"Звертається до вас пенсіонерка Валентина Іванівна Проць. Я маю статус дитини війни. Наскільки знаю, у міських і приміських маршрутках маю право на безкоштовний проїзд. Та одні водії дивляться на посвідчення і нічого не кажуть, а інші вимагають оплачувати проїзд - мовляв, у них такі пільги не діють. Допоможіть, будь ласка, з'ясувати, чи мають діти війни право на безкоштовний проїзд у міському та інших видах транспорту?"
Оксана Яковець, заступник начальника головного управління праці та соціального захисту ЛОДА:
- Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" діти війни з 1 січня 2006 року мають право на безкоштовний проїзд у міському та приміському транспорті. Такого права на проїзд у транспорті міжміського та міжобласного сполучення вони не мають.
Іван Радь, начальник відділу транспорту управління транспорту і зв'язку Львівської міської ради:
- Відповідно до закону про державний бюджет, витрати на перевезення дітей війни та інших пільгових категорій громадян перевізникам повинні компенсувати. За нашими підрахунками, для покриття витрат на перевезення всіх пільговиків, які проживають у Львові, потрібно приблизно
17 млн грн, а виділяють близько 1 млн на рік. Ці кошти ми скеровуємо ЛКП "Львівелектротранс", оскільки це комунальне підприємство, а також для міських маршрутів № 5 та 7, які працюють за загальним режимом (тобто мають тільки фіксовані зупинки). Донедавна працювали також пільгові маршрути № 1 і 3, проте перевізники розірвали угоди з управлінням. Ще одна проблема: ці кошти для пільгових маршрутів виділяють частинами. Інші ж, а це майже 90 маршрутів, не отримують ніякої компенсації. Тому перевізники відмовляються перевозити пасажирів за власні кошти. Багато залежить від самого водія: деякі беруть пільговиків, інші - відмовляються. Менше конфліктів виникає з пільговими категоріями, які запроваджені давно, зокрема ветерани війни, чорнобильці, інваліди тощо. Проте якщо водій відмовився взяти пасажира-пільговика та ще й при цьому нагрубіянив йому, людина може звернутися з письмовою скаргою в управління транспорту міської ради або повідомити про прикрий випадок за телефонами: 261-55-66 та 261-57-60. За місяць в управління надходить
4-5 скарг від городян, переважно через відмову на пільговий проїзд. Якщо водій уперше порушив правила перевезення пільговиків, то його тільки попередять. Коли ж такі випадки зафіксують кілька разів, то водія можуть звільнити з роботи. Впродовж цього року за неналежну поведінку звільнили сімох водіїв.
Якщо порушили права пільговика під час проїзду на приміському маршруті, він може подати скаргу в управління транспорту ЛОДА.
Також пасажири можуть звертатися зі скаргами в управління захисту прав споживачів.