Стосунки Сполучених Штатів Америки та Росії вкотре загострилися. Днями американський Сенат ухвалив скандальний “закон Магнітського”, який, зокрема, передбачає введення санкцій щодо декількох десятків російських чиновників. У РФ на цю подію відреагували оперативно, пообіцявши, що невдовзі світ дізнається про “симетричну відповідь”.
“Найвірогідніше, йтиметься про список громадян США, яким буде відмовлено у російській візі з тієї причини, що вони займалися діяльністю, яка порушує права людини. У Думу попереднього скликання такий список подавався на розгляд. Вважаю, що цього разу його, щоправда, трохи відредагувавши, ухвалять”, – заявив учора голова комітету Держдуми у міжнародних справах В’ячеслав Ніконов.
Віце-спікер Ради федерації Світлана Орлова теж зазначила, що поява скоро аналогічного списку є цілком можливою: “Росія – велика держава, велика країна, і їй нічого боятися. Ми теж можемо ухвалити у відповідь список, наприклад, тих дипломатів, які втручаються у внутрішні справи країни, або список некомерційних організацій, що фінансуються за гроші США”.
Цікаво, що Росія вже має певний досвід як аналізу недотримання прав людини, так і обмеження діяльності закордонних некомерційних організацій. Цього тижня МЗС Росії опублікувало доповідь про права людини у 27 країнах Євросоюзу. Підсумок такий: у країнах ЄС демократія є неповноцінною (“недотримання прав меншин, ув’язнених, недостатній захист дітей, порушення недоторканності приватного життя, перевищення владних повноважень під час розгону вуличних демонстрацій”).
А в жовтні влада РФ вирішила припинити на своїй території діяльність Американського агентства із міжнародного розвитку (USAID), яке було спонсором багатьох некомерційних організацій, зокрема правозахисних, підтримувало програми із охорони здоров’я та природи. У Москві вирішили, що воно намагалося вплинути на політичні процеси, і знайшли спосіб вивести USAID за межі Росії – ухвалили закон про некомерційні організації.
Санкції щодо окремих російських посадовців вже існують. Деякі із 2011-го, деякі ввели кілька місяців тому. “Список Магнітського” – це, можливо, найпомітніша із них. Його історія триває вже кілька років. У квітні 2010 року сенатор Бенджамін Кардін направив до Держдепартаменту США список із 60 посадовців Росії, причетних, як вважають, до переслідування і смерті юриста американського фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського.
Аналізуючи діяльність свого клієнта, той виявив докази корупції в органах влади, зокрема правоохоронних. Магнітського заарештували, а через деякий час він помер у СІЗО. Це трапилося ще восени 2009 року. У 2011-му члени Ради з прав людини при президентові Росії заявили: вони мають незаперечні докази того, що Сергій Магнітський помер від побиття гумовими дубинками.
Наразі існує дві версії “списку Магнітського” – ухвалена Сенатом та палатою представників. Для підпису президентові США мають надати зведений варіант списку, а для його створення скличуть спеціальну комісію. Цей процес не займатиме багато часу, тому нові санкції можуть стати реальними вже з нового року. Цікаво й те, що у тексті можуть згадати не лише російських чиновників, а взагалі осіб, причетних до порушення прав людини в усьому світі. Значить, і Україну.