Здавна християни з особливою пошаною і довірою ставилися до Пресвятої Богородиці, на її честь відзначаючи багато Богородичних празників упродовж року. Серед них і празник Зачаття Богородиці праведною Анною, який Церква святкує 22 грудня (9 грудня за юліанським календарем). Як і про більшість подій із життя Богородиці, про це не оповідає Святе Письмо. Ми знаємо про них із церковного переказу й апокрифічних книг. Головна тема богослуження празника – чудесна подія – праведна Анна зачала Пресвяту Богородицю. Мотивами піснеспівів є журба та поневіряння Йоакима й Анни через їхню бездітність, їх гаряча молитва про дитинку. У зачатті Богородиці праведною Анною прославляється святість і непорочність Пречистої Діви Марії.
Перша згадка про це свято датується ще V століттям, у IX столітті його вже відзначали у всій візантійській імперії, сьогодні воно є у всіх Східних Церквах. Зі Сходу це свято прийшло на Захід і значно еволюціонувало.
Празник має різні традиції святкування на Сході та Заході. Навіть назви відрізняються. Святкуючи його, Схід головну увагу приділяє самому чудесному факту зачаття від старих і неплідних батьків, а Захід наголошує радше на тому, що Пречиста Діва Марія від першої хвилини свого зачаття була вільною від первородного гріха. Богослови XIII ст. багато дискутували стосовно цього: одні (Іоан Дунс Скот) захищали цю науку, інші (Фома Аквінський) її заперечували. Папа Сикст IV у 1476 році встановив празник Непорочного зачаття в Римі, а Климент XI у 1708 році поширив його на всю католицьку Церкву.
Папа Пій IX (1846-1878) своєю буллою від 8 грудня 1854 року проголосив непорочне зачаття догмою віри. Свято, за традиціями західної Церкви, припадає на 8 грудня.
Зараз воно, як і Благовіщення Богородиці та Зачаття святого Іоана Предтечі, набуває нової актуальності. Адже через ці свята Церква наголошує нам на цінності та гідності людського життя вже від самого моменту зачаття, на тому, що кожне життя є в руках Божих. Інколи Він дарує його тоді, коли за людськими, природними законами це видається неможливим.
Свято змушує задуматися над низкою питань. Чи уміємо ми сьогодні так вірити і чекати? Чи вміємо сказати у відповідь: “Хай буде по слову Твоєму!”? Чи готові від першої миті захищати це життя?
Про що попросила Папу відома спортсменка?
Звичай благословення ненароджених дітей останнім часом набув популярності. Минулого року Ватикан запровадив обряд благословення ненароджених дітей в утробах матерів. А під час останнього Синоду архиєпископ Джозеф Курц запропонував ввести таку практику в парафіях по всьому світі.
Нещодавно особливого благословення попросила у Папи найвідоміша фехтувальниця на рапірах, дев’ятиразова олімпійська медалістка Валентина Веццалі, – повідомляє Радіо Ватикану.
“Я маю народити у травні. Після олімпійської перемоги Господь дав мені більше благословення, ніж олімпійське золото. Я вдячна Богові, що Він був зі мною і допомагав мені досягти значних результатів у спорті. Маю надію, що буду гідним прикладом для молоді та доброю християнкою”, – сказала вона.
Миколай для ненароджених
На свято Миколая у Львові подарунки отримали і діти, які ще знаходяться у лонах матерів. Дарунки та молебень святому Миколаю у холах пологових будинків організували члени товариства “Рух за життя”, аби нагадати громадськості, що дитина від моменту зачаття вже є особою, яка заслуговує любові, молитви і подарунку.
Жінкам, що перебували у лікарнях, вручили невеличкі дарунки-сувеніри, виготовлені дітьми з особливими потребами з центру “Джерело”. Окрім того, активісти “Руху за життя” залишили подарунки від Миколая тим діткам, котрим не дали народитися.