Забутий секрет молодості, краси і довголіття

Морква покращить травлення, збереже зір та захистить від інфекцій. Проте не бажано споживати цей овоч при гастриті та каменях у нирках

Морква покращить травлення, збереже зір та захистить від інфекцій. Проте не бажано споживати цей овоч при гастриті та каменях у нирках

Важко уявити собі домашню кулінарію без такого важливого продукту, як морква. Ми часто навіть не замислюємося, яким корисним є цей овоч, незалежно від того, у якому вигляді його споживаємо – сирим чи вареним, в супах чи салатах. Однак, регулярно включаючи його її у свій раціон, можна не лише урізноманітнити смак і вигляд страв, а й покращити здоров’я.

Лікар-дієтолог Львівської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Ольга Муштрук назвала моркву “забутим секретом молодості, краси і довголіття”.

Великий вміст вітамінів С, В, D, E, а також мінералів та мікроелементів – калію, кальцію, фосфору, заліза, йоду, магнію і марганцю – робить моркву надзвичайно корисною і для дітей в період активного зростання, і для жінок репродуктивного віку, і для людей похилого віку, в яких погіршується пам’ять. Окрім цього, морква є поживним і водночас дієтичним овочем, адже містить лише 33 кілокалорії у 100 грамах. 

“Моркву цінують за високий вміст каротину, який в організмі перетворюється на вітамін А. Немає інших овочів і фруктів, які містили б його стільки, скільки морква. Зрівнятися з нею в цьому може лише солодкий перець. Помаранчевий колір прямо пропорційний корисним властивостям: що яскравіша морква, то більше в ній каротину, а отже, вітаміну А”, – зазначає дієтолог.

І оскільки каротин досить швидко втрачає свою активність, щойно стикається з киснем, варто пам’ятати, що сирий морквяний сік та морквяні салати найкраще готувати безпосередньо перед споживанням. 

На відміну від більшості овочів і фруктів саме у вареному вигляді морква містить більше корисних речовин, аніж у сирому. Відразу ж після варіння рівень антиоксидантів у ній підвищується на 34%. Як відомо, вони зміцнюють імунну систему, сприяють відновленню клітин та знижують ризик розвитку онконедуг. 

Як розповіла дієтолог Ольга Муштрук, завдяки високому вмісту солей калію цей овоч корисний при недугах серцево-судинної системи, атеросклерозі та гіпертонічній хворобі. Споживання моркви покращує травлення. Корисна вона і при авітамінозі, недокрів’ї, закрепах та геморої, а ось сік із неї – при порушенні функції нирок і печінки, бо виводить пісок і дрібні камені при нирковокам’яній хворобі. 

Регулярне пиття свіжого морквяного соку покращує колір обличчя, позбавляє блідості. Найкраще вживати його з краплиною олії.

“Нещодавно вчені з’я­сували, що завдяки високому вмісту фітонцидів морква здатна впливати на хвороботворну мікрофлору майже так само ефективно, як цибуля або часник – визнані лідери протидії застуді, – веде далі дієтолог. – Моркву дуже корисно їсти при розладах зору, закатаренні верхніх дихальних шляхів, стоматиті, запальних процесах в ротовій порожнині”.

Зі слів дієтолога, суміш морквяного соку з медом рекомендують для полоскання горла при ангіні. Позитивний лікувальний ефект дає терта морква, зварена в молоці у співвідношенні 1:1, при охриплості, сильному кашлі, хронічному бронхіті та запаленні легень. 

Як профілактичний засіб чистий морквяний сік (або з додаванням інших соків) знімає втому, покращує апетит, колір обличчя, зір, послаблює токсичну дію антибіотиків, зміцнює волосся та нігті, підвищує опірність організму до застуд.

Окрім цього, споживати сирим цей коренеплід корисно й тоді, коли часто псується настрій, – ефірні олії, що містяться в ньому, добре впливають на психіку, знімають стрес, надають упевненості.

А ще морква корисна курцям. Дослідження вчених довели, що вітаміни А і Е, яких багато в цьому овочі, компенсують вплив тютюну і смол на легеневу тканину. Але не варто забувати, що жоден вітамін не може захистити курців від раку легенів.

Проте має морква і протипокази: її не рекомендують споживати при запаленні тонкої кишки, загостренні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. Протипоказана свіжа морква та її сік при гастриті з підвищеною кислотністю шлункового соку, діареї. Не варто вживати, не порадившись з лікарем, морквяний сік при каменях у нирках.

 

 Рецепти зі старої книги


Морква, тушкована з горошком

Кілька морквин порізати на кубики і зварити до готовності у невеликій кількості води, додавши солі та цукру. Окремо зварити стільки ж зеленого горошку в такому ж маринаді. Ложку масла перетерти з половиною ложки борошна та розправити соком, що утворився при готуванні моркви і горошку, все разом вимішати і тушкувати ще 10 хвилин, додати до смаку соку з цитрини. Насамкінець можна всипати дрібно посіченої зелені кропу чи петрушки. Добре смакує як додаток до котлет чи м’ясних страв.

Суфле з моркви

 Приготувати пюре з моркви. Коли страва охолоне, втерти до білого жовтки (на шість-вісім середніх морквин знадобиться п’ять жовтків). Білок збити на піну  та, додавши до страви, акуратно вимішати. Суміш вилити на змащене маслом деко і поставити до несильно розігрітої духовки на 15 – 18 хвилин. Подавати можна з омлетом.

Морква по-мазурськи

 Моркву дрібно покраяти. До літра моркви влити півлітра води і півлітра свіжого молока. Додати ложку масла, щіпку солі і три ложки цукру. Готувати до м’якості. Заправку зробити так: ложку масла перетерти з ложкою борошна. Розправити склянкою вершків і склянкою морквяного відвару та додати до страви трошки зеленого посіченого кропу. Подавати до овочів із грінками.

Пюре з моркви

Обібрати кілька морквин, порізати на шматочки і зварити до готовності у невеликій кількості підсоленої води. Перетерти через сито та підсмажити на ложці масла з кількома ложками солодкої сметани, додавши цукру  і цитринового соку до смаку. Подавати можна з м’ясом або омлетом. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4044 / 1.6MB / SQL:{query_count}