Православні проголосять о. Гавриїла Костельника святим
Цієї осені у Львові греко-католики і православні окремо й у свій спосіб відзначили 60-ліття трагічної смерті протопресвітера Гавриїла Костельника, котрий у 1946 році брав активну участь у ліквідації рішень уніятського Берестейського Собору. Спочатку, 9 вересня, у Львівському музеї історії релігії відбулася презентація книги "ULTRA POSSE" ("Понад можливості" - "Пошта"), яку упорядкував священик Мукачівської греко-католицької єпархії о. Олег Гірник. До збірника, який вийшов в Ужгородському видавництві "Ґражда" під егідою Науково-дослідного інституту імені Михайла Мольнара Ужгородського національного університету, увійшли філософські твори, передусім, поема "Встань, Україно!", а також поезія "Померлій донечці", публіцистичні статті. Додано також праці з неопублікованої спадщини, що зберігаються у приватному архіві доньки Гавриїла Костельника - Христини Поляк, яка живе у Загребі. Це, зокрема, діалог між теологом та фізиком "Зависть Богів", філософська праця "Матеріалізм", остання робота філософа - релігійно-філософська медитація "Квіти на престолі". Отець Олег Гірник, який вчився у Хорватії, тривалий час досліджує особистість Гавриїла Костельника, його філософський світогляд. Неодноразово бував на батьківщині Костельника - в Руському Керестурі у Воєводині. В книзі є його дві статті, а також список та опис рукописів, листів і документів родини Костельників, які вдалося знайти о. Олегу. До збірника входять світлини із архіву доньки отця Гавриїла Костельника - Христини.
"Гавриїл Костельник - одна з найконтроверсійніших постатей Греко-католицької Церкви першої половини ХХ століття: філософ, письменник, журналіст, викладач, проповідник", - зазначив о. Олег Гірник. Тому він зважився представити сучасникам об'єктивний та неупереджений погляд на життя і діяльність протопресвітера Гавриїла Костельника.
Гавриїл Костельник народився 15 червня 1886 року в селі Руський Керестур на півдні тодішньої Угорщини (нині в Сербії), у греко-католицькій родині переселенців із Закарпаття. Тоді всі ці терени були у складі Австро-Угорської імперії. Після початкової угорської школи закінчив хорватську гімназію. Вирішив стати священиком, поступив до Загребської греко-католицької семінарії, звідки його як здібного студента в 1907 році посилають продовжувати навчання у Львові. У цей період починає писати художні твори. У 1904 році у видавництві "Місіонар" отців василіян у Жовкві виходить його збірка поезій "З мойого валала" ("З мого села"), де Гавриїл Костельник підніс батьківську говірку бачванських русинів до рівня регіональної літературної мови (згодом її викладали у школах колишньої Югославії, а нині нею навчаються діти в Сербії та Хорватії). Унікальним твором Угорської Русі назвав вірш "З мойого валала" видатний український етнограф Володимир Гнатюк, а російський лінгвіст Олександр Шахматов допоміг оплатити друк книжки. Свого часу молодий Гавриїл Костельник був проти насильницької українізації бачванських "руснацох", намагаючись застерегти своїх земляків і від сербських, і від москвофільських впливів з тодішньої Галичини. Йому судилося пройти непростий шлях від русинства до свідомого українства.
Після студій у Львові Гавриїл Костельник навчався у Фрайбурзькому католицькому університеті в Швейцарії, де захистив докторську дисертацію. У 1913 році після повернення до Львова був висвячений на священика і почав служити у Преображенській церкві. У середніх школах викладав релігію, а в семінарії - філософію. В 1920-29 роках редагував греко-католицький журнал "Нива". Статті й книги цього священика викликали різну реакцію. Як зауважив упорядник книги "ULTRA POSSE" о. Олег Гірник, "опинившись у непростій ситуації міжконфесійних і міжнаціональних стосунків міжвоєнної Галичини, Гавриїл Костельник починає переосмислювати характер Унії і роль Греко-католицької церкви на тлі стосунків між Православною та Римо-католицькою церквами".
Врешті, сталося так, що після закінчення Другої світової війни львівський протопресвітер Гавриїл Костельник очолив ініціативну групу, що закликала галицьких греко-католиків до переходу в РПЦ. Подію, що відбулася у Львові 8 -10 березня 1946 року, православні визнали як Собор. Псевдособором назвали його греко-католики, які відмовилися перейти під юрисдикцію московського патріарха. Невдовзі, 20 вересня 1948 року, посеред білого дня біля Преображенського храму за досі не з'ясованих обставин протопресвітера Гавриїла Котельника застрелили.
Якщо одні християни східного обряду досі вважають цю особу зрадником, то для інших він став мучеником за православну віру. 19 - 20 вересня у Львові з нагоди 60-ліття трагічної смерті о. Гавриїла Костельника відбулися пропам'ятні заходи, які організувала Львівська єпархія Української Православної Церкви. В готелі "Супутник" відбулася Міжнародна наукова конференція "Історико-богословська і культурологічна спадщина протопресвітера Гавриїла Костельника". Під головуванням архієпископа Львівського і Галицького Августина (Маркевича) в ній взяли участь православні богослови і духовенство з України, Росії, Білорусі, Німеччини, Молдови, Польщі та Сербії. У своєму виступі владика Августин повідомив, що півтора року тому з благословення митрополита Київського Володимира (Сабодана) створено комісію з вивчення спадщини протопресвітера Г. Костельника з метою зібрання і підготовки документів для його канонізації. Триває праця в архівах. Однак із канонізацією надто не поспішають, а віддають перевагу глибшому вивченню богословської та філософсько-культурологічної спадщини кандидата в святі Православної Церкви. Відбулась презентація книги вибраних творів протопресвітера Гавриїла Костельника та сайту "Костельник.org.ua".
"Коли дозріє час для канонізації, то вона повинна відбутися в Україні та в Сербії", - сказав сербський єпископ Іриней.
20 вересня учасники пропам'ятних заходів у Святогеоргіївській православній церкві у Львові відправили Божественну літургію і заупокійну літію, а біля могили о. Г. Костельника на Личаківському цвинтарі відправили панахиду та поклали квіти.