У Ватикані – Sede Vacante

Католицька церква перебуває в очікуванні нового Папи

Католицька церква перебуває в очікуванні нового Папи

Приспущений прапор Ватикану, закриття воріт Папської резиденції у Кастель-Гандольфо та зняття з неї Папської Швейцарської Гвардії у четвер, 28 лютого 2013 р., о 20-й годині за місцевим часом сповістили світові про те, що з цієї хвилини звільнився Римський Папський Апостольський Престол. Вступило в дію зречення Бенедикта XVI, який відтепер має титул вислуженого Папи. У Церкві почався період молитви та очікування обрання 265-го Наступника святого Петра.

 З настанням Sede Vacante Церквою керує Колегія кардиналів, яка, однак, не має жодних повноважень щодо питань, належних урядові Римського Архиєрея, – лише у вирішенні невідкладних справ та організації обрання нового Папи. Вона також відповідальна за збереження всіх прав Апостольської Столиці та Римської церкви. Цю владу кардинали здійснюють шляхом щоденних загальних зібрань, в яких беруть участь усі кардинали, та окремих зібрань, які складаються з кардинала-камерленго та трьох кардиналів з трьох кардинальських чинів (єпископського, пресвітерського та дияконського), обраних жеребкуванням з повноваженнями на три дні, після чого обирають інших. Окремі зібрання розглядають менш важливі питання. 

З настанням Sede Va­can­te втрачають свій уряд керівники дикастерій Римської курії та держсекретар. Виняток становлять кардинал-камерленго, верховний пенітенціарій, вікарії для Римської дієцезії та держави-міста Ватикан, архипресвітер Ватиканської базиліки. Про це повідомляє Радіо Ватикану.

Згідно з церковною тра­дицією, кардинал-камерленго Католицької церк­ви Тарчізіо Бертоне, який адміністративно керуватиме справами Святого Престолу до обрання нового Папи, в присутності інших кардиналів здійснить процедуру анулювання свинцевої печатки і так званого “персня Рибалки”, що належали Бенедикту XVI, аби виключити можливість фальсифікації документів на час обрання нового Папи.

Перстень Рибалки – символ апостольського спадкоємства, який вказує на те, що Папа є правонаступником апостола Петра, який був рибалкою. Символіка персня пов’язана й зі словами Христа про те, що його учні стануть ловцями людських душ. Католики прикладаються губами до персня Папи на знак послуху його волі.

Трьома годинами раніше Бенедикт XVI покинув Ватикан на білому гелікоптері, який полетів до літньої резиденції Кастель-Гандольфо, де понтифік проведе найближчі два місяці. 

Попрощатися з Папою, який став першим в сучасній історії главою Римо-католицької церкви, що зрікся Апостольського Престолу, до ватиканських стін прийшли сотні вірян.

Незадовго до того Бенедикт XVI написав своє останнє в статусі Папи повідомлення у мікроблозі Twitter: “Спасибі вам за вашу любов і підтримку. І хай завжди з вами буде благодать від того, що Христос є у вашому житті”. Об 11 годині за місцевим часом Бенедикт XVI прийняв у Апостольському палаці кардиналів, присутніх у Римі, аби подякувати і попрощатися з ними перед завершенням свого понтифікату. З Апостольського палацу Папа вийшов у білому одязі.

Під кінець понтифік сказав: “Перш ніж особисто привітатися з кожним із вас, бажаю заявити вам, що й надалі залишатимуся близько вас в молитвах, особливо протягом наступних днів, щоб ви були повністю слухняними діянню Святого Духа у виборі нового Папи. Щоб Господь показав вам того, якого Він бажає. І між вами, в Колегії кардиналів, є також майбутній Папа, якому вже сьогодні обіцяю свою безумовну пошану та послух. За це все з любов’ю та вдячністю від щирого серця уділяю вам Апостольське благословення”.

