Японці винайшли спосіб підміни спогадів. Учені Японського інституту фізико-хімічних досліджень RIKEN розробили “систему заміщення реальності” (Substitutional Reality), що здатна обманути людський мозок.
Як повідомляє британська газета The Daily Mail, принцип дії системи схожий на той, що описаний у фільмі Крістофера Нолана “Початок”: людину “переконують” у реальності певних зображень, нав’язують думку, що все побачене таки було насправді. Для цього учені використовують шолом, який хоч і не “впроваджує” спогади безпосередньо в мозок, але досить сильно передає візуальні та звукові ефекти, аби людина сприйняла їх як щось минуле.
У ході експерименту на камеру знімали те, як його учасники заходять у кімнату і отримують від дослідників вказівки. Потім вони сідали на стільці, на голови їм одягали шоломи, всередині яких монітор показував ряд сцен. Частина зображень “транслювалася”, як то кажуть, наживо, деякі були записані. У більшості випадків випробовувані змогли зрозуміти, що сцена, у якій вони входять до кімнати, записана. Однак деякі не могли відрізнити запис від реальності навіть після того, як їм пояснили увесь хід експерименту.
Один із керівників проекту професор Кейсуке Судзукі розповів журналістам: “У сні ми зазвичай приймаємо те, що відбувається, і не сумніваємося, що це відбувається реально, яким би фантастичним воно не здавалося”.
Отож, група й розпочала свої експерименти, аби вивчити когнітивні механізми, з допомогою яких ми упевнюємося, що події – реальні. Професор Судзукі наголошує: цей експеримент може допомогти зрозуміти людей із галюцинаціями, оскільки вони здатні “бачити” більше однієї реальності в один і той же час. “Технології віртуальної реальності дозволяють ефективно лікувати посттравматичний стрес і фобії шляхом періодичних тренувань пацієнтів із травматичними епізодами з допомогою таких пристосувань”, — пояснює дослідник.