У руїнах – історична і культурна спадщина країни: ущент зруйновані старовинні замки та церкви. Розвалено й десятки житлових будинків, загинули семеро людей, більш ніж 50 постраждали, майже шість тисяч довелося евакуювати. Завдані збитки оцінюються в сотні мільйонів євро. Уряд країни оголосив в області Емілія-Романья режим надзвичайного стану. Додає проблем й те, що на Апеннінському півострові, як на біду, почалися сильні зливи і встановилася холодна погода. Через це страждають і люди, які ночують просто неба, і рятувальники, яким набагато складніше виконувати свою роботу.
Нагадаємо, що в ніч проти 20 травня за 36 кілометрів на північ від міста Болонья стався землетрус магнітудою шість балів за шкалою Ріхтера (найвищий показник – 12 балів). Після цього, за даними сейсмологів, на території Італії впродовж доби було зафіксовано сто підземних поштовхів, так званих афтершоків. На щастя, вони виявилися значно слабшими за перший поштовх. Учені кажуть, що землетрусу такої потужності на півночі Італії не було десь тисячу років (!).
ДО ТЕМИ Рівно рік тому Італія також готувалася до нищівного землетрусу. Сейсмолог-любитель Раффаеле Бенданді, який помер ще в 1979 році, залишив записки, в яких прогнозував потужний землетрус 11 травня 2011 року. Цікаво, що Раффаеле Бенданді точно передбачив землетрус у регіоні Фріулі 1976 року, але до його попереджень влада поставилася зневажливо, оскільки чоловік вважався шарлатаном і його дослідження офіційна наука ніколи не визнавала. Тоді Апенніни не трусило, але тепер виявилося, що Раффаеле Бенданді помилився в своїх прогнозах на один рік. |
Найбільше італійці бідкаються через руйнацію історичних та архітектурних пам’яток. “Історичний центр міста геть зруйновано. Я ніколи собі не міг уявити, що таке може статися”, – розповів приголомшений житель міста Фінале-Емілья Стефано Пінатті.
“Те, що зруйнована історична спадщина міста, мене страшенно засмутило! Я приголомшений! Найгірше те, що ми ніколи не зможемо відновити тих унікальних речей, які втратили!” – бідкається мешканець одного з потерпілих від стихії міст Овідіо Рейні.
У всесвітньо відомому Сан-Феліче зруйновано замок. За словами очевидців, стіни споруди складалися, неначе картковий будиночок. Із чотирьох веж лишилася стояти лише одна. “Ми втратили нашу історію – все те, що символізувало наше минуле. Наші символи знищено!”, – шокований місцевий житель Дімо Негріні. Горе також і у виробників національної гордості – всесвітньо відомого сиру пармезан. Понад 300 тисяч сирних кругів “Grana Padano” і “Parmigiano Reggiano” були поховані під руїнами зруйнованих складських приміщень. Сума збитків може перевищити 250 мільйонів євро, вважає Стефано Берні, голова одного з консорціумів “Grana Padano”.
Через день після Італії настала черга розташованої не так вже й далеко Болгарії. В ніч проти вівторка землетрус магнітудою 5,6 бали за шкалою Ріхтера стався за 24 кілометри на захід від болгарської столиці Софії. За даними сейсмологів, епіцентр залягав на глибині 9,5 кілометрів, що значно послабило руйнівні наслідки. Обійшлося лише панікою серед населення та кількома пошкодженими будівлями, жертв або поранених немає.
А на початку травня серія потужних землетрусів сталася в Азербайджані та Грузії. Грузини відбулися переляком і кількома потрісканими будівлями, натомість в Азербайджані було зруйновано або сильно пошкоджено більше 1,3 тисячі будинків. На щастя, обійшлося без жертв, оскільки підземні поштовхи були зафіксовані в гірських районах з невеликою щільністю населення.
Нагадаємо також, що 6 квітня 2009 року в італійській області Абруццо сталася серія землетрусів, причому три з них виявилися надзвичайно нищівними за своїми наслідками. Найбільших руйнувань тоді зазнало місто Аквіла, адміністративний центр області Абруццо, населення якого становить близько 70 тисяч людей. Наслідки були жахливі: близько 300 загиблих, серед яких були й українці, понад півтори тисячі поранених, близько 70 тисяч людей залишилися без даху над головою.
Зрештою, Апеннінський півострів завжди вважався сейсмічно небезчечною зоною. Коли чекати наступного землетрусу?