У США заарештували ймовірного творця фільму “Невинність мусульман”. Формально продюсера Накула Баселя Накула затримали не через його неоднозначну творчість, а через порушення умов випробувального терміну, передбаченого ще в 2010 році вироком суду у справі про шахрайство. Якщо конкретніше, то Накула без дозволу офіцера поліції вийшов в Інтернет.
Скандал, що розпочався ще два тижні тому, лише набирає обертів. За голову продюсера “Невинності мусульман” обіцяно чималу винагороду. Багато країн задля того, аби їх громадяни не побачили фільму, закрили доступ до YouТube, що є одним із найпопулярніших сайтів світу. Європейська та арабська преса змагаються між собою у дотепності: одні публікують карикатури на Мухаммеда, інші висміюють стереотипи про мусульман. Ліга арабських держав, до якої входять 23 близькосхідні країни, вирішила визнати богохульство кримінальним злочином…
Події не такі вже й далекі від України: в четвер у Сімферополі дві-три тисячі кримських татар теж вийшли на публічний протест проти “Невинності мусульман”.
Коли хвиля обурення, спричинена виходом фільму, пішла на спад, у кількох європейських виданнях опублікували карикатури на мусульман. Після цього палкість навколорелігійних дискусій відновилася, а посольства європейських держав зазнали нападів.
Винуватцем став французький сатиричний журнал Charlie Hebdo, що зобразив мусульманина в інвалідному візку, який штовхає ортодоксальний єврей. Ілюстрацію підписали “Недоторкані 2”, за аналогією до фільму Олів’є Накаша “Недоторкані”, що вийшов на екрани минулого року (стрічка розповідає про аристократа-інваліда та його темношкірого помічника).
Працівників Charlie Hebdo почали залякувати і звинувачувати в розпалюванні міжетнічної ворожнечі. У четвер іспанський гумористичний журнал El Jueves вирішив підтримати французького колегу, опублікувавши карикатуру на Мухаммеда. На обкладинці зобразили кілька мусульман, які проходять процедуру впізнання в поліції. “Чи знає хто-небудь, як виглядає Мухаммед?”, – запитує журнал.
Кілька років тому подібні вчинки спричинили міжнародний скандал і десятки смертей. Тоді не було фільму, лише гумористичні картинки: у 2005 році в данській газеті Мухаммеда зобразили в тюрбані у вигляді бомби. Цього ж разу не було смертей, натомість була достойна відповідь журналістів єгипетської газети Al-Watan. Вони опублікували добірку карикатур, у яких висміяли ставлення країн заходу до мусульман. На одному з малюнків зображено двох арабів. Один із них одягнений у піджак, має невелику борідку і тюбетейку. Іншому намалювали довгу бороду, він скалить зуби і тримає в руці закривавлений ніж. Ліхтарик у вигляді прапора США освічує того, що з ножем…
Конфлікт поволі вичерпується, однак Ліга арабських держав домагатиметься, аби богохульство каралося ув’язненням. До речі, у сусідній Росії після гучного процесу над Pussy Riot теж взялися доповнювати кримінальний кодекс подібними нормами. Тих, хто ображатиме почуття вірян, там пропонують саджати за грати на три роки.