Сьогодні для католиків усього світу відбудеться велика урочиста подія – інавгурація Папи Франциска, тобто введення на престол нового понтифіка. Як учора зазначив голова прес-центру Ватикану Федеріко Ломбарді, святкування розпочнеться о 8.45 за римським часом. Папа урочисто проїде від Дому святої Марти на джипі чи папамобілі площею святого Петра.
Сама ж інавгурація розпочнеться біля гробниці апостола Петра. Про це інформує “Католицький оглядач”. Туди Папа вирушить із захристії собору в супроводі десяти патріархів та верховних архиєпископів Східних католицьких церков, з яких четверо – кардинали, аби разом помолитися біля гробниці першого Папи Римського. Тож, очевидно, до цих десяти належить і Глава УГКЦ Святослав Шевчук.
Перед престолом кардинал-протодиякон накладе Святішому Отцеві паллій (той самий, який носив Папа Бенедикт XVI), кардинал-протопресвітер зачитає молитву, а кардинал-декан вручить перстень. Його виготовив відомий італійський ювелір Енріко Манфріні, а модель обрав сам Папа з-поміж кількох пропонованих. На персні зображений святий Петро з ключами, а виготовлений він із позолоченого срібла.
Звідти процесія вирушить до місця богослужіння перед фасадом головної ватиканської базиліки. Перстень Папи називається “Перстень Рибалки”, оскільки перший Папа – апостол Петро – був рибалкою. Отже перстень свідчить, що Папа Франциск стає наступником святого Петра.
Паллій – це елемент літургійного одягу: вузька накидка з овечої шерсті з вишитими червоними хрестами, що символізують пролиту кров Ісуса Христа. (Архиєпископам Папа вручає білі паллії з чорними хрестами, що символізують послух Папі та особливу близькість до Святого Престолу.) Паллій нагадує про те, як Ісус несе загублену вівцю, і символізує повноту влади Святішого Отця.
Опісля шестеро кардиналів висловлять жест покори новому Папі від імені всієї Колегії кардиналів. Після всіх символічних моментів інавгурації нового понтифіка відбудеться Свята літургія з читаннями на спомин святого Йосифа. Її разом із Папою співслужитимуть понад сто осіб, серед яких і настоятелі двох монаших чинів – отець Гарбальйо, головний настоятель францисканців, та отець Ніколас, головний настоятель єзуїтів. Євангеліє читатимуть не латинською і грецькою (так уже склалося традиційно, що означає вшанування Західної та Східної церков), а лише грецькою, оскільки (зі слів отця Федеріко Ломбарді), як висловився Папа, латинської і так було багато.
Святу Євхаристію на літургії будуть уділяти диякони, а не сам понтифік. Загалом тривалість святкової церемонії не мала б перевищити двох годин. Проповідь Папа виголосить італійською.
Після літургії він зустріне голів іноземних делегацій, які прибудуть вітати його. Загалом у списку 132 делегації. Очевидно, Ватиканський телецентр продовжить транслювати цю зустріч і після закінчення літургії.
Свою присутність на урочистостях підтвердили короновані особи з багатьох країн. Із Великобританії приїде спадкоємець трону принц Чарльз, з Іспанії – королева Софія і принц Філіп, з Бельгії – король Альберт і королева Паола. США представлятиме віце-президент Джо Байден, Аргентину – президент Крістіна Фернандес де Кіршнер, Бразилію, Польщу і Мексику – їх президенти. З Німеччини прибудуть президент Йоахім Гаук та канцлер Ангела Меркель. Австрію представлятимуть президент, канцлер та віце-канцлер. Варто зазначити, що Апостольська Столиця підтримує дипломатичні відносини зі 179 державами.
На доручення Президента України на церемонії інтронізації новообраного Папи Римського Франциска у Ватикані нашу державу представлятиме віце-прем’єр-міністр Костянтин Грищенко.
“Україна, як держава, що спирається на загальні для європейських країн християнські цінності і в цьому році відзначає 1025-річчя Хрещення Київської Русі, з діяльністю нового Папи Римського пов’язує надії і подальший плідний розвиток традиційно добрих відносин зі Святим Престолом”, – повідомляє прес-служба віце-прем’єра.
Нагадаємо також, що Папа Франциск закликав своїх земляків не їхати до Рима на інавгураційні урочистості, натомість гроші на подорож передати бідним і потребуючим.
Згодом Папа у залі святого Климента прийме голів делегацій сорока християнських Церков, серед яких Константинопольський патріарх Варфоломій (уперше візьме участь в урочистостях з часу великого поділу Церкви в 1054 році), вірменський католикос Керекін ІІ, митрополит Ілларіон Алфеєв від Російської православної церкви, англіканський архиєпископ Джастін Велбі. Привітати Папу прибудуть і голови єврейських комітетів та рабини. Про свою участь у церемонії заявили і мусульманські, і буддистські, і джайністські організації.
Очільник прес-центру Ватикану наголосив, що Апостольська Столиця нікого особисто не запрошувала, а лише інформувала про дату інавгурації, тому кожен, хто бажав привітати Папу, міг заявити про свою присутність. Кожен може прибути без запрошення і кожного у Ватикані гостинно приймуть: ніхто не буде ні привілейований, ні відкинений.
Інавгурація в прямому ефірі
Трансляція інавгураційної Святої меси Папи Римського Франциска на Першому Національному розпочнеться 19 березня о 12.30. Коментуватимуть її головний редактор цього телеканалу Христина Стебельська та отець Сергій Панченко.
Окрім цього, долучитися до майже тригодинної молитви українські віряни зможуть завдяки трансляції на “5 каналі”.