І для здоров’я, і для краси

З настанням осінніх холодів і дощів так легко застудитися чи підхопити якусь інфекцію.  У цей час природа дарує нам чудові засоби для зміцнення імунітету та лікування недуг

З настанням осінніх холодів і дощів так легко застудитися чи підхопити якусь інфекцію.  У цей час природа дарує нам чудові засоби для зміцнення імунітету та лікування недуг

Калинове диво

Цілющі властивості калини відомі здавна. Недарма кущ калини ріс колись чи не на кожному подвір’ї. Люди не знали звичних нині заморських фруктів, а використовували те, що росло поряд. Завдяки своєму хімічному складу ягоди калини допомагають зміцнити імунітет і протистояти багатьом хворобам.

Збирають їх після перших морозів, коли зникає гіркий присмак. Плоди можна висушити при температурі 50 градусів, а можна зробити “сире” варення: перетерти з цукром у пропорції 1:1. Та найпростіше покласти ягоди в морозилку або ж розвісити зібрані в пучки на горищі чи в коморі, де, як правило, сухо і прохолодно. 

Калина – один із найпопулярніших протизастудних народних засобів. У її ягодах вітаміну С в півтора рази більше, ніж у цитринах, який разом із оксидантами-флавоноїдами пришвидшує одужання при інфекційних захворюваннях. Кумарини і вітамін К зменшують кровоточивість, ефірні олії заспокоюють, завдяки сечогінній дії знижується артеріальний тиск. Поліненасичені жирні кислоти протидіють утворенню зайвого холестерину, дубильні речовини і фенолкарбонові кислоти мають загоювальну та знезаражувальну дії при проблемах зі шлунково-кишковим трактом.

Найчастіше згадують про калину при застудах, бо вона є добрим потогінним, протигарячковим, вітамінним засобом, лікує захриплість. Народна медицина радить пити сік калини з медом (2-3 столові ложки соку і чайна ложка меду на склянку води) натщесерце. 

З лікувальною метою калину застосовують внутрішньо при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, печінки, шлунка (гастритах), серцево-судинних недугах, склерозі, гіпертонії, туберкульозі шкіри і легенів, цукровому діабеті, як кровоочисний засіб при фурункулах та екземі. А також зовнішньо – при шкірних хворобах та як ранозагоювальний засіб. 

Особливо корисна калина жінкам завдяки кровоспинним властивостям (маткові кровотечі, порушення циклу), здатності зупиняти ріст фіброміом і кістозних утворень, помічна й при раку молочної залози. 

Крім того, широко використовується у косметології: шкіра обличчя після частого вмивання настоєм (або соком) плодів стає чистою, оксамитовою, набуває свіжого, здорового вигляду, зникають прищі та пігментні плями.  Роблять і маску зі свіжих ягід калини та вершків (накладають двічі на тиждень і тримають півгодини).

Калинові ліки діють м’яко, не мають побічних ефектів, проте їх не варто застосовувати без консультації з лікарем при пониженому тиску, поганому зсіданні крові, сечокам’яній і нирковокам’яній хворобах, підвищеній кислотності шлунка, під час вагітності, при хворобах суглобів. Можливі й алергічні реакції. 

 Троянда здоров’я

Як ще одне цінне джерело вітаміну С здавна використовували шипшину. У ній його в 10 разів більше, аніж у смородині і в 50 разів, ніж у лимонах.  Крім того, шипшинові плоди містять дуже велику кількість вітамінів А , К , Р , Е та групи В, багато мікроелементів – таких як калій, кальцій, залізо, магній, натрій, марганець, фосфор, хром, мідь, кобальт, молібден та ін. У плодах є різні цукри, дубильні речовини, пектини, органічні кислоти та ефірна олія.

Шипшину застосовують як засіб для зміцнення імунітету під час епідемії грипу чи ГРВІ, при захворюваннях травної системи, для лікування печінки і жовчевого міхура, а також як засіб, що спиняє розвиток бактерій і патогенних процесів в організмі. Олія, яку отримують з насіння, входить до складу лікарських засобів, які використовують для загоювання ран, виразок, фурункулів, а також при екземі та гнійних процесах на шкірі.

Багатий біологічний склад шипшини допомагає зміцнити стінки судин, позбутися зайвого холестерину, нормалізувати роботу сечостатевої системи, знизити ймовірність розвитку атеросклерозу. Широко використовуються властивості шипшини пригнічувати ріст бактерій і патогенної мікрофлори, а також зміцнювати імунітет під час вагітності, коли більшість лікарських препаратів використовувати неприпустимо. Жінкам при надії рекомендується щоденне пиття чаю з плодів шипшини, що дозволить не тільки підвищити імунітет, але й відновить сили, додасть енергії для успішного перебігу вагітності та самих пологів.

