Попри те, що зима все ще не хоче здаватися та робить такі снігові сюрпризи, як учора, нам хочеться весни, хочеться вірити, що вона не забариться і вже найближчим часом знову тішитиме нас сонечком та першими квітами. А ми нарешті заховаємо до наступної зими хоч і улюблені, але вже такі набридлі шуби, дублянки, пуховики та шапки. Проте відразу закидати далеко у шафи верхній одяг все ж не варто, інакше до початку наступного сезону він втратить свій зовнішній вигляд. Щоб не зіпсувати улюблені зимові речі й максимально подовжити термін їх служби, необхідно вміти правильно за ними доглядати.
Перше, що потрібно зробити, – вимити всередині водою з додаванням оцту шафу та добре її провітрити. Для зменшення вологості можна розвісити мішечки з активованим вугіллям. Потім треба перебрати увесь одяг, починаючи від шапок та светрів і закінчуючи дублянками.
Зимовий одяг можна почистити вдома або ж віддати у хімчистку. Якщо річ дорога або дуже забруднена, краще не ризикувати і відразу скористатися платними послугами. Проте доведеться викласти чималу суму.
За словами консультанта однієї зі львівських хімчисток Оксани Глушко, чищення однієї куртки чи плаща обійдеться приблизно у 45–100 гривень. Дорожче коштуватимуте чищення дублянки та шуби.
“За штучну дублянку потрібно заплатити у межах 100 грн, а ось за шкіряну, замшеву чи набукову – від 180 до 280, залежно від довжини виробу, – розповідає вона. – Незважаючи на ціну, радила б людям все ж здавати свої зимові речі у хімчистку, адже у спеціальних машинах і з застосуванням “правильних” хімічних засобів речі завжди відчистяться краще, ніж в домашніх умовах. Головне – не відтягувати процес, а нести речі у хімчистку відразу після завершення зимового сезону”.
Як зазначає Оксана Глушко, були випадки, коли люди спочатку намагалися самостійно відчистити речі, проте цим лише шкодили – пляма в’їдалася і її було важче вивести.
Якщо ж ви таки вирішили зробити все самі, то речі спочатку потрібно вивернути та повісити на свіжому повітрі. Далі треба прослідкувати, аби всі ґудзики були пришиті, а дірки в кишенях – зашиті. Пришиваючи ґудзик до шуби, на хутро бажано покласти шматочок кальки, щоб не заважав ворс.
Якщо на одязі є плями, їх варто вивести. Наприклад, штучне хутро можна почистити ватним тампоном, змоченим у теплому розчині прального порошку. Потім треба чистою губкою змити мильний розчин, хутро розчесати гребінцем. А ось речі з натурального хутра можна почистити такою сумішшю: 1 ч. л. нашатирного спирту, 3 ч. л. солі і 0,5 л води. За допомогою тампона суміш нанести на виріб, протерти чистою серветкою та розчесати гребінцем. Білі хутра можна почистити крохмалем, картопляним борошном або манною крупою, після чого витрусити та розчесати.
Нежирні плями на шкіряних речах можна вимити теплим мильним розчином, завершуючи чищення вологою, а потім і сухою тканиною.
Одяг зі штучної замші чистять слабким теплим розчином прального порошку і лише за ворсом, потім протирають чистою вологою тканиною та, врешті-решт, підсушують сухою. Натуральну замшу можна прати молоком із содою.
Жирні плями на дублянках бажано посипати тальком та чистити щіткою, брудні – протерти мильним розчином із нашатирним спиртом (співвідношення 1:4), потім – ваткою, змоченою у воді з оцтом (1 ч. л. та 1 л води). Вивести плями на хутряному пальто допоможуть житні або пшеничні висівки. Спочатку їх бажано покласти у металевий посуд і поставити на вогонь. Помішувати масу слід доти, доки вона не стане гарячою. Після цього висівки висипати на хутро, а потім зібрати щіткою. Чистий одяг струсити та розчесати.
Шубу і дублянку після чищення бажано скласти у бавовняні мішки або чохли та повісити на плічки. Їх розмір має відповідати розміру одягу: якщо вони ширші, ніж треба, рукави деформуються, а якщо вужчі, плечі провиснуть, що з часом спотворить форму одягу. Ґудзики та блискавки мають бути застебнуті. Для зберігання верхнього зимового одягу не варто використовувати упаковання з поліетилену, оскільки в них хутро не “дихає”. Якщо чохлів немає, можна використати старі простирадла. А ось світле хутро потрібно зберігати в чохлах або мішках синього кольору, інакше воно пожовкне.
