Будапешт називають однією з трьох найгарніших столиць Європи поруч із Віднем і Прагою. Ще б пак, двомільйонний мегаполіс багатий на безліч красивих місць, унікальних пам’яток архітектури, а також добре відомий своїми термальними джерелами, купальнями з цілющою мінеральною водою та басейнами.
До Будапешта найбільше туристів приїздить зазвичай під час свят, зокрема на Новий рік чи на травневі свята. А ось із українців найдужче це місто полюбили жителі Львова, Києва і Одеси.
Найголовнішою окрасою та візитівкою столиці Угорщини є будівля парламенту на березі красеня Дунаю, збудована в XIX ст. Екскурсоводи не втомлюються повторювати: це перлина архітектури Будапешта! І мають рацію.
“За задумом проектувальників ця гігантська споруда повинна була нагадувати будівлю англійського парламенту в Лондоні. Насправді ж будівля угорського парламенту перевершує не лише англійську, а й американську – Білий дім. Цей шедевр – гордість Будапешта – створив архітектор Імре Штейндель у 1885 – 1902 роках. Парламент має 365 веж і 27 брам! Архітектор вийшов за межі класичної неоготики, оздобивши своє творіння турецьким куполом, неороманськими аркадами і використавши елементи візантійського, венеційського та барокового стилів, – розповідає “Пошті” гід-екскурсовод Людмила Целлєр. – Цікаво, що парламент мав першу в світі систему центрального опалення. Варто зазначити, що нині у ньому експонують головну реліквію Угорщини – Святу корону, якою Папа Римський увінчав засновника Угорської держави Іштвана І”. Як зазначає співрозмовниця, парламент ремонтують уже 30 років поспіль. Ще зо 20 років знадобиться, аби завершити всі роботи.
Найбільшу популярність серед гостей Будапешта має Будайська фортеця. Тут є площа Святої Трійці, на якій зведений храм святого Матяша. Свого часу в ній відбулася коронація імператора Австро-Угорщини Франца-Йосифа як короля Угорщини. Окрім цього, церква була місцем вінчання королів.
Окремою частиною фортеці є Рибацький бастіон, звідкіля можна помилуватися розкішними краєвидами міста і Дунаю. Особливо вам пощастить, якщо погода буде сонячною. “Повоєнну реконструкцію Будайської фортеці вважають однією з найкращих у Європі. На її території – комплекс видатних пам’яток. Найвизначнішою з них, безумовно, є королівський палац”, – веде далі Людмила Целлєр.
А ось із будапештських соборів варто відвідати базиліку святого Іштвана (Стефана). Власне в ній зберігаються мощі цього святого – його десниця (права рука). Зі слів екскурсовода, висота собору – 96 метрів. Разом із будівлею парламенту – це найвища споруда Будапешта і одна з найбільших церков у країні.
Мандрують іноземці й до Площі Героїв, на якій височіє Тисячолітня колона. Довкола її основи – кінні статуї Арпада і шість вождів племен угорців, що очолювали завоювання. За колоною, вздовж колонади, – 14 героїв угорської історії, у тому числі і король Іштван – перший християнський правитель цієї країни, і король Матіаш Корвін, який правив у ХV столітті.
Звісно, візитною карткою столиці Угорщини є мости. Усього їх дев’ять – два залізничні та сім автомобільних. Вони з’єднують між собою будайську та пештську частини міста. З них найбільш відомі чотири – Магріт, Центральний міст, Ержбет і ланцюговий міст Сечені, який вважають символом Будапешта. “Саме міст Сечені об’єднав два колись окремі міста – Буду і Пешт. Його називають одним із найгарніших мостів світу”, – з гордістю каже Людмила Целлєр.
Будапешт має і статус міста-курорту. Перші купальні тут звели ще римляни, проте найбільший розвиток вони отримали в часи турецького панування. Найвідомішими не лише у Європі, але й у світі є термальні купальні Сечені, відвідати які не проти кожен, хто приїхав до Будапешта. Загалом тут 16 басейнів (закриті та відкриті) та 9 ароматизованих саун. До слова, це одні з найбільших купалень міста-курорту.
Що ж везуть зі собою туристи з Будапешта? Найпопулярнішими сувенірами є скатертини, серветки та вишиті вручну рушники, а також ляльки, зодягнені в національні костюми. “Крім того, з Угорщини варто везти вино і паприку. Топ-презент – всесвітньо відомі токайські вина”, – радить Людмила Целлєр. Перебуваючи тут, неодмінно скуштуйте гуляшу. Та не лише його, адже угорська кухня дуже смачна.
І насамкінець: враження про Будапешт не будуть повними, якщо не здійснити вечірньої прогулянки на кораблі Дунаєм. Ще б пак, яскраво освітлена цієї пори столиця Угорщини залишить незабутні враження. У всій красі відкриється перед вами у цей час і парламент. Велична картина! “Вечірній Будапешт варто побачити кожному туристові!” – резюмувала Людмила Целлєр.
Львів – Будапешт – Львів
Фото: Ірина Цицак, Тарас Роп’яник