Святий апостол Андрій Первозваний походив з міста Витсаїди, займався рибальством разом зі своїм братом Петром. За переданням, він був учнем св. Івана Хрестителя. Після першої зустрічі з Ісусом одразу ж привів до Спасителя свого брата Петра. З Євангелія знаємо, що Ісус “побачив двох братів і мовив до них: “Ідіть за Мною, Я вас зроблю рибалками людей!” Ті негайно кинули сіті і пішли за Ним”.
Про те, де перебував апостол Андрій після зіслання Святого Духа, не маємо історичних даних, однак з різних оповідань відомо, що він проповідував Христову віру людям, які жили біля Чорного моря. Свою апостольську працю Андрій закінчив мученицькою смертю в місті Патри: помер на скісному хресті, на якому висів прив’язаний два дні, аж поки віддав Богові свого духа. Такий хрест, що двома поперечинами впирається в землю, називають “андріївським”.
За однією з легенд, яку подає “Повість временних літ”, у своїх апостольських подорожах святий апостол Андрій відвідав і українські землі, зокрема поставив хрест на Київських пагорбах та напророкував, що тут постане місто з багатьма церквами. Тому апостола Андрія вважають покровителем України.
Святий апостол Андрій – один із улюблених святих української молоді, адже у навечір’я дня його пам’яті хлопці та дівчата збиралися на традиційні андріївські вечорниці з веселими забавами, більшість з яких має дохристиянське походження і припадає на поганське свято Калити. Дівчата влаштовували жартівливі ворожіння, а хлопці виказували своє зацікавлення дівчатами, роблячи дрібні збитки на їхніх обійстях. А якщо батько був незговірливим – не пускав дівчину з дому або ж не погоджувався на те, аби до його дочки залицявся той чи той парубок, то могли й серйозно накапостити. Приміром, висадити воза на дах, повісити хвіртку на найвище дерево в окрузі, аби інші господарі мали привід з нього кпити.
Прикро, що тепер цей звичай перетворили на хуліганство: прикриваючись традицією, молоді збиточники допікають усім без винятку – наприклад, можуть зіпсувати вхідні двері самотній бабусі…