Одяг у шафі повинен висіти вільно, щоб повітря циркулювало і не заломлювався ворс (такий одяг у жодному разі не можна складати).
Головні убори та шарфи бажано попередньо випрати у мийному засобі та висушити. На літо їх можна загорнути у папір і покласти в картонну коробку з щільно закритою кришкою. Якщо бажаєте віддати шапку, шарф чи рукавиці у хімчистку, доведеться витратити приблизно 30 грн.
До речі, ідеальним місцем для зберігання зимових речей у літній період вважається темне приміщення з температурою від +4 до +20 градусів і зниженою вологістю. А ось за +25–30 градусах хутро пересихає, шкіра втрачає свою еластичність і стає твердою.
Прибираючи речі у шафу, варто подбати і про захист зимових речей від молі. Найчастіше вона заводиться там, де недостатньо провітрюють приміщення. Отож, світло і кисень – головні вороги молі.
Особливо часто міль вражає речі з жирними плямами. Тканину, у якій завелася міль, можна обробити так: охолодити до температури мінус вісім градусів, а потім одразу нагріти до кімнатної температури. Під дією низької температури і за швидкого нагрівання яйця й гусінь тріскаються та гинуть. Для більш ефективного охолодження тканину можна покласти у морозильну камеру.
Допоміжними засобами проти молі є препарати типу “Антимоль” у вигляді таблеток. Вони відлякують дорослих комах, запобігаючи відкладанню яєць. Можна скористатися й народними методами. Міль боїться звіробою, стебел та насіння кмину, полину, пижми, меліси, листя евкаліпта, горіха. Якщо під рукою немає трав, вовняні та хутряні речі врятують цигарки (їх можна запхати у кишені та за коміри верхнього одягу). Міль не любить висушених шкірок апельсинів, коріння лаванди та… свіжих газет.
Ідеї для зберігання речей
Якщо ви можете собі це дозволити, придбайте вакуумні пакети для одягу. За їх допомогою можна акуратно і компактно розмістити речі в шафі за рахунок значного зменшення обсягу пакета після викачування повітря, економлячи до 70% вільного простору. Таке упаковання надійно захищає речі від пилу, комах та вогкості. Самі вироби при цьому не мнуться, не вбирають сторонніх запахів, залишаючись такими ж свіжими, як після прання.
Крім того, для зберігання дублянок і шуб зараз існують навіть спеціальні холодильники (такі є у Києві та Донецьку). У них підтримується оптимальна для хутра температура. А для тих, у кого мало місця в будинку або немає можливості придбати такий холодильник, деякі ательє пропонують свої послуги зі зберігання хутряних виробів.
КОМЕНТАРІ | |
Людмила Ясінська, співачка, композитор і телеведуча: | Соломія Вітвіцька, телеведуча, журналіст: |
- Зимовий гардероб ще не ховала, адже погода в нас непередбачувана. Коли ж справді відчую прихід весни, усі речі заховаю у велику шафу. Там у мене лежить все - від светрів, курток і аж до лижного спорядження.Звичайно, перед тим, як заховати зимові речі у шафу, доводжу все до ладу. Інколи сама, інколи користуюся послугами хімчисток (залежно від величини, забрудненості та виду одягу). Поки ж ходжу у зимових черевиках та чекаю весни... | - Зимові речі ще не перебрала. А відколи у мене з'явилось авто, все частіше взимку одягаю зовсім легкі сукні.Зазвичай намагаюся зробити так, щоб усі зимові речі висіли у шафі чистими, адже прохолодні чи дощові дні можуть бути навіть пізно навесні... Тож особливого догляду мої речі не потребують. |
Андріана, співачка: | |
- Оскільки цього року погода дарує нам неабиякі сюрпризи, свої зимові речі поки не поспішаю ховати. Все зберігаю лише вдома у великій шафі-купе. Речі, які мають туди потрапити, потребують ідеальної чистоти. Тому хімчистка стає у пригоді доволі часто.А взагалі я дуже бережно ставлюся до речей з мого гардеробу. Для мене як для жінки він становить неабияке багатство, у ньому приблизно 80% ексклюзивних речей. Інколи річ, яку я вдягала раз або двічі, доводиться дарувати сестрі або подружкам. |