Що знадобиться для вишивання

З дитинства пам’ятаю віршик про Ніну, яка дуже хотіла шити, однак губила то голку, то нитку: “Стала Ніна на коліна, знайшла голку, та не шила – Ніна нитку загубила…”

З дитинства пам’ятаю віршик про Ніну, яка дуже хотіла шити, однак губила то голку, то нитку: “Стала Ніна на коліна, знайшла голку, та не шила – Ніна нитку загубила…”

Часто і ми, милуючись чудовими вишитими шедеврами, пригадуючи, як вишивала бабуся чи мама, маємо велике бажання спробувати створити щось самотужки. Та нерідко нам чогось бракує: то полотна, то ниток, то доброї голки…
Найперше, що належить мати, аби почати вишивати, – тканину, нитки, голки, ножиці. Можуть знадобитися і п’яльці, лінійка, наперсток, лупа, шило, маркери, лампа і шпильки... 
Тканину для вишивання краще вибирати світлу (особливо для початківців), білу, блакитну, жовту, полотняного переплетення, оскільки при виконанні багатьох видів швів доведеться рахувати нитки. Можна використовувати і лляну, лляну з лавсаном, домоткане полотно або ж іншу тканину з розрідженою структурою, наприклад, панаму. Якщо ж маєте намір вишивати на тонкій щільній тканині, доведеться придбати канву. 
Нитки для вишивання можуть бути різними: синтетичними, штапельними, шовковими, вовняними, котушковими, муліне тощо. Перед тим як вишивати, необхідно перевірити міцність та якість ниток, особливо якщо вони мають яскраві кольори. Щоби перевірити стійкість їх фарбування, необхідно покласти нитку в гарячу воду. Якщо вода забарвиться, то такими нитками можна зіпсувати всю вишивку. Тому їх необхідно протягом 5 хвилин прокип’ятити в розчині води з оцтом (1 столова ложка оцту на склянку води), а потім прополоскати (до чистої води).
Голки  для різних видів вишивання застосовують різні. Підбирають залежно від цупкості тканини і товщини ниток для вишивання. Вушко голки завжди має бути досить великим, аби нитка легко проходила крізь нього. Голка з дуже маленьким вушком буде погано проходити крізь вічка тканини, і нитка може скоро порватися. Вишиття занадто великою голкою виглядатиме нерівним.
Ножиці для вишивання краще обрати маленькі, з гострими кінцями. Такі ж використовують і при виконанні мережок чи орнаментів з витинанням. 
П’яльці – це інструмент у вигляді чотирикутної або округленої рамки, з допомогою якої тримають тканину натягнутою, уникаючи стягування орнаменту. Важливо не допускати зморщок і деформації тканини. Вишивання у п’яльцях завжди є більш тривалим процесом.
Лінійка потрібна для розмітки тканини, визначення місця розташування візерунка.
Наперсток підбирають для середнього пальця, бо цей палець найбільше травмується при вишиванні. Вишивати необхідно при хорошому освітленні, краще вдень. Намагайтеся влаштуватися так, аби світло падало зліва (якщо ви не шульга). Якщо ж освітлення недостатнє, скористайтеся настільною лампою.
 
 

 Уроки вишивання


 
Обметниця (плахтове закінчення) застосовується для оздоблення одягу, низу плахт, обрусів, серветок, на рубцях вишиваних рушників. Спочатку закріплюємо на тканині нитку зі зворотного боку, голку виводимо на лицьовий бік. Набираємо на неї відповідну кількість ниток піткання і виводимо робочу нитку в тому ж самому місці, утворивши при цьому перпендикулярний стібок. Потім відступаємо на 2 – 3 нитки, знову набираємо на голку 4 нитки піткання, робочу нитку при цьому ведемо справа наліво і підтримуємо великим пальцем лівої руки. Плахтовий шов робимо таким же способом. Перший стібок – по діагоналі на 2 – 3 нитки основи справа наліво, другий – прямо,  третій – зліва направо, вколюючи при цьому голку в нижній частині в одне й те ж місце. Робочу нитку ведемо так само справа наліво і притримуємо пальцем. Плахтове закінчення може бути й кольоровим.

Верхоплут (верхошов). Цей шов називається так тому, що при його виконанні спочатку вишивають прямі стібки, а потім по них “переплутують” нитку. Він може бути обвідкою орнаменту або ж  основним у лиштві чоловічих сорочок. Спочатку робимо основу. На певній відстані вишиваємо вертикальні стібки (з вивороту вони лягають паралельно). Потім під лицьові стібки протягуємо голку з ниткою поперемінно – то зверху, то знизу.

Ретязь поперечний використовується для оформлення країв жіночого одягу (сорочок, киптарів тощо). Виконують його справа наліво. Нитку виводимо на лицьовий бік тканини, по діагоналі через 4 нитки основи вколюємо голку і набираємо на неї 4 нитки піткання, виводимо робочу нитку по діагоналі, набравши на голку паралельні 4 нитки піткання. Голку виводимо на початку шва. Потім вколюємо її по діагоналі на 2 нитки основи вперед і набираємо 4 нитки піткання. Знову робимо хрестик з наступного стібка, вколовши при цьому голку посередині наступного хрестика. Наступні стібки робимо поступово через кожні 2 нитки основи по діагоналі. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4333 / 1.58MB / SQL:{query_count}