Чарівний світ книг

Саме читання книжок у дитинстві є запорукою розвитку розумових здібностей та організованої свідомості людини

Саме читання книжок у дитинстві є запорукою розвитку розумових здібностей та організованої свідомості людини

Напевне всі батьки мріють про те, аби їхня дитина виросла розумною, всебічно розвиненою та впевненою у собі. Для того, щоб та мрія здійснилася, синові чи доньці потрібно з дитинства прищеплювати любов до читання. 

На жаль, у сучасному суспільстві діти та підлітки все частіше обирають інші види дозвілля. І чи не перше місце посів комп’ютер, ставши неперевершеним компаньйоном у іграх та пошуку цікавої інформації. Але якщо батьки потурбувалися про те, аби їхні син чи дочка захопилися читанням книжок, то й у дорослому віці вони охоче братимуть до рук улюблені або нові твори.

Читаємо дитині вголос

 Ще двадцять років тому дослідники довели, що саме читання є голов­ним чинником розвитку рівня розумових здібностей і організованої свідомості людини. Тому з раннього віку дітям потрібно читати книжки. Наукові дослідження підтверджують, що читання вголос:

• створює міцний зв’язок між дорослими і дітьми;

• забезпечує емоційний розвиток дитини;

• розвиває мову, пам’ять і уяву;

• вчить мислити і зосереджуватись;

• зміцнює почуття власної гідності та вартості для батьків;

• розширює світогляд;

• полегшує навчання, сприяє успіхам у школі;

• утверджує в свідомості дитини моральні цінності; 

• полегшує процес виховання;

• допомагає протистояти узалежненню дитини від телевізора і комп’ютера, загрозам з боку масової культури взагалі;

• прищеплює навики читання і здобуття знань протягом життя.

20 хвилин щодня

“Незалежно від того, скільки у вас справ, найважливішою справою, яку ви можете зробити для дитини, окрім батьківської любові, є щоденне читання вголос і радикальне обмеження перегляду телепрограм”,  –  вважає Джим Треліз, автор підручника голосного читання. 

Отож варто щодня знайти хоча б 20 хвилин на прочитання синові чи доньці якоїсь цікавої  книжки. Найкраще робити це ввечері, перед сном. Якщо дитина просить, то перечитуйте по кілька разів книги, вірші, які їй особливо сподобались. Дозволяйте ставити питання, повертайтеся до вже прочитаних сторінок.

Уникайте поділу на книги для дівчаток і хлопчиків. Так звані “книги для дівчаток” варто читати, коли хлопчик ще не почав соромитися “дівчачої” літератури. Для нього це буде знайомство з маловідомим світом емоцій.

Перші книжки варто обирати на рідній для дитини мові, аби не створювати перешкоди для розуміння прочитаного. Саме перше враження стане важливим моментом для подальшого знайомства з кращими зразками літературної творчості. Коли дитина вільно зможе переказати текст рідною мовою, переходьте до читання більш складних віршів, казок.

Згодом перейдіть до читання віршів уголос – корисним буде повторення прочитаного по кілька разів. Так дитина не лише запам’ятає віршований текст, а й навчиться образно мислити. Вивчення віршів  разом із малюком є чудовим методом розвитку пам’яті.

Читаємо з батьками

Буває так, що нам важко привернути увагу дитини до книжки. Тоді перш за все належить показати приклад  – почати читати самим. Ще одним способом прищеплення любові до читання є спільне проводження часу з книжкою в руках. 

Аби в дитини не зникло бажання читати, ніколи не примушуйте її до цього заняття. Не варто соромити сина чи доньку (особливо в присутності сторонніх людей) за те, що вже цілий тиждень не брали до рук книжки, – це може завдати психічної травми. Безпрограшним варіантом, як і в багатьох інших ситуаціях, залишається виховання любов’ю: обіймаючи дитину, гортати улюблені сторінки книжок, читати їх “у ролях”. Цим можна домогтися набагато більшого ефекту, аніж надмірною суворістю чи покаранням.

Час до часу ходіть із сином чи донькою до книгарні. Нехай вони оберуть собі цікаву книжку! Діти пишатимуться тим, що самі змогли купити її, та обов’язково прочитають. 

Варто записати сина чи доньку в бібліотеку. Можливо, сама атмосфера читального залу (велика кількість книг, присутність однолітків, уважне ставлення бібліотекарів, різноманітні заходи) зацікавлять дитину та спонукають пізнати цей світ глибше. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4627 / 1.57MB / SQL:{query_count}