Цісар Франц-Йосиф, музика Моцарта, Штрауса і Бетховена, бали та вальси, розкішні палаци, кава і відомий українець – кавоман Юрій Кульчицький, смачний яблучний струдель, шоколадний торт “Захер”… Звісно, йдеться про аристократичний, чарівний і романтичний Відень.
Велич столиці Австрії захоплює. Тут вишукано, красиво і водночас затишно та комфортно. У Відні – понад 100 музеїв, більш ніж 150 палаців, 27 замків, понад 60 храмів. Віденська державна Опера належить до провідних світових оперних сцен. І тамтешній філармонічний оркестр вважають найкращим у світі.
Мегаполіс, у якому понад 1,7 мільйона жителів, багатий на зелень, квіти, сади. Гордяться австрійці красивим парком троянд. Загалом у місті дуже чисто, ідеальні(!) дороги і транспорт. Особливо дивує, як часто їздять трамваї.
Жителі столиці пишаються і резиденцією династії Ґабсбурґів Хофбурґом, Віденською оперою, палацом Бельведер, розкішним бульваром Рінґштрассе, і, звісно ж, готичним собором святого Штефана, в якому зберігається чудотворна ікона Богородиці.
“Собор святого Штефана пережив дуже багато, навіть горів. Але згодом, на щастя, його добре, фахово відновили, і нині він – головна окраса Відня, – зазначає гід-екскурсовод Світлана Вакер. – Другою визначною пам’яткою та гордістю Відня є оперний театр”. Варто зайти й до храму ордену францисканців, де є мозаїка – точна копія фрески “Тайної вечері” Леонардо да Вінчі. Як розповідають екскурсоводи, потрапила вона на стіну цього храму завдяки Наполеонові Бонапарту…
Візитівкою серця Європи, як ще називають Відень, є фіакри – кінні екіпажі, що мають неабияку популярність серед туристів. Таку кількість породистих, граційних коней ви не побачите ніде в світі!
“Фіакри – це ностальгія за старими добрими часами імператора Франца-Йосифа. Це релікт від імперії”, – веде далі Світлана Вакер. До слова, кінна прогулянка – задоволення не з дешевих: одна поїздка обійдеться у кілька десятків євро.
“Щороку до Австрії приїздить до 8 млн туристів. Найбільше з Німеччини, Італії, України, Росії”, – розповідає екскурсовод. З її слів, гідів, що володіють українською, у Відні майже не зустрінеш. В туристичних фірмах пояснюють, що вихідці з колишнього СРСР для проведення екскурсій обирають російську, мовляв, так вигідніше, простіше…
У Відні чимало крамниць і кав’ярень, присвячених Амадеєві Моцарту. Тут вам запропонують солодощі, одяг, сумки, всілякі дрібнички – усі з портретом відомого композитора.
Для гурманів столиця Австрії – справжній рай! “Якщо будете у серці Європи, обов’язково скуштуйте віденський шніцель, яблучний струдель, замовте запашну міцну каву і торт “Захер” – шоколадний бісквіт із абрикосовим прошарком, – рекомендує гід-екскурсовод із Відня Надія Рашка. З її слів, той струдель тут печуть за рецептом, якому вже 300 років.
І ще одне. У Відні за традицією каву подають зі склянкою води. “Тут п’ють міцну каву, запиваючи маленькими ковтками води. А з іншого боку, як у Відні не пити воду?! Вона у нас смачна!” – каже Надія Рашка. І її слова – щира правда.
Варто згадати й славетного козака, героя Відня, засновника першої у Європі мережі кав’ярень Юрія Кульчицького – уродженця села Кульчиці, що на Самбірщині. Він перебував на Запорізькій Січі, згодом потрапив у полон, де ознайомився з турецькою культурою. Після визволення переїхав до Австрії. У вирішальний момент облоги Відня турками під час війни 1683 року Кульчицький в турецькому одязі пройшов ворожі кордони і привів війська союзників на допомогу оточеному місту. За це й отримав титул почесного громадянина Відня.
А як нагороду для себе попросив забрані в турків… 300 мішків із кавовими зернами, інформує kulchitsky.com.ua. У 1684-му наш земляк відкрив першу кав’ярню у Відні, адаптувавши турецький напій до європейського смаку, – додав до нього цукру і молока та створив таким чином відому каву по-віденськи, яка підкорила всю Європу!
Столиця “бабці Австрії” посідає перше місце у списку найкращих щодо якості життя міст. Такими є дані консалтингової компанії Mercer. До критеріїв, які визначають місце Відня в цьому списку, належать політична і економічна ситуації, рівень забруднення довкілля, якість освіти і системи охорони здоров’я.
Нещодавно Відень назвали найбільш процвітаючим містом світу. За даними ООН, 19 із 25-ти таких міст – саме в Європі. Дев’ять із них – в країнах Євросоюзу.
Під час складання рейтингу враховували п’ять показників: продуктивність праці, якість життя, розвиток інфраструктури, соціальну інтеграцію і захист навколишнього середовища. Друге місце в списку посів Нью-Йорк, третє – Торонто. У першій десятці опинилися Лондон, Стокгольм, Гельсинкі, Дублін і Париж.
Львів – Відень – Львів
Фото: Ірина Цицак, Тарас Роп’яник