятка

Психологи твердять: потенціал дитини формується саме у дошкільному віці

Психологи твердять: потенціал дитини формується саме у дошкільному віці

karusel.jpg 

За словами психологів, інтелект людини формується у перші шість років життя. Зі семи до дванадцяти активно розвивається пам'ять. А вже починаючи з 13 років, вона поступово починає згасати.

Тож, виходить, дошкільний час у кожної дитини є максимально відповідальним періодом. Яким чином у цей час батьки можуть вплинути на розвиток малюка? Що принесе користь його інтелектуально­му, фізичному, емоційному розвитку, а що зашкодить? Які основні центри розвитку для дошкільняток маємо у Львові? "Пошта" з допомогою дитячих психологів спробувала знайти від­повіді на ці та інші запитання.

"Дорослі" висновки малечі

"...Повертаюся ввечері додому. Проходжу в кімнату, тихо сідаю в крісло. Через хвилину трирічний синок обережно підходить, сідає поруч і каже пошепки: "Мама думає". Я була вражена, адже досі жодного разу не чула від нього нічого подібного. Малюк дуже точно зрозумів мій стан", - згадує молода мама Олена Крайчук.

Куди віддати малюка перед школою?

У який центр до­шкіль­ного розвитку? Вибір у Льво­ві є, але варто знати, що приватних центрів усе-таки більше й можливості у них також більші. Якщо ви хочете, аби син чи донька змалечку володіли англійською, їх можна віддати у школу раннього вивчення англійської мови "Англійська мова. Хелен Дорон". Навчати мови тут починають з ... 3 місяців і до 14 років. Чи у школу іноземних мов "Руна". Саме у ранньому віці англійську можна вивчити як рідну.

У школі естетичного виховання дошкільнят "Тайстра" навчаються малята віком від 3 до 6 років. У програмі навчання - англійська мова, малювання, художня праця, паперова пластика, співи, музика, художнє слово, основи театрального мистецтва, а також хореографія, бальні танці, ритмопластичні вправи.  Для малюків 5-6 років формується спеціальна група дошкільної підготовки "Букварик". Її основна мета - формування у дітей психологічної готовності до навчання.

Батькам, які дбають про виховання дитини у християнському дусі, у нагоді стане Школа Святої Софії. Це перша в Україні початкова школа з релігійним нахилом (під патронатом УГКЦ). Серед викладачів, зокрема, сестри-студитки, які мають неабиякий вплив на духовний розвиток дітей.

Центр дошкільного виховання "Горішок". Тут малюків активно готують до школи.

Безперечно, ці центри зовсім не вичерпують усіх варіантів, що є у Львові у сфері розвитку дитини. У кожному районі є приватні і державні центри. За словами Марії Іванус, головного спеціаліста Галицького ра­йонного відділу освіти, на жаль, у центрі Львова немає жодного великого державного центру дошкільної освіти.

А дивуватися немає чому, кажуть психологи. Починаючи з трьох років, малята стають дуже чутливими до навколишнього світу і людей, що поруч. Вони спостерігають, аналізують і видають "дорослі" висновки. Французький педагог-гуманіст Жан-Жак Руссо виокремлював два періоди розвитку: від народження до двох років - час фізичного виховання - і від двох до дванадцяти - період розвитку "зовнішніх почуттів".

За словами дитячого психолога Ольги Кіть, дошкільний період у житті дитини є дуже відповідальним. Це час формування особистості, розвитку емоційних, сенситивних, фізичних навиків. Розвивається не лише інтелект і тіло дитини. У неї починає формуватися інтерес до активного життя, з'являються навики співчуття, співпереживання іншим. Дитина уважно спостерігає і здатна досить добре розрізняти емоції людей, що її оточують.

"Дитина у віці 4-6 років відчуває гостру потребу самоствердження. Це чітко простежується в її рольових іграх. Але, крім позитивних рис, формуються і негативні. До прикладу, заздрість. Дуже важливо, щоб батьки не пропустили цей момент і пояснили дитині ці відчуття. Емоційний світ малюка 4-6 років дуже глибокий. У нього активно формуються морально-етичні норми: він соромиться і почуває себе винним, вміє розповісти про свої почуття. А ще він уже вміє співчувати та співпереживати. А вже у 5-6 років у дитини різ­ко підвищується самоконтроль, проявляється почуття справедливості і власної самооцінки", - розповідає психолог.

Тому, на думку Ольги Кіть, розвитку дитини у дошкільному віці варто приділяти максимальну увагу. Це час розкриття її потенціалу, а водночас - формування його на все життя.

Якщо ж здібності дитини не яскраво виражені, то починати варто із загального гуманітарного розвитку малюка: іноземні мови, хореографія, музика, живопис.

Комп'ютер і дитина

Дитячий психолог Олег Бартош наголошує на тому, що дуже часто в процесі розвитку дитини батьки підсвідомо намагаються розвинути не стіль­ки її природні задатки, як реалізувати власні. Тоді і починається "муштрування" малюка, який у три роки, на їхню думку, повинен вже читати, а в чотири - писати вірші. Така ситуація дитині може тільки

Серед найпопулярніших іграшок минулого століття дослідники назвали  крейду. В середньому американська дитина щодня гралася нею майже 30 хвилин.

У 1978 році Ерно Рубік придумав свій кубик, який надовго став улюбленою розвагою дітей та дорослих. Цей винахід допоміг Рубіку стати найбагатшою людиною Угорщини. Кубик має 43 252 003 274 489 856 000 конфігурацій і тільки один варіант рішень.

Найпопулярніша у світі лялька Барбі продається у світі кожні дві секунди.

Конструктори "Лего" також надзвичайно популярні. З них дітлахи роблять як іграшкові замки, так і конструюють аналоги реальних пристроїв. На кожного мешканця Землі припадає 52 кубики Лего. Кажуть, що цією іграшкою вже бавилось 300 мільйонів дітей. У 1987 році було засновано клуб "Леґо". Нині клуб нараховує більше мільйона юних конструкторів віком від 5 до 14 років.

нашкодити. Обираючи найкращий варіант розвитку дитини, батьки повинні замислитися над тим, чи справді пріоритетом є здібності сина чи доньки, а не їхні уявлення про них чи власні дитячі мрії.

Тема окремої розмови - дитина і комп'ютер. За словами Олега Бартоша, діти, які мають доступ до комп'ютера, рано починають розуміти різ­ницю між реальністю і символами. А це розвиває абстрактне мислення, і 4-5-річні діти вчаться узагальнювати і класифікувати предмети та явища. Якщо дитині подобається працювати за комп'ютером, це сприяє розвиткові інтересу до знань, тренуванню пам'яті та уважності. Але, на думку лікарів, дошкільняті сидіти біля монітора можна не більше як 15 хвилин на день. З іншого боку, комп'ютер може й уповільнити розвиток дитини, якщо вона надто багато часу приділятиме електронному другові й менше часу спілкуватиметься з ровесниками, гратиме з ними у звичайні дитячі ігри.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8591 / 1.61MB / SQL:{query_count}