Люди, які страждають від депресії, гірше розрізняють негативні емоції, тому їм важче визначити, що ж стало причиною поганого настрою. Зокрема, вони гірше ідентифікують провину, гнів та розчарування.
Про це йдеться у дослідженні американського психолога Емре Деміральпа, опублікованому наприкінці вересня в журналі Асоціації психологічних наук. “Уміння визначати і розрізняти негативні емоції допомагає нам вирішувати проблеми. Однак деякі люди не можуть відрізнити, коли вони сердяться, а коли почуваються винними; їм складніше відрізнити гнів від розчарування. Важко покращити своє життя, якщо ви не знаєте, чи вам сумно, чи ви гніваєтеся на когось”, – каже Деміральп.
Він упродовж тижня спостерігав за сотнею осіб віком від 18 до 40 років. Половина учасників експерименту мали депресію, а інші були цілком здоровими. Усіх їх просили щодня занотовувати інформацію про несподівані відчуття (туга, тривога, гнів, розчарування, сором, відраза, провина, щастя, збудженість, активність), відзначаючи при цьому ступінь чіткості. Деміральп та його колеги дивилися, наскільки часто люди описують кілька емоцій одночасно. За методологією дослідників, чим частіше людина відчувала паралельно кілька емоцій, тим гірше могла їх відрізнити.
Психологи виявили, що депресивні люди менш схильні розрізняти негативні емоції, хоча чудово відокремлюють позитивні. Це пояснюється тим, що приємні емоції часто сприймаються як механізм вирішення проблеми або хоча б тимчасового покращення стану. “Наші результати показують, що чим краще ви розумієтеся на власних емоціях, тим краще почуваєтеся. Не думайте, що ви відчуваєте себе “погано” або “недобре” – будьте конкретними. Це гнів, сором чи вина? Це допоможе вам подолати такий стан і покращить життя”, – підсумовує Деміральп.
До речі, вчені з університету Кембриджа встановили, що подолати депресію можна також тренуванням пам’яті.