Для більшості людей гарбуз асоціюється із подарунком нелюбам-нареченим, казковою каретою Попелюшки чи неодмінним атрибутом американського Гелловіна. Але не всі знають, що добре знайомий нам гарбуз – “американець”. Ще п’ять тисяч років тому його можна було зустріти у тропіках Мексики і Техасу і лише у XVІ ст. він потрапив до України. Ще менше людей знають про те, що гарбуз – не овоч, а ягода. А, як відомо, ягоди мають неабияку харчову цінність.
Гарбуз – це лікувальний продукт, в якому корисні всі частини: м’якоть, насіння і сік. Окрім цього, це натуральний засіб від багатьох недуг, можна сказати, природний вітамінно-мінеральний комплекс.
Як розповіла “Пошті” дієтолог Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Ольга Муштрук, найбільше в гарбузі бета-каротину. Вдосталь у ньому і таких вітамінів, як С, Е, В1, В2, РР, а також мікроелементів: калію, кальцію, заліза, магнію, міді, цинку, кобальту, кремнію, фтору.
“Гарбуз є низькокалорійним продуктом – у 100 г міститься лише 28 ккал, – каже дієтолог. – А через вміст рідкісного вітаміну Т, що пришвидшує обмін речовин, він ще й дієтичний і входить до складу різних лікувальних дієт”.
Завдяки органічним кислотам і грубій клітковині, яка є в м’якоті гарбуза, його можна споживати навіть при запальних процесах у шлунку та кишківнику. Незамінний гарбуз і при залізодефіцитній анемії. Ця ягода покращує роботу серця, зміцнює судини, позбавляє набряків і виводить зайву рідину з організму.
Як і сливки, гарбуз є одним із найефективніших натуральних способів очищення організму від шлаків, токсинів і холестерину. Його рекомендують при подагрі, закрепах і хворобах жовчевого міхура.
Якнайбільше сирої гарбузової м’якоті варто їсти при хворобах печінки. Проте, якщо сирий гарбуз не смакує, його можна замінити гарбузовими кашами з рисом, пшоном або ж манкою. Користь гарбузової каші ще й у тому, що вона сприяє зниженню температури при бронхіті.
“Дуже корисним є й гарбузове насіння, бо містить жири, білки, вітаміни і мінеральні солі. Особливо багато в ньому вітаміну Е, що запобігає передчасному старінню, та солей цинку, необхідних для підтримання чоловічої сили, – веде далі Ольга Муштрук. – Сік і м’якоть гарбуза можна їсти для профілактики карієсу. При безсонні на ніч варто випивати по 1/3 склянки гарбузового відвару з медом”.
Про гарбуз не варто забувати й вагітним. Цей овоч краще за інші допоможе впоратися з нездужанням і нудотою при токсикозі.
Споживання цієї ягоди позитивно позначається на шкірі – вона стає більш еластичною, розгладжуються зморшки, зникають пігментні плями і веснянки. Маски з гарбуза допоможуть уникнути проблем зі шкірою, пов’язаних із підлітковим перехідним віком: гарбуз позбавить від прищів, екземи, звузить пори і надасть шкірі здорового вигляду.
На жаль, він має й протипокази: гарбуз не варто споживати при цукровому діабеті, захворюваннях дванадцятипалої кишки, виразці шлунка і гастриті зі зниженою кислотністю.
Заготівля гарбуза на зиму
Гарбуз можна довго зберігати цілим, з неушкодженою шкіркою на заскленому балконі або в погребі. Головними умовами зберігання є незначна вологість повітря, температура межах від плюс 2 до плюс 15 градусів і захист від прямих сонячних променів. Якщо гарбузів кілька, їх варто покласти кожен окремо. Якщо хвостик гарбуза при зберіганні став вологим, його потрібно зрізати до сухого шару, а зріз підсушити полум’ям свічки.
Способи зберігання:
* Якщо маєте льох, покладіть гарбузи в один ряд, хвостиками догори на полиці, розташованій на висоті півметра від підлоги. В такому приміщенні повинно бути темно і прохолодно, вологість повітря – не більш як 70%.
* Щоб заморозити гарбуз, його треба вимити, обібрати від шкірки та насіння і розрізати на шматки (краще на кубики). Покласти в посудину і поставити в морозильну камеру. Такий напівфабрикат можна не розморожуючи, використовувати для приготування овочевих і м’ясних страв та супів.
