Єгипет повертається до шаріату

Країна досі не може звільнитися від авторитаризму

Країна досі не може звільнитися від авторитаризму

У Єгипті прийняли нову конституцію, узаконивши принципи шаріату. Основний закон ухвалювали на референдумі у два тури. І хоч на його підтримку висловилося 60% тих, хто взяв участь у голосуванні, результати референдуму доволі сумнівні – на нього з’явилося трохи більше ніж третина дорослого населення Єгипту. Нова конституція передбачає, що через 60 днів у країні мають відбутися вибори до нижньої палати парламенту. Зважаючи на результати референдуму, ці вибори можуть стати сюрпризом для “Братів-мусульманів”, які прийшли до влади після відставки Хосні Мубарака. Проте до того часу закони писатимуть у верхній палаті, в якій більшість мають ісламістські організації.

І так неспокійна ситуація в країні загострилася за останні кілька місяців. Спершу новий президент ухвалив Закон щодо захисту революції. Акт наділив голову країни неймовірними повноваженнями. Найцікавіше із них стосується того, що будь-який із ухвалених президентом документів до моменту проведення виборів не підлягає перегляду чи тим більше скасуванню. Такий собі другий Мубарак. Мухаммед Мурсі миттєво зажив слави “нового фараона”. Після тижнів протистояння він скасував цей закон. Однак, поки на вулицях точилися сутички, Конституційна асамблея, членів якої призначив сам Мурсі, упродовж одного дня затвердила проект конституції. Не враховуючи думку опозиційних сил.

Опозиції так і не вдалося домогтися ані внесення змін до документа, ані перенесення дати референдуму. 15-го грудня відбувся перший етап голосування, а 22-го – другий. Загалом на підтримку нової конституції висловилося менше ніж 64% тих, хто прийшов на референдум. Це лише 10,6 мільйонів людей, а населення Єгипту становить понад 80 мільйонів, із яких право голосу мають 52 мільйони. Цікаво, що у столиці країни, місті Каїрі, проти постреволюційної конституції висловилися аж 60% учасників.

Критики ухваленого документа запевняють, що він повністю нівелює здобутки революції, внаслідок якої скинули Мубарака. У конституції ігнорують права жінок та релігійних меншин, передусім християн. Але є ще одна істотна деталь. У країні не припиняються народні протести, а також протистояння між новим президентом Мухамедом Мурсі та опозиціонерами. Цього тижня прокуратура Єгипту розпорядилася почати розслідування щодо лідерів опозиції, які очолюють три ключові політичні сили-опоненти діючого глави країни? – Мухаммеда ель-Барадеї, Амра Мусі та Амдіна Сабахи. Усіх їх підозрюють у “підготовці державного перевороту”. Це, звичайно, не передбачає ув’язнення підозрюваних, але може ще більше посилити напруження у країні. Самі ж противники Мурсі, які ще в листопаді створили антипрезидентську коаліцію “Національний фронт порятунку”, кажуть, що готуватимуться до виборів і водночас домагатимуться відміни конституції. 

1021q.JPG 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4396 / 1.55MB / SQL:{query_count}