Рости ж, моя ліліє…

У першій декаді серпня починаємо викопувати та пересаджувати лілії

У першій декаді серпня починаємо викопувати та пересаджувати лілії

З кожним роком у квіткових крамницях і ринках з’являється щораз більше різноманіття цих красивих та вишуканих квітів. На сьогодні відомо близько 2000 сортів лілій, які поділяють на декілька підвидів. Є серед них надзвичайно запашні, а є і з ніжним, дуже делікатним ароматом, високі і низькі…

Вони зачаровують нас,  і виникає спокуса самому виростити цю красу, до того ж, навіть у час цвітіння можна придбати рослину з цибулиною і бути певним, що наступного року вона розквітне саме так як ви і очікували. Однак квітникарі радять все ж трохи зачекати, адже за час цвітіння цибулина виснажується і має менше життєвих сил, і тому потребує кращого догляду.

Можна також придбати і самі цибулини як поштою, замовивши за каталогом через інтернет, так і у торгових представників чи на ринку. У такому разі слід вибирати цибулини з неушкодженим донцем. Основний час аби посадити лілії – рання осінь, проте можна також висаджувати і ранньою весною, тоді від придбання і до посадки цибулини слід зберігати у нижньому відділенні холодильника (при температурі трохи вище 0 градусів) в поліетиленовому пакеті з дірочками, заповненому сухим  торфом. Перед тим, як їх садити, цибулини потрібно обробити слабким розчином марганцю. 

Пересаджуємо лілії

У першій декаді серпня викопують і пересаджують чотири- і п’ятирічні рослини, адже за цей час ґрунт виснажився, а рослин стало забагато і якщо їх не пересадити, вони квітнутимуть не так рясно. Іноді пересаджують лілії частіше – раз на 2 – 3 роки. Терміни пересадки лілій можуть бути зміщені на середину-кінець серпня або навіть на вересень, адже  від цвітіння лілії до моменту її пересадки має минути 1 – 1,5 місяця для того, щоб цибулина стала великою, щільною, пружною. 

Якщо до моменту поділу рослини – зелені, без ознак захворювань, то перед пересаджуванням стебла лілій обрізають, залишивши невеликий пеньок. Якщо ж стебла лілій відмерли (що свідчить про наявність грибкових захворювань), то, викопавши цибулини, слід обережно викрутити з них загиблі стебла. 

ДО ТЕМИ

Біла лілія - цілителькаЗдавна відомі цілющі властивості білої лілії. Вона допоможе загоїти рани, опіки, синці та забої, заспокоїть зубний біль, зцілить серцеві недуги. Під час цвітіння білої лілії збирають її пелюстки, аби приготувати цілющу настоянку, яка до того ж добре очищує шкіру. Ними до половини наповнюють посудину із темного скла та заливають їх винним спиртом так, щоб він покривав пелюстки на 2 пальці. Щільно закривши банку, її ставлять у темне прохолодне місце на 6 тижнів. Готову настоянку розводять на дві третини холодною кип'яченою водою і використовують для протирання обличчя, не забуваючи збовтувати перед вживанням. При м'язових болях натирають хворі місця нерозведеною настоянкою. Якщо ви вкололи чи порізали пальця, і почався нарив, дістаньте з настоянки пелюсток лілії, прикладіть до ранки, накрийте пергаментом і забинтуйте - до наступного дня нарив минеться. 

Цибулини лілій викопують вилами, намагаючись не пошкодити коріння, струшують із них землю та уважно оглядають. З цибулин потрібно видалити лусочки з іржавими і бурими плямами. Після викопування такі цибулини промивають під краном або щонайменше два рази у посудині, а потім витримують 20 хвилин у слабкому розчині марганцю. Цибулини лілій після промивання й протруювання підсушують в тіні, і лише тоді висаджують. 

Приготовлені цибулини лілій висаджують відразу ж, не висушуючи їх, як тюльпани, оскільки соковиті луски цибулин лілій не мають захисної оболонки. Якщо виникає необхідність деякий час зберігати цибулини, то їх складають в ящики або пакети, пересипавши вологим торфом. 

