Фахівці запевняють: незважаючи на застарілу водопровідну мережу, львівська вода за якістю входить у десятку найкращих в Україні
В Україні з першого січня 2009 року вводять новий державний стандарт на воду. Востаннє цей стандарт запроваджували ще у 1982 році. Нововведення буде обов'язковим для всіх водопостачальних підприємств. Тож, можливо, з наступного року якість води у кранах українців таки поліпшиться.
Сьогодні ж експерти акцентують: зі ста перевірених підприємств, які централізовано постачають воду населенню, у 34-х вода не відповідає стандарту за фізико-хімічними показниками, ще 13 підприємств постачають воду, яка не відповідає нормам Держстандарту та метрології. Окрім цього, на 12 підприємствах узагалі нема будь-якої інформації про якість води. Зокрема, як інформують у Міністерстві житлово-комунального господарства України, вода, яку споживають українці у понад двохсот населених пунктах України, взагалі не придатна для пиття! Не відповідає вимогам стандарту й вода з підземних джерел, яку споживають жителі Полтавської, Чернігівської та Черкаської областей.
У державному підприємстві "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" вже отримали документацію щодо нового держстандарту на воду. Як повідомила "Пошті" прес-секретар підприємства Людмила Складанюк, фахівці з державного нагляду детально вивчають та опрацьовують документи. "Провівши цю роботу, ми обов'язково ознайомимо видання, у чому ж різниця між старим та новим стандартами на воду", - зазначила Л. Складанюк.
Аби дізнатися, яку воду споживаємо щодня, "Пошта" звернулася до хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛКП "Львівводоканал", яке забезпечує львів'ян водою, а також до міської та обласної санітарно-епідеміологічних станцій, що перевіряють якість питної води у Львові та області.
Воду, яку отримують львів'я-ни, видобувають із підземних джерел, глибина яких від 40 до 200 м. Для потреб міста працює 17 водозаборів. Як запевнила начальник хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛКП "Львівводоканал" Надія Щербак, вода, яку подають львів'янам через водопровідну мережу, відповідає всім стандартам і нормам, які є нині чинними в державі. "Щодня робимо проби води, яку споживають львів'яни, тож можу з певністю сказати, що вода відповідає всім нормам", - заявила Н. Щербак.
У тому, що п'ємо якісну воду, запевняють і в міській санепідемстанції. "Воду до Львова подають із підземних джерел, тож вона є якісною і відповідає державному стандарту", - наголосила завідувач відділення комунальної гігієни Львівської міської санепідемстанції Мирослава Лесюк.
Безпечною також є вода у водопровідній мережі Львівщини, запевняють в обласній СЕС. За словами Дмитра Курівчака, лікаря відділу комунальної гігієни обласної СЕС, майже 98% населення отримують воду з підземних джерел і приблизно 1,5 % - з поверхневих джерел, тобто з озер і річок. Таку воду споживають жителі Ходорова, Жидачівського району, Мостиськ, Мостиського району, Моршина, Стрийського району (приблизно 1/4 води отримують із рік і 2/3 - з підземних джерел), Трускавця, Дрогобича, Стебника, Борислава. Втім, доволі складна ситуація в Турці, де ще в 90-х роках зруйнували систему водопостачання, й люди отримують воду з криниць, які вони самі викопали. Проте якість води з підземних джерел і з річок відповідає нормам, заявляють у санепідемстанції.
Нині ж головною проблемою і Львова, й області є застаріла система водопостачання, яка майже на 100% (!) замортизована. Це спричиняє часті аварії на водопроводі, внаслідок чого у воду можуть потрапляти небезпечні мікроорганізми. Проблемою є й те, що воду постачають за графіком, адже коли труби стоять порожні, вони ржавіють, до того ж, вакуум, який утворюється в мережі, всмоктує організми з навколишнього середовища, а якщо трубопровід розташований поблизу каналізаційних систем чи підприємств, то загроза потрапляння небезпечних організмів у водопровідну систему значно зростає. За словами Дмитра Курівчака, краща ситуація з водопровідною системою, яку частково оновлюють, у Червонограді, Самборі, Дрогобичі та Львові.
Перш, ніж вода потрапить до споживача, її знезаражують за допомогою хлорування. Проте в деяких містах, зокрема в Перемишлянах, Буську, Кам'янці-Бузькій, система очищення води є не просто на низькому рівні, а на рівні післявоєнного періоду.
Однак, як запевняє Дмитро Курівчак, навіть незважаючи на застарілу водопровідну систему, водопровідна вода на Львівщині за якістю входить в десятку найкращих в Україні. Зокрема, за мікробіологічними пробами, які зробили у 2007 році, відхилення виявили в 1,6% від проб, по Україні відхилення від норми становили майже 4%. За показниками 2008 року, кількість нестандартних проб, які не відповідають нормі, на Львівщині становила 1,4%, у державі цей показник досяг 2,5%, у деяких областях, зокрема у Тернопільській, Харківській, Вінницькій, показник відхилень становив 5 - 6%.
До теми:
Жителі Львова та області часто скаржаться на твердість води та жовтий колір. Як пояснили "Пошті" працівники санепідемстанцій, твердість спричинена значним вмістом солей кальцію та магнію. Здоров'ю людини вони не шкодять, але спричиняють побутові незручності через утворення значного осаду на посуді, в трубах, електрочайниках тощо. А жовтизна води спричинена вмістом заліза. Вміст заліза норм не перевищує, але на смак води та колір білизни після прання впливає.