Вживання настою шипшини при ожирінні допомагає покращити обмінні процеси в організмі, наситити його вітамінами і мінералами, що вкрай необхідно в умовах дієтичного харчування. А здатність шипшини знижувати рівень холестерину допоможе швидше переробити накопичені жирові відкладення природним шляхом без шкоди для здоров’я.

 Аби зберегти вітаміни, шипшину найкраще збирати до настання морозів, а ягоди з диких кущів не втрачають цілющих властивостей навіть узимку. Найкращий спосіб зберігання – висушування при температурі до 50°С. Тримають ягоди в картонній коробці чи торбинці з льону.

Не можна вживати настої, настоянки, відвари і сиропи з плодів шипшини при гастриті та виразці шлунка з підвищеною кислотністю, при надмірному згортанні крові та схильності до тромбозів, при захворюваннях підшлункової залози. При частому здутті живота її слід споживати з відваром селери, петрушки або кропу. Також не варто забувати, що спиртовий настій не рекомендується тим, хто має алкогольну залежність, і гіпертонікам – їм варто пити водний настій або ж відвар.

Пам’ятайте, що ягоди шипшини містять велику кількість різних кислот, що можуть руйнувати зубну емаль. Тому слід пити відвари і настої через соломинку або ж полоскати рот після того, як споживали плоди. 

смачно і корисно

Калина з медом

40 г  розтертих плодів залити 200 мл гарячого меду. Настоювати до двох годин. Вживати після їди по  столовій ложці 4 рази на день. (При шлунково-кишкових недугах, хворобах печінки, осиплості голосу та сильному кашлі.)

Калина у власному соку

Третину скляної банки засипають ягодами, решту – цукром. Зберігають в прохолодному місці. 

Сік калини 

1 кг плодів, 200 г цукру, 200 г води. Витиснути сік із плодів. Вичавки залити водою, кип’ятити 5 – 10 хв., процідити. Змішати відвар із соком, додати цукру, розмішати і вистудити. Можна використовувати як основу для приготування різних страв та напоїв, наприклад, морсу. Для цього треба взяти півсклянки калинового соку, додати до нього 1 л гарячої кип’яченої води і цукру до смаку. Дати настоятися 3 – 5 год. Пити охолодженим.

Калина в цукровому сиропі

1 кг ягід, 1 л цукрового сиропу (45%). Плоди перебрати, помити, відкинути на сито, наповнити ними скляні банки, залити гарячим сиропом і пастеризувати 20 хв.

Сироп із калини

 0,5 л свіжого соку, 1 кг цукру, 4 г лимонної кислоти. До соку додати цукру, варити до повного його розчинення, зняти шумовиння, додати лимонної кислоти і розлити в пляшки.

Варення

1 кг ягід, 1,2 кг цукру, 300 г води. Підготовлену калину пробланшувати парою 2-3 хв., перекласти в миску або широкий баняк і залити сиропом – нехай постоїть 10 год. Варення варити до готовності, знімаючи шумовиння. Гарячим розкласти в слоїки і закупорити.

 

Настій

Вкиньте 8 столових ложок подрібнених плодів у термос, залийте 1 л окропу, настоюйте 3 години, процідіть, відтисніть і вживайте по 150 мл через годину після їди. 

Відвар

Засипте 8 столових ложок подрібнених плодів шипшини в емальовану або скляну посудину, залийте 1 л окропу, потримайте на водяній бані півгодини, охолодіть, процідіть, відтисніть, доведіть до об’єму 1 л. Вживайте по 150 мл через годину після їди тричі на день упродовж місяця. 

Спиртова настоянка

1 кг подрібненої сухої сировини залийте 1 л спирту, настоюйте протягом місяця в темному, прохолодному місці, потім процідіть і розлийте у пляшки з темного скла. Приймайте по 40 крапель, розведених в 100 мл води, за півгодини до їди впродовж місяця.

Варення із шипшини

400 г шипшини, 500 г цукру, 1,5 – 2 скл. води.

З плодів шипшини зріжте квітколожа і хвостики, вийміть насіння. Сироп варіть до загустіння, вкиньте у нього шипшину і поставте на маленький вогонь. Варення готове, коли плоди стануть м’якими, а сироп – прозорим. Розкладіть варення в слоїки і закрийте.

* * *

Плоди шипшини начиніть ядрами волоських або інших горіхів і варіть у сиропі: 1-1,2 кг цукру, 1,5 склянки води (на 1 кг начинених плодів). Варіть у три прийоми до готовності, наприкінці додайте 3-4 г лимонної кислоти.

Сирий джем

Стиглі ягоди шипшини обберіть від плодоніжок, виберіть насіння і добре промийте під проточною водою. Змеліть у м’ясорубці, вимішайте з цукром (1:1) і перекладіть в чисті стерилізовані слоїки. Щільно закрийте.

 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4488 / 1.64MB / SQL:{query_count}