Майже сто тисяч громадян України нині перебуває "на голці". Це офіційні дані. Реальна ж цифра, за оцінками МВС, у 10-12 разів більша, й може становити 600-800 тисяч. Такі цифри наводить Департамент боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України. Втім, правозахисник Семен Глузман, посилаючись на експертів, називає куди більше число наркозалежних - 1,5-2 млн осіб (!).
Олег Огородник |
![]() |
Майже 300 кг наркотичних засобів та психотропних речовин, які б на чорному ринку коштували понад мільйон гривень, показово спалили цьогоріч у серпні в автогосподарстві обласного управління міліції |
Майже сто тисяч громадян України нині перебуває "на голці". Це офіційні дані. Реальна ж цифра, за оцінками МВС, у 10-12 разів більша, й може становити 600-800 тисяч. Такі цифри наводить Департамент боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України. Втім, правозахисник Семен Глузман, посилаючись на експертів, називає куди більше число наркозалежних - 1,5-2 млн осіб (!).
На Львівщині наркотичні засоби та психотропні речовини набули нині серйозного розповсюдження не лише серед дорослих, але й молоді. "Зараз найболючіше питання - це втягування неповнолітніх у наркоманію. Боротьба з цим явищем є одним з наших пріоритетів", - наголосив "Пошті" начальник управління боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУ МВСУ у Львівській області Василь Дзвінник. Вік тих, хто вживає наркотики, справді молодшає. За даними сайта МВС України, в середньому школярі починають приймати наркотики у 13-15 років, а подекуди і в 9-13 років (!). Дурман для сучасної молоді є розвагою. Але це тягне за собою різні трагедії та нерідко призводить до летальних наслідків. Так звана "золота молодь" - діти заможних батьків - підсолоджують собі й так безтурботне життя таблетками амфітаміну чи екстазі. Бавиться золота молодь й важкими наркотиками - героїном та кокаїном. Також мішенню ділків є діти, чиї батьки із закордонних заробітків надсилають додому гроші.
У 2008 р. подорожчання торкнулося й наркотиків. Триграмовий пакетик марихуани на чорному ринку тепер коштує 60-110 грн (торік - 50 грн). Таблетку екстазі цінять у 150-200 грн (торік - 50 грн). Грам амфетаміну продають по 150-200 грн (попередня ціна - 120 грн). Подорожчали й важкі наркотики: грам кокаїну вартує 1000-1300 грн, а героїну - 1100-1500 грн. |
"Я б не сказав, що маємо втішну ситуацію у нічних розважальних закладах Львова та області. Щоправда, у Львові у нічних клубах краще наведено лад, аніж у районах регіону. Власники бояться, якщо виявимо споживання чи розповсюдження наркотиків, то ліквідуємо такий клуб, адже ми наділені таким правом. Вони мають свою охорону й пильнують аби у їхні заклади не приносили наркотиків", - каже правоохоронець. На запитання "Пошти", чи пан Дзвінник особисто вірить, що у нічних клубах немає наркотиків, він відповів: "Звісно, що є ще дуже багато питань до цих закладів. Працюємо над цим". До речі, 16 жовтня у Львівській ОДА відбудеться колегія щодо наркозлочинності в області, на якій правоохоронці планують внести пропозицію, аби розважальні заклади, які відкриті до ранку, працювали лише до 23.00.
Не бракує наркоманів й у львівських вишах. "Статистика та опитування свідчать, що більшість із них - дівчата, які схильні до зловживання екстазі", - каже В. Дзвінник. Найближчим часом міліціонери проведуть анонімне опитування щодо наркоманії та наркозлочинності серед спудеїв у трьох вишах - ЛНУ ім. І. Франка, медуніверситеті та у Львівській політехніці. Українські міліціянти також виношують ідею проведення лекцій у вишах про проблеми наркозлочинності. Згодом такий захід хочуть провести й у школах.
У той час, як східні області захлинаються від наркоманії, ситуація на Львівщині, як запевняють правоохоронці, більш-менш стабілізувалася, бо ліквідовано низку організованих злочинних угруповань. Зокрема, майже 10 років молодь (щонайгірше - школярі різного віку) Львова та області "сиділа" на трамадолі, який із 2008 р. зарахували до наркотичних засобів. Цьогоріч львівські міліціонери нарешті припинили злочинну діяльність власників мережі аптек, які роками незаконно без жодних рецептів збували сильнодійні та отруйні лікарські засоби. В аптеках вони реалізовували трамадол, який незаконно надходив до Львова зі Східної України. Як зазначав свого часу головний міліціонер Львівщини Василь Пісний, лише місячний дохід однієї аптеки від продажу сильнодійних препаратів становив 20 тис. доларів (!). Організоване злочинне угруповання, в якому головні скрипки належали батьку та сину, заарештовано. Члени ОЗГ нині у СІЗО. Відтак, міліція запевняє, що врешті наведено лад із трамадолом. Нагадаємо, що громада Львова зверталася до Секретаріату Президента, уряду, Генпрокуратури та МВС із проханням притягнути до відповідальності власників мережі аптек, які незаконно збували трамадол. "Розслідування кримінальної справи перебуває на завершальному етапі, й незабаром її буде передано до суду. Тиску жодного немає. Резонансна справа перебуває під особистим контролем начальника обласного управління міліції", - каже
В. Дзвінник.
