Японські вчені запевняють, що їм вдалося синтезувати атом 113-го елемента таблиці Менделєєва.
Цей елемент вперше отримали у 2003-му році, але відкриття ще не визнали у Міжнародному союзі теоретичної та прикладної хімії.
В опублікованій у Journal of Physical Society of Japan статті група вчених під керівництвом Косуке Моріти описує результати багаторічних експериментів на лінійному прискорювачі. Отримати 113-й елемент японці намагалися ще з 2003-го року. Для цього вони на спеціальному прискорювачі бомбардували мішень із вісмуту-209 пучком іонів цинку-70. За цей час їм вдалося зафіксувати три ланцюжки розпаду, що свідчить про народження 113-го елемента в липні 2004-го, квітні 2005-го та серпні 2012-го років. Тривалість життя нового елемента становила 0,3-4,9 мілісекунди.
Японці з інституту “Рікен” вважають, що Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії визнає це відкриття, а значить вони вперше в історії зможуть назвати елемент із періодичної системи Менделєєва. Щоправда, результати експерименту ще мають підтвердити, тобто повторити в іншій лабораторії.
Як відомо, у природі не існує елементів із атомними номерами (номер, що показує число протонів в ядрі атома), більшими ніж 92, тобто важчими, ніж уран. Такі елементи, як плутоній, можуть вироблятися в атомних реакторах, а елементи із номерами, вищими ніж 100, можна отримати лише внаслідок бомбардування мішені важкими іонами на прискорювачах. Під час злиття ядер мішені та снаряда виникають ядра нових елементів.
Цього тижня дослідники з інституту “Рікен” також заявили, що мають намір синтезувати 119-й та 120-й елементи періодичної системи. Для того, аби отримати перший, їм необхідно буде з’єднувати ядра ванадію та кюрію, а для отримання 120-го елемента – кюрію та хрому.