Бум споживчих кредитів останнім часом, крім прибутків фінансовим установам, додає ще й чимало клопотів: частка несплат зростає, а це є причиною того, що банкіри все частіше змушені звертатися до колекторських компаній, які професійно "вибивають" борги.
Бум споживчих кредитів останнім часом, крім прибутків фінансовим установам, додає ще й чимало клопотів: частка несплат зростає, а це є причиною того, що банкіри все частіше змушені звертатися до колекторських компаній, які професійно "вибивають" борги.
На українському фінансовому ринку вже працює 15 великих колекторських компаній і ще близько 30 невеликих. Зазвичай вони укладають з банками договори, згідно з якими колектор отримує певний відсоток з суми повернених боргів, або ж купують портфель позик з певним дисконтом, коли вся сума заборгованості стає власністю колектора. Проте в Україні сьогодні цілком відсутнє законодавство, яке контролювало б діяльність цього досить молодого бізнесу.
Офіційна статистика свідчить: українці заборгували фінансовим установам 4% кредитів за перше півріччя цього року. Проте є значна розбіжність між офіційними даними і тими, якими володіють фахівці.
- Незалежні експерти називають цифру 13 - 14%, але, на мою думку, рівень проблемних кредитів сьогодні тримається на позначці 8 - 10%. А за нашими підрахунками, до кінця цього року загальна сума боргів сягатиме більше 3 млрд доларів, - розповів "Пошті" Генеральний директор колекторської компанії "Credit Collection Group" Гжегож Копаніаж. Експерти вважають, що відчутна різниця між офіційними і власними цифрами спричинена небажанням банків погіршувати свої баланси через зростання витрат на формування страхових резервів під кредитні операції у разі погіршення стану кредиту.
"Збільшення кількості проблемних кредитів пов'язане, перш за все, з високою конкуренцією на банківському ринку України, - заявив "Пошті" начальник управління регіонального розвитку "Української Колекторської Групи" Валентин Берлінський. - Для збільшення обсягів кредитування банки зменшують вимоги до позичальника, збільшуючи при цьому відсоткову ставку по кредиту.
- Ситуація склалася таким чином, що під 50 - 60% річних банки практично без застави надавали кредити на суми до 10 тис. грн", - каже експерт і додає, що часто люди не можуть вчасно розрахуватися ще й через невміння керувати власними доходами і видатками. А через надто легку доступність споживчих кредитів, коли для отримання грошей достатньо мати при собі тільки паспорт, збільшилася кількість справжніх шахраїв, які беруть позики з метою неповернення.
Питання технології "вибивання" боргів для колекторських компаній, природно, є дуже делікатним, адже їхня робота з неплатниками ґрунтується на психологічному впливі на позичальника. Колектори розробляють індивідуальну стратегію переговорів, які відбуваються у кілька етапів, тиск під час яких щоразу посилюють.
- Ми працюємо з клієнтами у три етапи, - розповідає Валентин Берлінський. На першому етапі (soft collection) відпрацьовуємо дистанційні професійні контакти психологів, економістів та юристів для того, щоб схилити цього боржника все ж піти в банк і віддати заборговані гроші. Збираємо інформацію про клієнта банку, відправляємо йому листи з попередженнями, sms чи інформуємо в інший спосіб.
У таких розмовах зазвичай запитують про причину несплати і про можливі терміни її погашення.
Якщо ж боржник не відреагував на попередження, то колектори переходять до другого етапу (hard collection) із впровадженням інтенсивнішої методики, під час якого не уникнути зустрічі зі спеціальними співробітниками, які чинять тиск через оточення клієнта банку, повідомляючи друзів, знайомих та керівництво на роботі про його фінансові неприємності. Якщо ж і це не допомагає, компанії стягують заборгованість у судовому порядку (legal collection), і часто виконують комплексний супровід виконавчого впровадження судових рішень. Але до останнього етапу вдаються не так часто - боржники найчастіше повертають гроші на перших етапах інформування.
Водночас експерти одноголосно запевняють - не усі боржники є шахраями. За словами Гжегожа Копаніажа, у неприємні ситуації люди потрапляють часто не з власної волі, тому колекторські компанії допомагають їм, роз'яснюють права, розповідають про можливі юридичні наслідки та шукають спільний вихід із ситуації. Пан Копаніаж запевняє, що значний відсоток боржників не виплачує вчасно кредит через непередбачуване погіршення свого фінансового становища. Але серед них немало й таких, які просто... забувають про свої платежі. "Це переважно чоловік, якому ще немає 40 років. У нього середня освіта, одружений і має дітей та певні фінансові проблеми", - змалював "Пошті" портрет середньостатистичного позичальника пан Копаніаж.
Тож відразу, коли виникають фінансові проблеми, теоретично простіше домовитися безпосередньо із банком, який надав позику, про додаткові умови договору, наприклад, відтермінування кредиту. Але не усі позичальники знають про таку можливість, а банки надто довго на повернення боргів також не чекатимуть - тепер вони сміливіше співпрацюють саме з колекторськими компаніями.
Хоча банки також мають власні служби безпеки, проте відсоток повернень у колекторів значно вищий, бо ж останні компанії мають більші можливості роботи з боржниками, особливо в регіонах. "Стягнення заборгованості є головною мотивацією роботи колекторської організації в той час, коли для банківської установи - це робота з виправлення помилок головних підрозділів. Крім того, боржник психологічно відчуває, що справа стає зовсім серйозною, коли його заборгованістю займається спеціалізована, професійна та потужна агенція, яка не залишає його ні вдома, ні на роботі, ні навіть на відпочинку", - каже Валентин Берлінський.
Варто зазначити, що в Україні немає закону, який регулював би діяльність колекторських компаній. Цікаво, що і в інших європейських країнах також не існує одностайної думки щодо напрацювання нормативно-правової бази, яка стосується повернення заборгованості. З цього приводу існують різні думки фахівців, частина з яких вважає, що відповідний закон допоміг би вивести колекторів на якісно новий рівень розвитку.
Суб'єктивний погляд |
Олексій Яновський, |
Хоча закону про колекторську діяльність в Україні немає, це не означає, що можна робити, що заманеться. Якщо норми закону не регулюють певні відносини, то у такому випадку їх регулюють загальні засади права, яке існує на території України. Є законодавство, яке регулює питання банківської таємниці, тому в більшості випадків банки, надаючи позику, передбачають, що якщо виникне проблема неповернення кредитів, то позичальник дає згоду на розкриття інформації про себе, щоб регулювати питання спорів. Крім того, більшість банків, видаючи кредити, просить згоди в клієнта на розміщення інформації у бюро кредитних історій. Тож зобов'язання мають бути взаємними: клієнт має право позичити гроші, а банк їх повернути. |
Фахівці передбачають в майбутньому розвиток таких напрямів діяльності як корпоративна, страхова, іпотечна, комунальна та телекомунікаційна. Для прикладу, в Росії деякі колекторські компанії надають свої послуги підприємствам житлово-комунального господарства, тож імовірно, що незабаром таку практику застосовуватимуть і в Україні. А щодо банківського сектору, то вже сьогодні все частіше банки використовують колекторські агентства для списання з балансу проблемних кредитів: їх просто продають колектору і в такий спосіб банки мають змогу покращити якість своїх кредитних портфелів.
Тож у будь-якому разі перед тим, як іти в банк за позикою, варто переконатися у власних фінансових можливостях для того, аби не потрапити згодом у лещата колекторів.