У Львівське управління боротьби з незаконним обігом наркотиків майже щороку приходив новий керівник і завжди обіцяв золоті гори, а все закінчувалося тим, що його звільняли та порушували не одну кримінальну справу проти працівників цього підрозділу - за хабарництво. Згодом головний міліціонер Львівщини В.Пісний провів тотальну чистку цього підрозділу. "Це далося взнаки, відтак наші працівники перестали прикладатися до тих злочинних дій, які були раніше", - каже В. Дзвінник, визнаючи, що його управління перебуває під мікроскопом. Й додає: "МВС переглянуло критерії оцінки роботи, тому сьогодні не боремося з наркоманією, а з наркозлочинністю. Це розкриття міжнародних каналів постачання наркотиків із країн ближнього зарубіжжя в Україну; ліквідація підпільних лабораторій, які виготовляють наркотичні засоби та психотропні речовини; виявлення притонів, господарі яких надають свої приміщення для виготовлення та споживання наркотичних засобів". У Личаківському районі Львова днями знайшли наркопритон (там готували "ширку"), де двоє дорослих садили на голку неповнолітніх. Порушено кримінальну справу.
Тяжкі ж наркотики потрапляють на Львівщину транзитом. У 2008 р. правоохоронці перекрили п'ять міжнародних каналів надходження наркотиків в Україну з Афганістану, Болівії, Росії та Польщі. А от днями на Жовківщині затримали подружжя (жителя Польщі та його дружину українку), яке везло з Польщі в Україну понад 4 тис. таблеток екстазі. Для їх затримання провели спецоперацію зі залученням міліції, СБУ та митниці. Порушено кримінальну справу. До речі, саме в Польщі багато підпільних лабораторій, які виготовляють екстазі. Загалом цього року львівські стражі порядку порушили 230 кримінальних справ проти розповсюджувачів наркотиків. "Зазвичай ці збувачі не є наркоманами. Це рідкість, якщо вони приймають наркотики. Для них це просто бізнес", - каже правоохоронець.
Для львів'ян район "Індія" завжди асоціювався з так званою кастою недоторканих - циганськими наркобаронами, яких неможливо було побороти. "Пошта" запитала у В. Дзвінника, чи досі у Львові цигани розповсюджують наркотики та чи ця мережа повністю зліквідована. "Я не можу сказати, що її немає. За останні три місяці порушили 9 кримінальних справ проти циган. А так звана "Індія" вже локалізована", - говорить співрозмовник.
Аби боротися з наркозлочинністю, важливою є комплексна робота міліції, прокуратури та судів. Профілактиці наркоманії варто надавати увагу й у кожній родині, школі та виші. Міліціонери наголошують, що починати боротися з цим злом насамперед варто зі сім'ї, тобто батьки мають більше приділяти уваги власним чадам. Так, так дітям, а не перебувати у постійній гонитві заробляння грошей, коли у той час їхніх дітей ділки можуть посадити на голку, і рятувати їх вже буде пізно... Правозахисник С. Глузман акцентує: державі слід впровадити стратегію, яка б передбачала "профілактику, лікування хворих, контроль незаконного обігу наркотиків та формування свідомого суспільства".
2008 року, за матеріалами управління СБУ у Львівській області, порушено 61 кримінальну справу за фактами та стосовно осіб, причетних до наркобізнесу, в тому числі одну карну справу стосовно ОЗГ. Засуджено п'ять осіб, причетних до розповсюдження наркотиків, матеріали щодо восьми наркоторговців є на розгляді в судах Львова. Спільно з обласним управлінням міліції впродовж року вилучено понад
32 кг наркотиків та 1654 кг прекурсорів, у т.ч. 17 кг героїну, 15 кг макової соломки. Про це "Пошту" повідомив керівник прес-служби УСБУ у Львівській області Володимир Кривошея. За рішенням суду, конфісковано в дохід держави засобів контрабанди наркотиків на суму майже 53 тис. грн. Унаслідок спільних заходів органами міліції порушено 36 кримінальних справ за ст. 310 КК України (посів або вирощування снодійного маку чи конопель), вилучено понад 36 тис. рослин снодійного маку і 500 рослин коноплі.