Піклування про своє здоров’я, зокрема додержання правил раціонального харчування, стає щораз популярнішим. Ми намагаємося частіше зважати на те, що входить до складу продуктів, які купуємо. Однак не завжди вдається дізнатися, за яким рецептом спечений той же хліб, який споживаємо щодня.
Тому найкраще спекти його самому. Зазвичай для цього нам не вистачає часу, бажання, впевненості у своїх кулінарних здібностях. Позбутись таких клопотів допоможе хлібопіч. Випікаючи хліб для своєї родини на власній кухні, можна бути певним, що всі складники якісні, що він не містить хімічних добавок.
Окрім цього, завдяки хлібопечі можна зекономити не лише час, а й заощадити. Проте й це не найголовніше. Важливим є те, що, допоки печеться хліб, можна братися за інші хатні справи.
Це справжня знахідка для господині: у ній можна випікати не лише звичайні буханці, до яких усі звикли, але й хліб з усілякими добавками (ізюмом, горіхами, медом), з різних сортів і видів муки (кукурудзяної, рисової, ячмінної). Крім того, хлібопіч вміє пекти кекси, паски, булочки, багети, навіть готувати джем! Сама замісить тісто (не тільки на хліб, а й на вареники, піцу, млинці). У ній можна обрати режим випікання, приміром, наскільки припеченою повинна бути скоринка.
Принцип роботи хлібопечей різних виробників однаковий і передбачає певну послідовність дій.
“Всі необхідні складники треба покласти-насипати у спеціальне “відерце”, що має форму буханця. Важливим є порядок закладання: починати треба з рідких (вода, молоко) і закінчувати сипучими (борошно, дріжджі). Хоча є моделі, в яких належить робити це навпаки, – пояснює продавець-консультант одного із супермаркетів електроніки Світлана. – Перемішувати інгредієнти не треба! Закрийте кришку приладу, оберіть потрібний режим і колір скоринки. Хлібопіч сама перемішає складники, підігріє опару, дасть тісту вистоятися, замісить його і спече хліб. Весь процес займе дві – три з половиною години”.
Перш ніж братися за випікання, варто мати перед собою перепис і додержувати пропорцій, вказаних у ньому. Бо через нестачу навіть кількох грамів борошна хліб чи млинець може не вдатися. Щоб уникнути такої прикрості, варто купити кухонну вагу.
Варто звернути увагу на кілька показників.
Продуктивність. Насамперед потрібно визначитися, якою має бути вага хлібини. Хлібопечі випікають буханці на 500, 750 і 1500 грамів. Оптимальний варіант – кілограмові. Є й такі, що можуть випікати кілька маленьких буханців одночасно.
Корпус. Може бути з нержавіючої сталі або ж пластику. Перший, безумовно, міцніший, довговічніший, але такі прилади дорожчі.
Форма для випічки. Стандартна форма для випічки в комплекті з хлібопіччю – прямокутна. Залежно від моделі може бути алюмінієвою, тефлоновою або з нержавіючої сталі (матеріал не позначається на смакових якостях хлібин).
Функціональність. Бажано вибрати оптимальну кількість функцій. Окрім хліба, цей кухонний пристрій може випікати булочки, пампушки, млинці, готувати джеми, варення, навіть йогурти і масло!
“Час старту” – це спеціальна функція хлібопечі, що дозволяє встановлювати час приготування виробу. Для цього потрібно заздалегідь покласти всі складники у форму для випічки і виставити таймер. Хлібопіч сама увімкнеться і приготує те, що вам потрібно.
Функція підтримки хліба в гарячому стані збереже щойно спечену хлібину теплою стільки часу, скільки знадобиться. Якщо ж вам потрібно терміново спекти свіжий хліб, скористайтеся функцією “експрес-випічка”, яка приготує його в пришвидшеному режимі. Однак варто пам’ятати, що якість такого хліба поступатиметься приготовленому в звичайному режимі.
Звісно, від кількості функцій залежатиме й ціна приладу. В більшості львівських супермаркетів електроніки вартість хлібопечі коливається від 290 до 2200 грн.