* Щоб заготовити солений гарбуз, треба приготувати розчин солі з водою (на 5 кг гарбуза взяти 1,5 кг солі). Спочатку гарбуз варто вимити під струменем холодної води, обібрати від шкірки та насіння і нарізати на шматки. Щільно викласти їх у стерилізовані банки і залити сольовим розчином так, щоб він повністю покрив гарбуз. Спецій додавати не потрібно. Зберігати при кімнатній температурі.
Гарбузові палюшки
Складники: 500 г м’якоті гарбуза, 3 великі картоплини, 1,5 склянки борошна, 1ст. л. крохмалю, 3 ст. л. тертого твердого сиру, яйце, 1 ст. л. солі, 1/4 ч. л. чорного перцю, на кінчику ножа – гострого червоного перцю.
Гарбуз порізати на великі кубики, зварити у воді або поставити на 15 хв. у мікрохвильовку. Покласти на сито, щоб стік сік. Картоплю зварити в мундирі, вистудити.
Холодний гарбуз і обібрану картоплю змолоти в м’ясорубці, додати борошна, сиру, яйце, крохмалю, солі, перцю. Замісити тісто (воно має бути досить липке).
Поставити каструлю з водою на газ, довести до кипіння. У воду влити ложку олії та вкинути щіпку солі. У тарілку насипати борошна, чайною ложкою набирати тісто, кидати в тарілку з борошном, обкачувати, формувати палюшки і викладати їх на присипану борошном поверхню. Варити по 10 – 12 штук, аби не злиплися. Смакує з топленим маслом або підсмаженою цибулею зі шкварками.
Вітамінний салат
Складники: 200 г гарбуза, велике яблуко, морквина, 0,5 склянки горіхів, 0,5 склянки сметани або склянка йогурту, зелень петрушки або кропу, сіль.
М’якоть сирого гарбуза, обібране, без серцевини яблуко і морквину середнього розміру натерти на грубій тертці. Додати волоських або будь-яких інших подрібнених горіхів, дрібно нарізаної зелені. Салат посолити і заправити сметаною або густим йогуртом.
Суп із гарбузом та грибами
Складники: 200 г грибів, 200 г гарбуза, цибулина, корінь петрушки, 2 картоплини, помідор, 5 склянок води, 2 ст. л. олії, зелень, сіль, перець.
Гриби і цибулю нарізати на невеликі кубики, корінь петрушки подрібнити, перемішати та спасерувати на олії. Гарбуз і картоплю накраяти на шматки, залити гарячою водою і варити 10 хв. Додати овочів, грибів, нарізаного на шматки помідора. Посолити, поперчити і варити до готовності. При подаванні на стіл посипати січеною зеленню.
Пиріг із гарбуза
Складники: 300 г гарбуза, 2 яйця, 2 склянки молока, сіль, перець, 4 ст. л. борошна.
Гарбуз потерти на тертці з великими вічками, додати яєць, молока, борошна. Усе до смаку посолити, поперчити і добре вимішати, щоб вийшло тісто – як на млинці. Випікати на сковороді млинці, а потім змащувати кожен майонезом і начинкою (гриби або м’ясо з цибулею). Млинці викладати один на другий і розрізати на порції, як пиріг.
Кисіль “Сонячний”
Складники: 400 г гарбуза, 200 г кураги, 0,5 склянки цукру, 1 ст. л. картопляного крохмалю.
М’якоть гарбуза нарізати на великі шматки, курагу розрізати на чотири частинки. У каструлі закип’ятити 1 л води, вкинути на окріп гарбуз із курагою і варити до м’якості. Процідити, гарбуз і курагу трішки вистудити та подрібнити в блендері. Залити тим же відваром, додати цукру і знову поставити на вогонь. Коли закипить, влити попередньо розведений у холодній кип’яченій воді крохмаль, постійно помішуючи. Кисіль вистудити.
Гарбузове варення
Складники: 300 г води, 1 кг цукру, 1 кг гарбуза.
Зварити цукровий сироп, довівши його до стану тягучості. Гарбуз обібрати, м’якоть нарізати на кубики середнього розміру і викласти в широку каструлю. Залити сиропом і варити на повільному вогні до готовності. Готове варення розкласти в банки і закрити металевими кришками.