Свіжі спогади можна безповоротно стерти.
Точніше переписати. Передусім це стосується відчуття страху, яке можна навести, а потім усунути з пам’яті.
Дослідники зі шведського університету Упсали виявили, що свіжі спогади можна безповоротно стерти із людського мозку. Аби це з’ясувати, вони показували групі добровольців емоційно нейтральні зображення (пейзажі, предмети побуту), супроводжуючи деякі з них ударами струму. У піддослідних частина картинок з часом почала викликати страх та очікування болю.
Згодом учасників експерименту розділили на дві групи. Перша, як і раніше, під час перегляду певних зображень отримувала удар струмом, а друга, хоч і спостерігала за картинками, очікуючи “тортур”, ударів не отримувала. У підсумку шведи виявили, що пам’ять піддослідних із другої групи залишилася нейтральною: коли їм демонстрували зображення, які мали б супроводжуватися щипками струму, відчуття страху не виникало. Окрім цього, за допомогою магнітно-резонансного сканера вчені виявили, що з тієї частини мозку, в якій містяться спогади про страх, зникли й фізичні сліди “насилля”.
Як пояснюють дослідники, коли людина дізнається щось нове, то інформація відкладається у довготривалій пам’яті за допомогою процесу консолідації. Коли ми щось пригадуємо, пам’ять дестабілізується і невдовзі знову запускає процеси консолідації. Виходить, що ми згадуємо не стільки те, що було насправді, скільки те, що відчували, коли думали про подію минулого разу. Втрутившись у процес запам’ятовування інформації, ми можемо змінити “наповнення” пам’яті.
“Ці результати можуть сприяти великому прориву у дослідженні пам’яті та страху. Вони здатні сприяти покращенню методів лікування мільйонів пацієнтів, які страждають від фобій або ж посттравматичних стресів”, – заявив один із експериментаторів Томас Агрен.