Потужність сучасних хлібопечей становить, як правило, від 450 до 1500 Вт. Варто пам’ятати: що вища потужність, то більше електроенергії споживатиме прилад.
Захисні функції. Захист від перепаду напруги існує в більшості моделей. Функція захисту від дітей допомагає заблокувати кнопки панелі керування і кришку. Після цього можна не перейматися тим, що малюк випадково змінить програму приготування. А ось захист від перегрівання вимкне хлібопіч із допомогою спеціального термореле, якщо господиня забуде це зробити.
Мати удома чудо-піч для приготування запашного хліба – мрія чи не кожної господині. Але щоб цей прилад не припадав пилом на полиці, мета його придбання повинна відповідати хоча б одному з перелічених критеріїв:
* ви є прихильником здорового харчування і проти використання всіляких харчових добавок (консервантів, підсилювачів смаку тощо);
* хочете заощадити на хлібобулочних виробах – з урахуванням постійного підвищення їх вартості це більш ніж актуально. Хлібопіч (з розрахунку один буханець на день) окупиться майже за рік;
* віддаєте перевагу лише домашнім стравам, намагаючись оминати заклади громадського харчування, так звані “фаст-фуди”;
* цінуєте смачну та різноманітну їжу (велика кількість рецептів випікання хліба в такій печі здатна повністю задовольнити ваші смаки);
* лінуєтесь щодня ходити до магазину по хліб.
Відстань між хлібопіччю та стіною повинна бути на менш ніж 10 см. Ставте її подалі від батарей, нагрівальних приладів і місць потрапляння прямих сонячних променів.
Використовуйте лиш окремо встановлені розетки, не користуйтеся подовжувачами при вмиканні цього кухонного приладу.
Нічого не кладіть на нього, не накривайте під час роботи.
Після кожного використання протирайте форму вологою губкою, а потім витирайте насухо.
Цільнозерновий
Складники (для 500 г): 240 мл води,
200 г пшеничного борошна, 145 г цільнозернового борошна, 1 ч. л. солі, 0,5 ч. л. цукру, 0,5 ч. л. сухого молока, 0,5 ч. л. олії, 1,5 ч. л. сухих дріжджів.
Смаком та ароматом він нагадуватиме спечений у печі. Добре смакує з маслом.
Український
Складники (для 500 г): 240 мл води,
160 г пшеничного борошна, 160 г житнього борошна, 1 ч. л. солі, 0,5 ч. л. цукру,
0,5 ч. л. коріандру, 1,5 ч. л. сухих дріжджів.
Сильний запах коріандру чудово доповнить кислуватий присмак хліба з різного борошна. Вдалий вибір для любителів темних сортів.
Десертний білий до чаю
Складники (для 750 г): 65 мл молока, 100 г родзинок, 470 г пшеничного борошна, 0,5 ч. л. солі, 4,5 ч. л. цукру, 130 г масла, 3 яйця, 2,5 ч. л. сухих дріжджів.
Легкий, в міру солодкий, з рум’яною скоринкою. Ідеально підійде для родинного чаювання.
Пшеничний
Складники (для 500 г): 220 мл води,
350 г пшеничного борошна, 1 ч. л. солі,
0,5 ч. л. цукру, 1 ч. л. сухих дріжджів.
Золотиста скоринка, м’якуш легкої текстури. Цей класичний білий хліб – універсальний, смакує з будь-якими стравами, є чудовою основою канапок.
Житній тривалого приготування
Складники (для 500 г): 230 мл води, 275 г пшеничного борошна, 50 г житнього борошна, 1 ч. л. солі, 0,5 ч. л. сухих дріжджів.
Насичені смак і аромат. Тривале приготування цьому хлібові необхідне для того, аби тісто піднялося (що вищий вміст житнього борошна, то більше часу для цього знадобиться).
Гарбузовий
Складники (для 1 кг): 750 г пшеничного борошна, 1,5 ч. л. сухих дріжджів, 450 г вареного гарбуза, 1,5 ч. л. солі, 2 ст. л. цукру.
Хліб запашний, солодкуватий, добре смакує з чаєм під час сніданку.