У церковному календарі ми згадуємо найвизначніші євангельські події та святих, які прославилися мучеництвом і чудесами. Однак серед них є ті, хто не жив на землі. І найголовніший серед них – архистратиг Михаїл. Церква шанує його як захисника віри, поборника зла та темних сил. А разом з ним вшановує і всіх небесних заступників, тож саме свято називається Собор Архангела Михаїла й інших безплотних сил. Ангелів шанують у християнстві. Вони є посередниками між Богом і людьми. До ангелів з повагою й острахом ставляться у найпоширеніших релігіях, таких як іудаїзм та іслам.
Святе Письмо згадує поіменно лише декількох з них: Михаїла та Гавриїла, а також Рафаїла, Уриїла, Салафиїла, Єгудиїла і Варахиїла.
У ІV ст. Діонісій Ареопагіт написав твір “Про небесну ієрархію”. Невдовзі він був проголошений церквою канонічним. Згідно з цим вченням, ангели є абсолютно безтілесними істотами та поділяються на три групи і дев’ять чинів. До першої групи належать серафими, херувими та престоли. До другої – володарі, ангели сили й ангели влади, до третьої – ангели начальства, архангели й ангели.
Архангела Михаїла Святе Письмо називає “князем”, “вождем воїнства Господнього”, він – борець проти диявола і різного беззаконня серед людей. Звідти й церковна назва – архистратиг, тобто старший воїн, вождь. У книзі “Одкровення” саме він є головним воїном у війні проти сатани – змія.
На іконах архистратига Михаїла зображено з вогняним мечем, що вбиває змія.
Свято Михаїла дуже шановане народом: “На Михайла працювати – може пан Біг покарати”, – говорили селяни. На його честь збудували багато храмів. Також з цим святом пов’язано чимало прикмет.
Якщо на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
Якщо Михайло дощем не услужить, добру і суху весну ворожить.
Якщо ніч ясна на Михайла, то буде довго тривати сувора і сніжна зима.