Час викопувати тюльпани

Середина – кінець червня –  найкраща пора для збору цибулин. “Пошта” радить, як їх правильно зберігати і садити, аби наступної весни ці квіти знову рясно зацвіли

Середина – кінець червня –  найкраща пора для збору цибулин. “Пошта” радить, як їх правильно зберігати і садити, аби наступної весни ці квіти знову рясно зацвіли

Упродовж перших весняних місяців тюльпани тішили нас своїм різнобарв’ям та вишуканими формами. Нині естафету перейняли інші квіти, проте, аби наступного року тюльпани зацвіли ще краще, саме час про них подбати.

Викопуємо цибулини

Багаторічний досвід свідчить, що без щорічного викопування цибулин тюльпани повільніше розмножуються, а самі цибулини дрібнішають. Що менша цибулина, то менша квітка. 

Однак викопувати їх потрібно вчасно. Найкраще це робити від середини до кінця червня. Якщо викопати раніше, цибулини не встигнуть дозріти, покривні лусочки не сформуються, і  зберігати їх буде важче.

Якщо ж викопати запізно, можна недорахуватись багатьох цибулин – коли надземна частина вже не тримається цибулини, гнізда розсипаються і багато маленьких “діток” (цибулинок) губляться в ґрунті. 

Голландські спеціалісти вважають, що викопувати тюльпани доцільно тоді, коли  пожовкло листя, зовнішні лусочки на цибулині стали кремовими або світло-коричневими, але ще не висохли повністю. У цей період цибулини стійкі до хвороб.

Зберігання тюльпанів

Викопані цибулини складають у ящики нещільним шаром –  так, щоб вони добре провітрювались. На добу-дві ящики залишають на відкритому повітрі в затемнених місцях.  Потім землю, старе коріння, що відмерло, та лусочки видаляють, цибулини сортують  і переносять у сховище. 

У приміщення, де  зберігаються цибулини, не повинно проникати денне світло. Найкраще, якщо температура залишатиметься сталою незалежно від погоди і пори дня та становитиме майже 10 градусів.   

Впродовж усього часу зберігання цибулини слід періодично оглядати.

Вибираємо місце 

У перші тижні осені слід вибрати ділянку для тюльпанів та підготувати її. Не варто садити ці квіти у низинних місцях: у весняно-осінній період тут застоюється вода, цибулини можуть замокнути, стати вразливими до хвороб, а взимку вимерзнути. 

Тюльпани люблять сонце, без нього рослини можуть витягнутися і втратити декоративність. Цибулини з часом дрібнішають та вироджуються. 

Не люблять тюльпани і холодного вітру – він скорочує час цвітіння, та й самі квіти мають гірший вигляд.

Готуємо грядку

Тюльпани невибагливі до ґрунту: він має бути  водопроникним і в той же час вологоємким, багатим на перегній. 

Найбільше підходять для тюльпанів родючі землі.  Чисті піщані ґрунти менш придатні, бо пересихають. Однак якщо їх удобрити та регулярно поливати, можна також досягти доброго результату. 

Важкі суглинки покращують внесенням піску і органічних сумішей – наприклад, торфу. Такі ґрунти доводиться частіше розпушувати, як правило, після кожного поливання. 

Непридатними для тюльпанів є кислі ґрунти і ті, що легко замулюються, а також  із високим рівнем підземних вод. 

За тиждень до садіння ділянку перекопують на глибину 25 – 30 см, ретельно розрівнюють і вносять добрива.

Збагачуємо ґрунт

Тюльпани чутливі до підживлення та наявності поживних речовин у ґрунті. Найбільше вони потребують азоту. Без нього зменшується врожай цибулин, листкова маса, довжина стебла, розмір квітки. Крім цього, затримується цвітіння, більшість малих цибулин утворюють лише один листок. 

Фосфорно-калійна суміш стимулює розвиток квіткового стебла, збільшення кількості цибулин середніх розмірів.

Поживні речовини рослини починають поглинати ще восени, одночасно з ростом коренів. Добрива, як  правило, вносять під час висаджування цибулин, а через 4 – 5 тижнів проводять перше підживлення. Роблять це ранньою весною, коли тане сніг.

Садимо тюльпани

Перед садінням слід ретельно оглянути посадковий матеріал та позбутись хворих цибулин. Адже одна уражена цибулина може заразити інші, здорові. 

Висаджують цибулини за розмірами: великі та дрібні окремо. Для профілактики обробляють їх протягом 

2 – 3 годин слабким розчином марганцівки. Після цього цибулини треба одразу висадити, адже волога сприяє утворенню коренів. 

Висаджують тюльпани з таким розрахунком , щоб до настання морозів вони добре вкоренилися. Найсприятливішим часом садіння є середина вересня – середина жовтня. 

Що більша цибулина, то більшої площі живлення потребує.  Для великих цибулин відстань між рядками – 20 – 25 см, між цибулинами 7 – 8 см, менші висаджують густіше. Від розміру цибулин залежить і глибина садіння. Як правило, вона втричі більша від цибулини. На легких ґрунтах можна висаджувати глибше, і навпаки. 

Не можна  вирощувати тюльпани на одній і тій же площі кілька років поспіль, бо це сприяє накопиченню у ґрунті бактерій. Тому на старе місце рослини повертають тільки через 4 – 5 років. Якщо такої можливості немає, землю необхідно пропарити.   

Догляд рослин

Догляд тюльпанів варто починати ранньою весною. Як би не було шкода, але уражені рослини треба видалити разом із грудкою землі, щоб не заразилися інші. 

Коли розтане сніг, проводять перше підживлення азотним добривом, друге – у період бутонізації, а третє – під час масового цвітіння калієм та фосфором. Робити це найкраще одразу ж після дощу або рясного поливання, коли рослини висохнуть. Слід пильнувати, щоби вони не дістали опіків. 

Вносячи добрива, варто знати міру. Якщо переборщити, цибулини гірше дозрівають, а під час зберігання частіше хворіють. На них з’являються горизонтальні тріщинки, через які проникає інфекція. 

Аби цибулини були здоровими, їх прополюють, розпушують ґрунт та регулярно поливають. Тоді вони виростають великими, правильно сформованими.

Дуже важливий час бутонізації, цвітіння та ще два тижні після цього. Аби виростити гарні цибулини, треба на початку цвітіння зрізати квіти – це зберігає у них  запас поживних  речовин і підвищує врожайність.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.8118 / 1.6MB / SQL:{query_count}