Сьогодні перед кожною людиною, яка бажає корисно харчуватися, постає проблема: як урізноманітнити раціон, максимально зберігши і поживні властивості, і гроші в гаманці.
Вважається, що саме квасоля була однією з найулюбленіших страв самого Наполеона, відомого своєю пристрастю до здорової та корисної їжі.
Як розповіла дієтолог Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Ольга Муштрук, користь квасолі беззаперечна, адже вона є однією із десяти найкорисніших для здоров’я людини продуктів. У ній є практично всі мінерали, кислоти, каротин, вітаміни групи B, С, РР, К, безліч макро- і мікроелементів, зокрема, калій, кальцій, фосфор, мідь, цинк, залізо, сірка, кобальт, марганець.
“Квасоля є хорошою альтернативою м’ясу. У 100 грамах продукту міститься приблизно 24 грами білка і 60 грамів вуглеводів. Хоч квасоля дуже ситна, але зайвих кілограмів не додасть, бо легко засвоюється організмом, майже не містить жиру і не перевантажує обмін речовин”, – пояснює дієтолог.
Сучасним людям, які займаються розумовою працею, багато вчаться та піддаються стресам, квасоля просто необхідна, адже вона, за словами дієтолога, позитивно впливає на роботу мозку, покращує пам’ять, концентрацію та увагу.
Через здатність знижувати рівень цукру в крові квасоля особливо корисна для людей, що хворіють на цукровий діабет. Має цей продукт ще й сечогінні властивості – у ній містяться флавоноїди, які розширюють судини нирок, підсилюють кровообіг і процес утворення сечі. Тому всім, кого часто турбують набряки, квасолю просто необхідно включити у свій щоденний раціон. Завдяки сірці, яка є у квасолі, продукт дуже корисний при кишкових інфекціях, ревматизмі, шкірних захворюванях та бронхіті. А ось наявність у квасолі заліза сприяє утворенню еритроцитів, припливу кисню до клітин, підвищує імунітет. Окрім цього, квасоля сприяє покращенню потенції у чоловіків.
Регулярне вживання квасолі перешкоджає утворенню зубного каменю. Це пояснюється антибактеріальними властивостями квасолі. Доведено, що настій квасолиння має також антибіотичні властивості, оскільки в ньому міститься речовина протимікробної дії.
Окрім цього, квасоля має чудові косметичні властивості: покращує стан шкіри, волосся та нігтів. Наприклад, щоб омолодити, підживити шкіру й усунути зморшки, достатньо приготувати та нанести на шкіру обличчя ось таку маску: варені плоди квасолі протерти через сито, змішати з олією і соком лимона.
Проте у квасолі є й протипоказання. Як розповіла Ольга Муштрук, через вміст у квасолі пурину страви з цього продукту небажано вживати хворим на подагру. Не рекомендовано зловживати квасолею і людям похилого віку, а також хворим на гастрит і виразку з підвищеною кислотністю.
Квасоля – чудовий ситний продукт, який свої корисні властивості зберігає під час консервування, термообробки і заморожування. Категорично заборонено вживати квасолю сирою. Із квасолі готують супи, соуси і салати. Деякі рецепти вимагають додавання консервованої квасолі, але частіше додають сушену квасолю, яку перед приготуванням треба вимочити.
Існують три способи замочування квасолі:
1. Тривале замочування. Це найпоширеніший і загальноприйнятий спосіб пом’якшення квасолі перед приготуванням. Потрібну кількість квасолі насипати в глибоку миску або каструлю і залити холодною водою на три пальці вище рівня квасолі. Залишити її в такому вигляді на 8-12 год, можна на ніч. Тривале замочування квасолі сприяє проростанню зерна, що може зменшити газоутворення в організмі після її вживання.
2. Швидке замочування. Метод дозволяє скоротити процес замочування квасолі до 1-2 год. У каструлю залити води і поставити на вогонь, довести воду до кипіння. Додати квасолю і дати покипіти упродовж трьох хвилин. Зняти квасолю з вогню і залишити в гарячій воді на 1-2 год.
3. Миттєвє приготування. Звісно, червону і білу квасолю потрібно замочити хоча б на деякий час. Якщо ж варити суп із кістками, квасолю у каструлю можна кинути разом із кісткою і варити до приготування (1-2 год). Цього буде цілком достатньо, щоб приготувався м’ясний бульйон і відварилася незамочена квасоля.
* Намагайтеся не залишати квасолю замоченою довше ніж на
24 годин, бо тоді у ній може початися бродіння, що суттєво знизить її якість і смак після приготування.
* Під час замочування квасолі в холодній некип’яченій воді стежте за якістю води, краще використовувати відстояну переварену воду. Інакше солі та хімічні елементи проникнуть у квасолю та перешкоджатимуть її розварюванню, зробивши її крихкою і твердою.
* Замість води для замочування квасолі підійде пиво.
* Розмочену квасолю варто почати варити у холодній воді на слабкому вогні, не помішуючи і не солячи завчасно. Квасолевий суп і пюре треба солити лише після закінчення приготування страви.
Біла квасоля з помідорами
Складники: 300 г білої квасолі, 500 г помідорів, 1 морквина, томатний сік, 50 г сала, 4 зубчики часнику, зелень, сіль, перець за смаком.
Квасолю відварити. Сало розтопити на сковорідці, обсмажити цибулю до золотистого кольору, викласти подрібнені овочі – помідори нарізати шматочками, а моркву натерти. Додати томатний сік, потримати на маленькому вогні кілька хвилин. Всипати дрібно порізаний часник і зелень за смаком. У соус додати варену квасолю і варити ще кілька хвилин.
Салат із квасолі
Складники: 2 яблука, 1 буряк, 1 склянка квасолі, 3 ст. л. олії, 1-2 ч. л. яблучного оцту, сіль і перець за смаком.
Яблука нарізати кубиками, додати середній за розміром варений буряк, варену квасолю. Усе змішати, посолити, посипати чорним перцем і заправити олією та яблучним оцтом.