Прибувши гелікоптером до Кастель-Гандольфо, Святіший Отець автомобілем переїхав через сади в літній резиденції та вийшов на зовнішній балкон під овації тисяч жителів містечка та околиць, а також численних паломників. Площа Свободи та вулиці, які ведуть до неї, були заповнені людьми. 

 “Дякую, від щирого серця дякую, – сказав Бенедикт XVI. – Дорогі друзі, я щасливий бути тут між вами, оточений красою сотвореного світу та вашою приязню, яка мені дуже допомагає, дякую за вашу дружбу, за вашу любов. Ви знаєте, що цей день є іншим, ніж попередні. До восьмої години я ще є Вселенським Архиєреєм Католицької церкви, а потім – вже ні. Я просто паломник, який розпочинає останній етап свого паломництва на цій землі. Але я хотів би ще раз своїм серцем, своєю любов’ю, своїми молитвами, своїми роздумами, всіма своїми внутрішніми силами трудитись на користь спільного добра і добра Церкви, добра людства. І відчуваю підтримку вашої прихильності. Прямуймо вперед разом із Господом Богом для добра Церкви та світу. Дякую. А тепер від щирого серця уділяю вам своє благословення: “Дякую і на добраніч!”

Тепер усі чекають на оголошення дати Конклаву. Нагадаємо: він має розпочатися через 15 днів або й швидше, якщо всі кардинали-виборці прибудуть до Рима, але не пізніше 20-го дня Sede Vacante. Цілком можливо, що Конклав розпочнеться швидше, адже сучасні засоби дозволяють у значно коротші терміни прибути до Вічного міста, аніж колись. До того ж в останній день березня католики латинського обряду святкуватимуть найбільше в літургійному році свято – Пасху. Тож цілком ймовірно, що офіційне входження нового Папи на Престол святого Петра може відбутися у свято В’їзду Господнього до Єрусалима, яке припадає на 24 березня, або ж у свято Благовіщення – 25 березня. Традиційно у Велику П’ятницю Папа очолює Хресну дорогу в Колізеї. Тож католики з нетерпінням чекають на обрання нового понтифіка, аби у Страсний тиждень і світле свято Воскресіння Христового увійти під проводом Верховного Архиєрея і Вікарія Христа на землі. 

ДО ТЕМИ

Таємниці Ватикану розкрито…

Довідатися, як кардинал Йозеф Рацінгер став Папою, попри те що всі тоді стверджували, що він занадто похилого віку і занадто консервативний, як сприйняли те, що він узяв ім’я Бенедикт XVI та чому з комина Сикстинської капели пішов сірий, а не білий дим, можна із книжки Бернара Лєкомта “Таємниці Ватикану”, що побачила світ у видавництві “Свічадо”. На цьому тижні її презентували львів’янам у книгарні “Є”. 

Як розповів присутнім директор “Свічада” Богдан Трояновський, відставку Папи у видавництві не замовляли, але дуже раді запропонувати книжку, яка розповідає про важливі віхи історії держави Ватикан і розкриває багато таємниць. Адже, як перед тим зазначив редактор журналу “Патріярхат”, слова “Ватикан” і “таємниця” стали у нашому сприйнятті синонімами. 

Однак в цій книзі, написаній відомим французьким журналістом, політологом і ватиканістом, не варто шукати сенсацій. Навпаки, пояснюючи звичайними обставинами та умовами те, що десятиліттями обростало домислами, він знімає з цих подій ореол таємничості та сенсаційності. 

Як слушно зазначив отець Юстин Бойко, прокуратор монастирів Студійського уставу УГКЦ при Апостольському Престолі, ця книжка показує, що Церква – це боголюдська структура, якою направду провадить Святий Дух, але водночас складається зі живих людей, котрі мають свої слабкості, прихильності, вади і таланти.

Книжка написана цікаво, захопливо, тож не відпустить читача до останньої сторінки, змусить по-новому глянути на життя Церкви.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7239 / 1.62MB / SQL:{query_count}