Дочасно забрати свої заощадження з банківських депозитів громадяни України від учора не можуть
Національний банк України прийняв постанову, згідно з якою з 13 жовтня заборонив банкам достроково видавати депозити і збільшувати кредитування, одночасно заморозивши розмір активів фінансових установ. Попри певні незручності для клієнтів, експерти запевняють, що це лише на користь вкладникам та самим фінансовим установам.
Постанова стосується і юридичних, і фізичних осіб. Видана вона терміном на шість місяців. Водночас, як запевняють у Нацбанку, якщо термін депозитного вкладу закінчився, жодних проблем з видачею вкладів у банках не буде. За словами фахівців, Нацбанк вимушено вдався до таких кроків, щоб втримати банківську систему України й захистити вклади клієнтів банку.
За словами першого заступника голови правління НБУ Анатолія Шаповала, відтік депозитів з 1 жовтня 2008 року до ухвалення постанови (11 жовтня) з банківської системи становив 6,2 млрд грн або 2,7% від суми термінових банківських вкладів.
Щоправда, НБУ в своїй постанові не написав прямо "заборонити достроково видавати депозити", оскільки це б суперечило українському законодавству. Натомість вказали, що "не допускається виконання банками зобов'язань за договорами про залучення коштів до закінчення терміну повного виконання зобов'язань, незалежно від категорії контрагента", що в принципі означає те саме. Звісно, кожен вкладник, якому не повернуть гроші, зможе звернутися до суду, однак експерти сподіваються, що їх буде небагато, і такий крок НБУ все ж врятує банківську систему України. У разі зменшення пасивів банків їх керівництво має звертатися насамперед до акціонерів, а вже потім в НБУ - за рефінансуванням.
"Глобальна криза, яка почалася в США, дійшла і до нас. Реакція на такі процеси на західних ринках є не емоційною, вона цілком контрольована. Вони не раз переживали такі кризи. Там вживають заходів на рівні урядів та національних банків, які є абсолютно публічними. В Україні теж конче необхідно, щоб уряд та НБ робили публічні заходи, зрозумілі для населення, які б мали системний характер. Кожна людина повинна розуміти, що це збереже її гроші. НБУ вже зробив перші кроки, зрозумілі банкірам, але тепер треба робити наступні, які зрозуміють люди. Заходи, які зараз робить НБУ, спрямовані на нейтралізацію впливу зовнішніх чинників на українську банківську систему, її стабілізацію та захист інтересів вкладників. Головне - не панікувати. Схожу ситуацію наша банківська система проходила у 2004 році. Зараз банківська система України переживає процес глобалізації. Я вдячний НБУ, що процес реформування банківської системи України є дуже прогресивним", - сказав у коментарі "Пошті" Степан Кубів, експерт, екс-голова правління "Кредобанку", заступник голови бюджетної комісії Львівської обласної ради.
Керівництво Нацбанку в той же час для втихомирення паніки серед населення планує створити зі своїх прибутків стабфонд, який збільшить гарантії вкладників з 50 тис. грн до 200 тис. грн.
Однак паніка серед населення не вщухає: впродовж кількох останніх днів почастішали розмови про ймовірність банкрутства малих і середніх банків. Кілька великих українських банків минулого тижня почали відчувати серйозні проблеми з ліквідністю. Зокрема, у банкоматах спостерігають перебої з готівкою - українці спустошують їх швидше, ніж за графіком встигають заповнити інкасатори. Деякі фінансові установи повністю припинили видачу кредитів.
- Ситуація на ринку є результатом того, що люди трохи налякані, тому активно забирають гроші з рахунків. Частково це пов'язано і з ситуацією навколо "Промінвестбанку", - пояснив заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов.
Пожвавішали розмови про ймовірність банкрутства дрібних українських банків, які перебувають у зоні ризику, на відміну від великих фінансових установ. Зокрема, про таку ймовірність заявив аналітик компанії Concorde Capital Олександр Вікторов. На його думку, сьогодні немає ознак фундаментальної фінансової кризи банківської системи, однак проблема ліквідності найближчим часом буде пріоритетною для багатьох банків.
- Можуть виникнути труднощі зі своєчасним погашенням зовнішніх і внутрішніх позик в умовах, коли зовнішній ринок фінансування практично закритий і на міжбанку стало складніше взяти кошти, - вважає Вікторов.
Свої слова аналітик аргументує кризою довіри у відносинах між українськими банками, яка призвела до нестачі грошей на міжбанку: багато фінансових установ позакривали ліміти один на одного і підвищили ставки кредитування.
Іншу думку має голова правління "Приватбанку" Олександр Дубілет. Він переконаний, що українські банки навряд чи відчують на собі вплив американської кризи, оскільки ресурсну базу наших банків майже на 80% становлять кошти населення і підприємств, а ліквідність найбільших банків задовольняє найжорсткіші вимоги банківського нагляду. Фахівець запевняє, що вітчизняні банки не надто залежні від тенденцій світового ринку, оскільки обсяги запозичення банківської сфери за кордоном становлять незначну суму.
Заяви заявами, а тим часом банки вже активно скеровують прибуток у резерви і готуються до ймовірного погіршення якості кредитного портфеля. Якщо найближчим часом виникне несприятлива ситуація, ці резерви дадуть змогу покрити ймовірні неповернення за кредитами, що можуть бути внаслідок економічної кризи. Самі ж банкіри не заперечують, що підготовка до погіршення якості портфеля незабаром стане стандартом ведення бізнесу.
Експерти прогнозують, що пік світової і, зокрема української, кризи ліквідності ще не настав. За їхніми припущеннями, криза може затягтися до кінця 2008 року. Якщо ж негативні прогнози фахівців справдяться, то цей рік може стати одним з найважчих для українських банків. Додаткових проблем може бути немало - і залучення зовнішніх запозичень, і подорожчання обслуговування вже наявних боргів. Наразі ж українські банки змушені чекати здешевлення кредитів на зовнішніх ринках, маючи поза тим багато короткострокових запозичень, які ще цього року слід віддавати. Чим закінчиться світова фінансова криза для української банківської системи - невідомо. За найоптимістичнішим прогнозом голови НБУ Володимира Стельмаха, потрібно почекати ще максимум два тижні.