Відповідна поправка була внесена до конституції країни на сесії Верховних народних зборів ще у квітні цього року, проте відомо про це стало тільки учора.
Аналітики вважають, що йдеться про пропагандистський фокус, пов’язаний із бажанням Пхеньяна домогтися міжнародного визнання. Нагадаємо, останнім часом ситуація на Корейському півострові знову загострилася після того, як Рада Безпеки ООН засудила невдалий запуск ракети далекого радіусу дії, який низка країн розглядала як випробування балістичної ракети. У відповідь КНДР відмовилася від мораторію на ракетні та ядерні випробування, про який раніше домовилася зі США в обмін на продовольчу допомогу.
Але потуги північних корейців виглядають доволі блідо. Чого варта лише історія запуску ракети “Інха-3” (“Чумацький шлях”) в квітні цього року. Напередодні Південна Корея та Японія привели в повну бойову готовність свою протиповітряну оборону, американці заявляли ледь не про початок війни, навіть прихильний до Пхеньяна Китай нервово сіпався. Усі чомусь вважали, що північні корейці насправді не супутник на навколоземну орбіту збираються вивести, а планують випробувати бойову міжконтинентальну ракету.
Однак широко розрекламований “Чумацький шлях” встиг політати всього кілька хвилин, після чого розвалився на шматки. Спочатку в КНДР уперто відхрещувалися від цієї ганебної невдачі. Проте незабаром надійшло офіційне повідомлення Центрального телеграфного агентства Кореї про те, що ракету “Інха-3” дійсно запустили з космодрому Чхольсан, однак супутник “Кванменсон-3” (“Яскрава зірка”) не вийшов на задану орбіту. Як виявилося, “Чумацький шлях” пролетів усього 120 кілометрів, після чого розпався на чотири частини, які благополучно потонули в океані. Повідомлялося, що під час польоту не змогли відокремитися перший і другий ступені ракети. Оскільки запуск “Інхи-3” був приурочений до 100-річчя від дня народження першого керівника Північної Кореї Кім Ір Сена, яке відзначали 15 квітня, ця аварія набула політичного забарвлення. За деякими даними (а інформація із-за “залізної корейської завіси” є дозованою – “Пошта”), тоталітарний режим розпочав активні пошуки винуватців “ідеологічної диверсії”, кинувши за ґрати десятки “шкідників”.
Незважаючи на невдачу, сам факт запуску північними корейцями ракети, що є прямим порушенням низки резолюцій Організації Об’єднаних Націй, був різко засуджений міністрами закордонних справ “великої вісімки”. Напередодні постійний представник Сполучених Штатів при ООН Сюзанна Райс заявила журналістам, що Північній Кореї слід було б відмовитися від цього провокаційного і необдуманого кроку, який є явним порушенням міжнародного права та її міжнародних зобов’язань. “Щоразу, коли вони звертають на такий шлях, їхня ізоляція посилюється, а й без того злиденне життя корейського народу погіршується”.
Однак вперті північні корейці й далі докладають величезних зусиль та витрачають кошти на ядерні дослідження. Нещодавно американські експерти повідомили про відновлення будівельної активності на північнокорейському підприємстві в Йонбені, що займається збагаченням урану. Група аналітиків, очолювана колишнім співробітником держдепартаменту США Джоелом Вітом, вивчивши знімки зі супутника, припустила, що йдеться про відновлення робіт із будівництва “нового експериментального” ядерного реактора на легкій воді. На думку експертів, Пхеньян тепер близький до завершення будівництва захисної оболонки реактора. Наступним важливим кроком у будівництві реактора, згідно з думкою фахівців, має стати завантаження важких компонентів: корпусу, генератора пари і компенсатора тиску. На здійснення цього задуму, за оцінками американців, знадобиться від 6 до 12 місяців. Реактор зможе розпочати функціонування протягом 1–2 років.
КНДР не заперечує факту будівництва ядерного реактора, однак заявляє, що будує його виключно для виробництва електроенергії. Незважаючи на це, міжнародне співтовариство підозрює, що насправді реактор потрібен для отримання ядерного палива.