Літня пора для жителів міст та сіл перетворюється на справжнє випробування: розпечений асфальт, спітнілі спини, постійні протяги у маршрутках. Температура повітря чи не кожного дня зростає, навіть легкий вітерець не завжди рятує від постійної задухи.
До цього додаються ще й постійні перепади тиску. Все це негативно впливає на самопочуття людей як повністю здорових, так і тих, хто страждає від хронічних недуг.
За словами директора Українського гідрометеоцентру Миколи Кульбіди, вже з 11 липня варто очікувати часткового зниження температури повітря (якщо це можна назвати зниженням – “Пошта”) від +35° до +28° вдень і +23°С – уночі. За його словами, 10 – 12 липня на всій території України, крім півдня та сходу, прогнозують дощі, грози, місцями з градом та шквалом. 15 – 20 липня українців чекають короткочасні опади.
За перший тиждень липня до станції швидкої допомоги м. Львова звернулося троє людей за консультацією щодо теплового та сонячного удару.
“У зоні ризику передусім маленькі діти – від грудних малят і до молодших школярів. Також це стосується людей похилого віку, гіпертоніків, осіб із серцево-судинними захворюваннями, захворюваннями органів дихання, людей, які страждають хворобами шлунково-кишкового тракту і потерпають від хронічних недуг”, – зазначила “Пошті” головний лікар станції швидкої медичної допомоги м. Львова Наталія Поважук.
Також у групі ризику – особи з надмірною вагою та ті, хто зловживає алкоголем.“Перегріву тіла сприяє все, що порушує виділення поту і ускладнює його випаровування: висока температура і вологість повітря, фізична робота в шкіряному, прогумованому або синтетичному одязі, перевтома, обезводнення організму, надмірна їжа, тривалі походи у спеку. Отримати тепловий удар ще легше, ніж сонячний: сонце не є для нього необхідною умовою. Достатньо посилено попрацювати в дуже теплому одязі, через який не проникає повітря, або декілька годин провести в задушливому, погано вентильованому приміщенні”, – зазначив головний медик Львова Володимир Зуб, інформує прес-служба міськради.
Щоб уберегти себе від спеки, потрібно дотримуватися простих, проте дієвих способів. Передусім не потрібно забувати про втамування спраги!
“Мінімальна добова норма води для організму дорослої людини становить два літри. І найкраще вживати негазовану воду. Не варто тамувати спрагу холодними напитками, адже при різкому перепаді температури розширені кровоносні судини звужуються, переходять у стан спазму. Це може викликати приступ стенокардії і, навіть, інфаркт”, – додає Наталія Поважук.
За її словами, під час спеки варто уникати вживання алкогольних напоїв, які спричиняють додатковий стрес для організму. Про холодне пиво лікарі радять забути до осені. Воно збільшує щільність крові, змушує серце битися частіше, підвищує артеріальний тиск.
До небажаних напоїв відносять також гранатовий і темний виноградний соки. Натомість гарячий чай без цукру допоможе “розрідити” кров та швидко втамувати спрагу.
Щодо соків – найкраще надавати перевагу кислуватим, а це апельсиновий чи грейпфрутовий. Також у спеку не варто переїдати та вживати жирну їжу.
“Найкраще у раціон включити свіжі овочі, фрукти, робити з них салати, каші. Не зловживати різноманітними спеціями, обмежити себе у вживанні солоних та перчених страв”, – наголошує Наталія Поважук.
Найкраще надавати перевагу продуктам, багатим на калій, – він виводить надлишок води з організму. А це – банани, курага та огірки.
ДО ТЕМИ Якщо після тривалого перебування на сонці ви відчуваєте симптоми гіпертермії – нудоту, запаморочення, обличчя набуло червоного або блідого відтінку, а перед очима “літають мушки” – негайно викликайте лікаря і до його приїзду дотримуйтесь наступних правил: – покиньте зону перегрівання (самі чи з допомогою оточуючих); – знайдіть місце на відкритому майданчику в тіні; – звільніться від верхнього одягу; – змочіть обличчя прохолодною водою або обгорніть прохолодним мокрим рушником; – покладіть на голову грілку з льодом; – забезпечте часте обмахування або обдування вентилятором; – випийте прохолодний напій або розчин регідрону (нормогідрону). |
Лікарі радять при можливості менше перебувати під прямими сонячними променями. Не варто виходити на сонце, а тим паче засмагати з 11.00 до 16.00! А обгоріти можна і у хмарну вітряну погоду.
Якщо ж сонячного опіку не вдалося уникнути, не радимо змащувати уражену шкіру олією чи спиртом. Найкраще використати крем після засмаги, що містить пантенол. Він заспокоїть шкіру і зніме подразнення.
“Варто було б обмежити пересування транспортними засобами. На вулицю виходити лише з головним убором, який захищатиме від теплового удару. Відмовтеся від синтетики, обирайте одяг із натуральних тканин, які дозволяють клітинам шкіри “дихати”. Це попереджає перенагрівання тіла людини. На особливу увагу заслуговує одяг із лляної тканини. Встановлено, що температура тіла людина в такому одязі понижується на 3-4°”, – говорить співрозмовниця.
А ось жінкам лікар рекомендує обмежити своє користування косметикою, особливо пудрою та тональним кремом, адже вони ускладнюють шкірі дихання, внаслідок чого збільшується потовиділення і ефект від макіяжу стає протилежним бажаному! Під час спеки краще відмовитися від занять спортом. Фізичні навантаження збільшують теплообмін у п’ять разів, що може привести до обезводнення організму. Натомість корисним заняттям влітку стане відвідування басейну. Допоможе пережити спеку і контрастний душ – він тренує судини. Починати можна з обливання рук та ніг, поступово збільшуючи площу обливання.