Для репетиторів - пора жнив, для батьків - час спустошування гаманців
Через тиждень - 1 листопада - в Україні розпочинається реєстрація випускників для складання тестів зовнішнього незалежного оцінювання, яке цього року, як і минулого, є єдиною можливістю вступу до вищої школи. Виняток зроблять лише для кількох категорій пільговиків.
Паралельно стартує й інший, значно масштабніший процес - підготовка до складання тестів ЗНО, або, як кажуть у народі, репетиторська кампанія. У те, що без надійних знань тестів успішно не скласти, повірили якщо не всі, то переконлива більшість батьків і майбутніх абітурієнтів. Тож пріти над книжками доведеться навіть тим випускникам, батьки яких мають туго набиті гаманці й потужні зв'язки. Оскільки вступити до вищого навчального закладу можна буде лише за результатами тестів, попит на репетиторів значно зріс, бо переважна більшість випускників та їхніх батьків вважають, що самостійно підготуватися до ЗНО нереально.
Правда, репетиторство цього року має деякі особливості. По-перше, послуги репетиторів значно подорожчали. По-друге, беручи до уваги нестабільність долара, викладачі здебільшого жадають, аби з ними розраховувалися у стабільнішій валюті - євро. І по-третє, різниця в оплаті послуг репетитора може бути доволі великою. Ціни за послуги визначають не тільки рівнем кваліфікації, а й "званнями" викладачів і, як не дивно, їхнім віком. Репетитори зі званнями, звісно, оцінюють свої "уроки" значно вищими сумами. Батьки випускників кажуть, що молоді викладачі "крутіші" щодо накручування цін, ніж їхні літні колеги. Причому перевагу випускники надають викладачам вишів, хоча репетиторами є і вчителі шкіл.
Днями до редакції "Пошти" завітала львів'янка, син якої вчиться у випускному класі. Жінка розповіла, що, шукаючи для нього репетиторів, вона спершу пішла протоптаною доріжкою, адже чотири роки тому наймала їх для доньки. Але ціни, які заламали "старі знайомі", змусили її шукати інший вихід. За репетиторський курс із української мови, за яким готували доньку, вона платила 400 доларів, тепер цей же викладач запросив 800 євро. Стільки ж - за курс із української літератури. За курс із математики - 1500 євро. Таку суму її родина на підготовку сина викласти не може. Проте вихід знайшовся. Батьки синового однокурсника знайшли репетитора, який оцінює свої послуги значно скромніше, - за курс із математики бере 500 євро. До речі, викладає у тому ж вищому навчальному закладі, колега з якого запросив 1500 євро. Вдалося вирішити й питання підготовки з української мови та літератури - знайшли викладача, який за годину роботи з випускником бере 35 грн. Займатися, за його словами, наразі будуть двічі на тиждень по дві години. Ближче до тестування заняття стануть частішими.
Найдорожче, як твердять і батьки, і випускники, оцінюється англійська мова - курс 1400 євро. Не надто відстають українська мова, математика. Історія, біологія, географія та деякі інші предмети дещо дешевші (втім, на кого натрапиш), але в середньому заняття коштують 10 євро.
Звісно, напрошується запитання: чи можна підготуватися до зовнішнього незалежного тестування самостійно? Досвід попередніх років показує, що можна, якщо дитина добре вчилася (не від випадку до випадку заради оцінки) впродовж усіх років. Ми спілкувалися з колишньою випускницею Львівської СШ № 64, а нині студенткою Франкового вишу Іриною Орієнко. Ірина розповіла, що живе з мамою і бабусею, доходи у них невеликі, тому в підготовці до тестування навіть гадки не мала вдатися до послуг репетиторів. Вона не відвідувала жодних додаткових занять, а просто наполегливо вчилася. На тестуванні з української мови набрала максимальну кількість балів - 200, з математики - 177. Мріяла вчитися у Франковому університеті, тому при вступі подавала документи відразу на чотири факультети: економічний, геологічний, механіко-математичний і прикладну математику. І пройшла на всі чотири, але перевагу віддала прикладній математиці.
Ольга Муркотун, цьогорічна випускниця львівської школи, марить психологією. З бажаних варіантів - Франковий виш і кілька київських вищих шкіл. "Займатимешся сама чи батьки шукають репетиторів?" - поцікавилися ми в дівчини. Оля усміхається: "А думаєте, сама впораюся?"
Слова дівчини насправді фіксують загальний стереотип, що існує серед її друзів і знайомих. З одного боку, двох годин біології і трьох математики на тиждень у звичайному непрофільному класі навряд чи вистачить для того, аби на тестах показати найкращі результати. Але додатково самостійно підготуватися до тестів цілком реально. Якщо тільки захотіти цього.
"Уже зараз ми готуємо для кожної школи Львівського регіону збірник типових завдань, - повідомила "Пошті" Лариса Середяк, директор Регіонального центру незалежного оцінювання якості освіти. - До всіх шкіл України поступово надходять тести з усіх цьогорічних предметів, винесених на ЗНО. Звісно, це не ті завдання, які будуть на тестуванні, але схожі. Хочу застерегти: наперед завдання купити не можна. Якщо хтось пропонує таку послугу і батьки на це йдуть, це будуть марно витрачені гроші. Так само, як і не можна купити сертифікат".