Стрімке зростання курсу долара, окрім усього іншого, спровокувало й значне подорожчання ліків - буквально за кілька днів ціни на деякі лікарські засоби в Україні зросли до 40%. Cкажімо, краплі від нежитю "Нокспрей" раніше можна було купити за 8 гривень, тепер за них треба викласти 11 гривень.
Стрімке зростання курсу долара, окрім усього іншого, спровокувало й значне подорожчання ліків - буквально за кілька днів ціни на деякі лікарські засоби в Україні зросли до 40%. Cкажімо, краплі від нежитю "Нокспрей" раніше можна було купити за 8 гривень, тепер за них треба викласти 11 гривень.
Втім, подорожчали не лише імпортні медикаменти, а й вітчизняні. Імпортери твердять, що стрибок цін відбувся через підвищення курсу долара. Натомість у Державній службі лікарських засобів України переконані: зростання цін є змовою торговців медикаментами. За словами заступника голови Держслужби лікарських засобів Костянтина Косяченка, операторів ринку медпрепаратів екстрено зобов'яжуть знизити ціни найближчим часом. "Ліки повинні подешевшати, - каже він. - Якщо цього не станеться, то, на мій погляд, тут вже повинні втрутитися податкова та прокуратура".
Неофіційно фармацевти заявляють, що дистриб'ютори підняли ціни передчасно. У компаній є ще резерви, тому підвищення цін саме тепер - це спекуляція. Окрім того, значна частина імпортних лікарських засобів у аптеках - європейського виробництва. Відповідно, розрахунок за них йде в євро, а не в доларах.
Водночас спеціалісти говорять про ймовірне зростання цін і на медпрепарати українського виробництва. Українські фармацевтичні компанії також пов'язані з коливанннями курсу долара. Адже 80% сировини куплено за євро і долари. Але в структурі собівартості ліків сировина займає 50 - 60%. Щоправда, на підприємствах є ще запаси сировини. Тому все залежить від того, як швидко вдасться стабілізувати курс долара і чи вдасться це зробити взагалі.
Є й інші причини, через які ціни на ліки таки будуть зростати. Це подорожчання сировини, енергоресурсів та інфляція.
Зростання цін на лікарські засоби зафіксовано по всій Україні, зокрема й на Львівщині. Як розповіла "Пошті" начальник Державної інспекції контролю за цінами у Львівській області Любов Висоцька, повного моніторингу ситуації щодо цін на ліки інспекція наразі ще не провела, проте надходить інформація, що ціни зросли, і то значно.
Суб'єктивний погляд |
Михайло Яремчук, |
Певна дестабілізація почалася після різкого стрибка курсу долара, тоді й гуртові ціни на ліки в області зросли на 10 -12%, а роздрібні у деяких аптеках - на 5 - 10%. Проте зараз ситуація дещо стабілізується. Нині головною проблемою українського фармацевтичного ринку є те, що понад 77 % лікарських засобів становлять імпортні лікарські засоби, на вартість яких курс долара впливає безпосередньо. Окрім того, нестабільність долара впливає і на вартість ліків українського виробництва, до складу яких входять компоненти, які привозять з-за кордону. Ймовірно, що ціни на ліки можуть повернутися до попередньої вартості, але жителі області мають бути готовими до того, що ціни якщо не зараз, то пізніше таки зростатимуть. Адже на їхнє формування впливає багато чинників, зокрема і зростання цін на комунальні послуги, за які платять аптеки, заробітної плати. |