Позавчора, 31 жовтня, у Ватикані урочисто відсвяткували 500-річчя відкриття фресок Сикстинської капели, автором яких є славнозвісний Мікеланджело.
“Сикстинська капела – якщо споглядати її в молитві – стає ще гарнішою, правдивішою, відкриває всі свої скарби”, – сказав цього дня Бенедикт XVI на завершення урочистої Вечірні. Папа наголосив, що капела за своєю природою є літургійним простором. “Твори мистецтва, які її прикрашають, особливо цикл фресок, в літургії знаходять свій життєвий простір, контекст, в якому найкращим чином можуть виразити всю свою красу, багатство і широке значення”, – зауважив Святіший Отець і нагадав, що свої фрески Мікеланджело створив на прохання Папи Юлія II між 1508 і 1512 роками. Вони займають площу більш ніж 1000 кв. м. “Можемо уявити собі, яке враження вони справили на тих, хто зміг бачити їх серед перших”, – зазначив понтифік, повідомляє Радіо Ватикан.
Бенедикт ХVI нагадав слова історика мистецтва Джорджо Вазарі, який назвав твори Мікеланджело “світлом для всього світу”. Святіший Отець наголосив, що не йдеться про світло, яке виходить тільки від розумного використання насичених і контрастних кольорів або динаміки, що оживляє шедевр, а від ідеї, яка просякає все велике склепіння і полягає у тому, що світ – це не продукт темряви, випадковості, абсурду – він походить від Розуму, Свободи, найвищого акту Любові . “Це Боже світло висвітлює фрески і всю Сикстинську капелу. Це світло, яке своєю міццю перемагає хаос і темряву, щоб дарувати життя у створенні та спокуту. І Сикстинська капела розповідає про цю історію світла, звільнення, спасіння, про стосунки Бога і людства”, – сказав Папа.
Останніми роками кількість відвідувачів капели збільшилась удвічі, тому й виникла проблема збереження фресок, признався напередодні ювілею Антоніо Паолуччі, директор Ватиканських музеїв, у компетенції яких перебуває і Сикстинська капела. Він повідомив, що дирекція була змушена замовити нову систему кондиціювання, яка регулює рівень пороху і діоксиду вуглецю всередині капели, що дозволить зберегти фрески впродовж наступних століть.
“Сикстинська капела – це не лише витвір мистецтва, а й невелика каплиця, санктуарій, символ Католицької церкви”, – зазначив Антоніо Паолуччі. Її фрески – це своєрідна катехиза, богослов’я і наука Церкви. “Тому кожен католик, який прибуває до Рима, хоче побачити Сикстинську капелу, адже вона – символ його віри”, – вважає він. З його слів, на фресках Сикстинської капели представлене все навчання Церкви від створення світу до апокаліпсису, а також теологія тіла, яку блаженний Іван Павло ІІ точно відобразив, вдивляючись у фрески Мікеланджело.
Директор Ватиканських музеїв повідомив: щороку Сикстинську капелу відвідує понад 5 мільйонів осіб.