За даними розвідки США, Пакистан перебуває на межі колапсу
Доповідь з грифом "цілком таємно", підготовку якої завершують усі 16 спецслужб США, характеризує ситуацію в Пакистані як "дуже погану". Один із представників адміністрації Буша стисло виклав висновки спецслужб наступним чином: "Немає грошей, немає енергоресурсів, немає уряду!"
За даними американських розвідслужб, у Пакистані загострюється економічна криза, що супроводжується браком харчів і енергоресурсів, водночас тамтешній коаліційний уряд багато в чому нагадує український політикум, де кожен тягне загальну ковдру на власні п'яти. Нагадаємо, що Пакистан останнім часом пережив гостру політичну кризу, внаслідок якої президент Первез Мушарраф був змушений піти у відставку, а його місце посів Асіф Алі Зардарі, вдівець убитої в грудні минулого року Беназір Бгутто.
Не дивно, що минулого тижня міжнародна рейтингова компанія Standard & Poor's знизила кредитний рейтинг Пакистану на два рівня до переддефолтного CСС+. Нижче - лише Сейшельські острови. На думку агентства, країна буде не здатна здійснити чергові платежі за зовнішніми боргами. На думку експертів Standard & Poor's, валютні запаси Пакистану знизилися, в порівнянні з минулим роком, на 67% і нині становлять жалюгідних три мільярди доларів США. Цього вистачить на оплату імпорту нафти і продовольства хіба протягом 30 днів. Курс пакистанської рупії знизився за поточний рік на 21% і досяг відмітки 78,6 рупій за долар, рівень інфляції становить 25%. Президент Зардарі чесно зізнався часопису "The Wall Street Journal", що Пакистану потрібна допомога у розмірі 100 мільярдів доларів. "Якщо мені нічим оплачувати нафту, то як я можу займатися зміцненням безпеки в країні? - сумує Зардарі. - Нафтові компанії вимагають від мене, щоб я платив по 135 доларів за барель, але в той же час хочуть, щоб у всьому світі, і в Пакистані теж, було тихо і мирно".
Зазначимо, що після зміни влади в Пакистані відносини Ісламабада та Вашингтона помітно зіпсувалися. Підрозділи американського окупаційного контингенту в Афганістані регулярно порушують кордон з Пакистаном, мотивуючи це необхідністю переслідування партизанів з "Талібану". Доходило до перестрілок з пакистанськими вояками та загибелі мирних жителів. За часів Мушаррафа Пакистан вважали одним з основних союзників Вашингтона в боротьбі з тероризмом, натомість нинішній президент Зардарі страшенно нервує з приводу нахабних вторгнень американців: "Жодній країні світу не буде дозволено порушувати суверенітет Пакистану під приводом "боротьби з тероризмом". Зрозуміло, що пихатий Вашингтон не звик вислуховувати подібних заяв. І ось тут починається найцікавіше - багато міжнародних експертів припускають, що операції американських військ на території Пакистану спрямовані не лише на боротьбу з "Талібаном", але й на дестабілізацію обстановки в самому Пакистані. Адже обурення в пакистанському суспільстві все більше наростає, водночас президент Зардарі може хіба сипати гучними заявами - реальних можливостей провчити американців у нього просто немає.
Тим часом ситуацією вдало скористався один з лідерів "Аль-Каїди", громадянин США Адам Гадан. У своєму інтернет-зверненні він наголошує, що новий президент Пакистану Асіф Алі Зардарі "підкоряється інтересам США", тож його слід негайно позбавити влади, створивши натомість самостійну ісламську державу. Зрештою, авторство звернення спричиняє значні сумніви, інтернет - така штука, де фахівці з ЦРУ можуть скомбінувати навіть заяву Господа Бога.
Водночас очевидний бардак у Пакистані має й іншу сторону медалі - ця країна входить до неформального ядерного клубу, адже має у своєму розпорядженні атомну бомбу (і то не одну) та засоби її доставки. А під боком - "вічний ворог" Індія, з якою Ісламабад ніяк не годен поділити Джамму і Кашмір (де 90% населення становлять мусульмани, однак у 1947 році територія таки дісталася Індії).
А раптом котромусь розумнику в Ісламаді спаде на думку, що якраз настав слушний момент, щоб сипонути ракетами з ядерними боєголовками по клятій Індії? Котра, про всяк випадок нагадаємо, також має зброю масового ураження і миттєво дасть атомної здачі. Тоді, ймовірно, вже мало хто перейматиметься неспроможністю Пакистану здійснювати виплати зовнішніх боргів. Бо ядерна війна локальною не може бути апріорі. Залихоманить увесь світ!