Російські спецслужби лякають населення та Кремль терористичною загрозою
Національний антитерористичний комітет (НАК) Росії заявив про запобігання терактам у курортних містах Сочі й Анапа. За словами керівника НАКу, директора Федеральної служби безпеки (ФСБ) Алєксандра Бортнікова, напади з використанням потужних вибухових пристроїв готували "глава терористів Умаров і емісар "Аль-Каїди" Моганнед".
Усього з початку року, за словами керівника НАКу, зірвано 36 терактів, органи безпеки затримали понад 350 учасників "бандформувань та їх посібників", крім того, 170 "бандитів" нейтралізовано, серед них - 13 "бандитських ватажків". Але заспокоюватися росіянам, за словами директора ФСБ, ще ой як зарано, адже "зберігається небезпека дестабілізації обстановки на Північному Кавказі, а також загроза диверсій і терактів у районах Росії на кордоні з Абхазією й Південною Осетією".
Глава НАКу також зазначив, що боротьба з тероризмом триває не тільки в північнокавказькому регіоні, але й в інших частинах Росії, зокрема в Поволжі, на Уралі й у Сибіру, де також ліквідовані підпільні осередки міжнародних терористичних організацій. Наприклад, у Башкортостані, Татарстані, Челябінській і Курганській областях до кримінальної відповідальності притягнули 31 учасника угруповання "Гізб-Ут-Тагрір". Щобільше, кляті терористи замахнулися на святе - 7 травня - акурат у день інавгурації президента Мєдвєдєва у Московському метрополітені також міг відбутися теракт. Щоправда, спритні чекісти завчасно скрутили негідників.
У 2006 році депутати російської Державної думи прийняли поправки до Закону "Про протидію екстремістській діяльності", котрі дають можливість притягати до кримінальної відповідальності кого завгодно й за що завгодно. На думку багатьох експертів, юридичної потреби в змінах не було, оскільки в першій статті закону, де перераховані види екстремістської діяльності, банально дублюються склади злочинів з чинного Кримінального кодексу. Наприклад, публічний наклеп на особу, що обіймає державну посаду, і так переслідується згідно з КК. Навіщо ж було зміни вносити? Відповідь парадоксальна: ситуація, коли справжніх терористів у державі залишилося обмаль, а екстремістів, завдяки законодавчим виправленням, стало хоч греблю гати, вигідна спецслужбам. Логіка приблизно така: від екстреміста до терориста один крок. А виявляти й знешкоджувати, наприклад, молодих нацболів або активістів "Іншої Росії" значно безпечніше, ніж ганятися горами за обвішаними зброєю польовими командирами. Та й статистика значно краща - радикальних молодиків можна "знешкодити" в кілька сотень разів більше, ніж міфічних емісарів "Аль-Каїди". |
Однак постає логічне запитання - звідкіля ті терористи беруться? Тамтешні силовики нібито вже давно відрапортували про наведення в Чечні конституційного ладу, останніх лідерів опору давно знищили: Аслана Масгадова - у 2005 році, Шаміля Басаєва - у 2006-му. А тут суцільна терористична загроза. Щоправда, варто звернути увагу на таку невеличку деталь, як реалізація злочинних намірів. Зазвичай усі чують лише заяви верхівки спецслужб про "попереджені" напади, причому генерали вкрай неохоче ділилися з громадськістю деталями: хто готував, скільки їх було, яким чином вдалося запобігти. Тож хоч-не хоч, а виникає сумнів: "а чи були хлопчики"? З тієї самої опери й істеричні волання про "підготовку грузинськими спецслужбами терактів на території Росії та розгалужену шпигунську мережу, створену Грузією на Північному Кавказі", котрі залунали після початку південноосетинського конфлікту.
Нагнітання терористичної істерії вигідне самим спецслужбам - бюджетний потічок з року в рік стає все ряснішим, Кремль щедро роздає генеральські зірки, а "кришування" комерційних структур завше можна подати як "розробку" потенційно небезпечених організацій.
Характерними можна вважати й часті згадки про емісарів "Аль-Каїди", котрі буцімто юрбами тиняються неозорими російськими просторами. Свого часу дітище напівлегендарного Бен Ладена добряче стало в нагоді американському ЦРУ, котре під боротьбу з ним вибило собі чималі кошти та повноваження аж до дозволу викрадати іноземних громадян на території інших держав (ще можна пригадати й таємні тюрми ЦРУ, одна з яких нібито була на території України). Навіть вторгнення в Афганістан мотивували необхідністю знищення верхівки "Аль-Каїди". Щоправда, тоді Бен Ладен дуже "вдало" загубився в печерах Тора-Бора. З того часу на саудівця, котрого і до нині так ніхто і не бачив живим, спихають мало не всі теракти проти американців по усьому світу. Бен Ладена не можна знищити - він потрібен американським спецслужбам живим, адже без нього "боротьба зі світовим тероризмом" втрачає сенс.
Росіяни, здається, теж вирішили скористатися досвідом своїх американських колег - якщо реального ворога немає, його потрібно створити самим. Щоб потім завзято з ним "боротися", демонструючи населенню та державній верхівці власну потрібність.