Також різні підвиди мають свої особливості посадки. Наприклад, лілія білосніжна має специфічний цикл розвитку. Її цибулини висаджують в серпні, а при посадці в жодному разі не заглиблюють: відстань від верхівки цибулини до рівня землі має становити не більше 3 см. У вересні з цибулини лілії білосніжної з’являється розетка листя. Наступної весни з середини розетки виростає квітконосне стебло. Після цвітіння настає період відносного спокою – саме в цей час лілію білосніжну можна пересаджувати.

Готуємо ділянку 

Висаджують цибулини у завчасно підготовлену землю, грядку перекопують на глибині 25 – 30 см. Усім ліліям для гарного росту необхідний пухкий, поживний ґрунт. На важких, сирих ґрунтах цибулини лілій загнивають через накопичення вологи між лусками. 

Використовувати свіжий гній при вирощуванні лілій не слід, від цього стебла стають надто високими, а цибулини слабкими, знижується морозостійкість рослин, стійкість до захворювань, послаблюється цвітіння. 

Глибина посадки цибулин лілій залежить від їх виду, розміру та структури ґрунту. Зазвичай цибулину висаджують на глибину, що в три рази перевершує її діаметр. Виняток становлять лише кілька видів лілій. На легких піщаних ґрунтах цибулини лілій висаджують глибше, ніж на важких. Як правило, низькорослі лілії садять на глибину 10 – 12 см (великі цибулини) і 7 – 8 см (дрібні); середньорослі відповідно на 12 – 15 і 8 – 10 см; високорослі — на 15 – 20 і 10 – 12 см (глибина до донця цибулини). Відстань між цибулинами лілій при посадці залежить від висоти і потужності рослин. Великі лілії висаджують через 20 – 25 см, невисокі — на відстані 10 – 15 см одна від одної. 

Розташування та догляд

Вибираючи місце, потрібно враховувати висоту рослин, розмір і форму квітки, її забарвлення. Високі лілії краще висаджувати на задньому плані в квітнику або окремими групами, по кілька рослин одного сорту. Низькорослі сорти і види лілій з невеликими квітками гарно виглядатимуть на альпійській гірці. 

Лілії добре почуваються на яскравому сонці, проте, коли сонця забагато, без нечастого, але рясного поливу рослини пересихають, виростають занадто низькими, чахлими, швидше відцвітають. Найкраще, коли сонячні ванни лілії мають у першій половині дня.

Хоча коріння в лілій сягає досить глибоко, в посушливий період їх необхідно поливати під корінь. Листя лілій при поливі мочити небажано. Особливо небезпечні для лілій великі ранкові краплі вологи на листках: вони працюють як лінзи, і листя отримує сонячний опік, який за вологої погоди потім переходить в грибкове захворювання.

Ґрунт навколо лілій краще зовсім не розпушувати – небажано турбувати поверхневе коріння . Помірна вологість ґрунту для лілій необхідна протягом усього сезону. Найбільша потреба у воді  – у першій половині літа, а також після цвітіння лілій, коли починають формуватися цибулини.  

Підживлення

Майже для всіх лілій доб­ре підходить нейтральний або слабокислий ґрунт. 

Навесні, до появи пагонів, в ґрунт вносять азотні добрива (гранули нітроамофоски). Хороші результати дає внесення деревного попелу. Вносити попіл варто кілька разів за сезон. Завдяки цьому квіти лілій стають більшими, дістають інтенсивніше забарвленими, а самі рослини – витриваліші до хвороб. Якщо помітили, що паростки лілій починають змінюватись, варто пролити ґрунт бордоською рідиною. Коли ж у лілій з’являться бутони, повторюють підживлення аміачною селітрою. Третій раз, в липні (не пізніше), під лілії вносять суперфосфат. Підживлення проводять, навіть якщо лілії сильно постраждали від хвороби, бо коріння лілій продовжує працювати, і цибулина набирає поживних речовин, хоча і гірше, ніж за наявності листя.   

 

ДО ТЕМИ

Обережно, миші!

На жаль, весною часто можна недорахуватись своїх улюбленців. Поласувати цибулинами лілії полюбляють миші. Аби вберегти рослини, варто заздалегідь постаратися позбутися шкідників. Досвідчені квітникарі також радять, якщо у вас небагато цибулин, їх можна посадити у пластикових пляшках. Для цього у пляшці слід зрізати верх, розпеченим прутом поробити часті отвори, помістити її на грядку у підготовану лунку, заповнити ґрунтом, вклавши цибулину.  

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4122 / 1.63MB / SQL:{query_count}