Третя Пречиста

Завтра, 14 жовтня, християни східного обряду відзначають свято Покрову Пресвятої Богородиці

Завтра, 14 жовтня, християни східного обряду відзначають свято Покрову Пресвятої Богородиці

Культ Богородиці як заступниці та покровительки здобув серед українців велику популярність: князі, королі, військо, козаки і гетьмани обирали Богоматір  своєю покровителькою та опікункою. Серед численних свят у році, присвячених Їй, свято Покрову Пресвятої Богородиці здавна відзначали як релігійне, національне, родинне. 

Це була подяка за заступництво Богородиці над Царгородом. За переданням, коли столицю Візантії обступили араби, в місті панувала тривога. У храмі Пресвятої Богородиці на Влахернах, де зберігали Її ризу, служили всеношну, храм був переповнений. Після відправи святий Андрій Юродивий та його учень Епіфан мали видіння: від головного входу храму йшла осяяна світлом Богородиця з Іваном Хрестителем та Іваном Богословом. Мати Божа підійшла до престолу, стала на коліна, довго молилася і плакала. Тоді св. Андрій побачив, як Вона зняла зі своєї голови хустку-покров і широко простягла її над народом у церкві. Коли видіння зникло, він зрозумів, що Богородиця прийшла, аби врятувати місто. І вороги відступили… Історики не дійшли спільної думки, коли жив святий Андрій і коли сталося це чудо. Одні дослідники стверджують, що жив він у часи правління імператора Лева I Великого в V столітті, інші, яких більшість, висловлюють припущення, що у часи імператора Лева VI Мудрого – тобто на початку Х століття.

Запорізькі козаки мали на Січі церкву на честь Покрову Пресвятої Богородиці з однойменною іконою, на якій був напис “Ізбавлю і покрию люди моя… “, а від запорожців, що під іконою, простягнена стрічка вгору – до Божої Матері з написом “Молим, покрий нас чесним Твоїм покровом і ізбави нас от всякого зла”. Особливо шанували це свято воїни УПА, тож, мабуть, невипадково саме цього дня 1942 року була створена Українська повстанська армія. Здавна після Покрови, по закінченні основних сільськогосподарських робіт, починався сезон весіль. Тож дівчата на виданні зверталися до Богородиці: “Святая Покровонько, покрий мою головоньку”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4790 / 1.54MB / SQL:{query_count}