Українська вишивка: відроджуємо традиції

Історія та символіка, зразки та поради – у новій рубриці “Пошти” 

Історія та символіка, зразки та поради – у новій рубриці “Пошти” 

Нині все частіше можна зустріти людей, зодягнених у блузки чи сорочки, оздоблені вишивкою. Окрім традиційних українських вишиванок, є й дуже стильні сучасні речі, декоровані традиційними швами та візерунками. І хоча зараз у торговельній мережі представлений дуже широкий їх вибір, нерідко виникає бажання зробити щось власноруч: вишити сорочку чи рушник, прикрасити білий святковий обрус, потішити дитину ніжною квіточкою на светрику. Це вже напевно генетичне. Адже вишиття в Україні здавна було одним із традиційних способів прикрашання одягу, речей, котрі берегли, передавали у спадок. 

Навіть сьогодні у давніх рушниках, сорочках, обрусах етнологи і етнографи знаходять символи, яким по кілька тисяч років. А ще, крім часу, копіткої роботи і творчого натхнення, майстрині вкладали у вишиття свої мрії і бажання, сподівання і молитви, тому воно слугувало й оберегом домівки, людини. 

Кожен регіон, кожне поселення, кожна родина мали свої візерунки і різновиди вишиття. Знання і навички, символіка і секрети передавалися від бабусь матерям, від матерів донькам. На жаль, сьогодні цей “ланцюжок” перерваний. Хоча багато чого ще можна знайти у скринях – справжні скарби в прямому і переносному значеннях. Часто самі власники цих надбань не здогадуються, яким багатством володіють, продаючи його за безцінь, вимінюючи на харчі або ж, вважаючи непотребом, роблять із нього ганчірки чи просто викидають… Проте й чимало тих, хто, крім того що сам вишиває, збирає і створює візерунки та розповідає дітям і онукам про те, як це робили бабуся чи прабабуся, вчить інших шанувати це давнє мистецтво. Звичайно, є багато й тих, хто хоче навчитися вишивати, пізнати наші звичаї і традиції.

Тож сьогодні “Пошта” започатковує нову рубрику, в якій розповідатиме про різні техніки виконання швів, символіку візерунків, подаватиме їх зразки. Крім того, плануємо зустрічі з відомими майстрами та майстринями. Про це та інше зможете довідатись у суботніх числах нашої газети. 

УВАГА КОНКУРС

“Вишивка з історією”

“Пошта” оголошує конкурс “Вишивка з історією” і запрошує всіх читачів взяти у ньому участь. Це має бути розповідь про будь-яку вишиту річ – сорочку, блузку, запаску, рушник, обрус, ікону тощо, про їх автора чи людей, які цю річ зберегли бо мала для них певне значення. 

Якщо це сучасна річ – напишіть, хто, коли і для кого її створив, як називається техніка вишивання; а якщо давня – де її знайшли, як вдалося зберегти, яким було життя людей, власністю чи витвором котрих вона була або ж є. 

Найцікавіші історії та фото подамо в наших наступних публікаціях. А за підсумками трьох місяців на початку травня нагородимо переможців призами!

Свої історії та фото надсилайте на адресу:

 

79007, Львів, Наливайка, 5, 

газета “Львівська Пошта”

або ж на електронну скриньку: 

olha.khv@gmail.com 

Уроки вишивання

1. Затяганка

Це найпростіший шов. Ним з’єднують деталі крою, закріплюють краї, обводять контур візерунка. 

Закріпивши нитку зісподу тканини (полотна), виводимо голку на лицьовий бік: відраховуємо по прямій 4 нитки і набираємо 2 нитки на голку; 4 нитки пропускаємо і 2 – на голку, протягуємо робочу нитку. На обох боках робоча нитка має утворити пунктир. Головне – стібки повинні бути одинакові, а нитка рівномірно затягнута. Що тонша тканина, то коротші стібки. Якщо полотно таке тонке і щільне, що порахувати нитки годі, краще під лінійку намалювати лінію шва або ж використати канву.

2. Стебнівка

Цей шов застосовують для того ж, що й попередній. Стебнівка  може слугувати й самостійним елементом декору. 

Закріпивши нитку, виводимо голку на лицьовий бік. Відрахувавши назад 3 нитки, встромляємо голку і набираємо на неї 6 ниток (3 з них уже покриті стібком, а 3 йдуть за ними); протягуємо нитку і встромляємо голку туди, де закінчується попередній стібок. Щоб шов був гарним, нитки належить рахувати – тоді він буде подібний до машинного. Якщо ж додати трішки фантазії, то стебнівкою можна вишити чудові легкі візерунки, що прикрасять будь-який виріб: від подушечки для голок до сорочки чи обруса. 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4120 / 1.58MB / SQL:{query_count}