Прецедент 155-літньої минувшини - знову на порядку денному
4 жовтня 155 років тому розпочалася одна з найповчальніших подій в історії людства - війна, яку в пострадянських країнах назвали Кримською, а в інших - Східною.
Приводом згадати ту війну не може не слугувати те, що її "римейк" всерйоз обговорює, приміром, московська газета "Известия" (28 серпня в публікації "Вторая Крымская. Готова ли Россия вернуть полуостров?"): "...разговоры о возвращении Крыма, в одночасье выплеснувшиеся на страницы газет, свидетельствуют об одном: государственные границы, возникшие в горячке развала СССР, зиждутся на весьма хрупких договоренностях".
"Известия" солідарні й з цитованим ними уривком стосовно Криму з німецької газети "Франкфуртер альгемайне": "Люди и порох готовы. Не хватает лишь искры". А щодо запевнень глави уряду Російської Федерації Владіміра Путіна на кшталт "мы с Украиной давно договорились о границах при распаде СССР, и мы признали эти границы", то "Известия" трактують їх так: "Сегодня даже те, кто раньше открыто высказывался за поднятие вопроса о статусе Крыма, предпочитают не нагнетать обстановку. Затулин объясняет это так: "Выделяя Крым из перечня других русскоязычных регионов, мы создаем проблему в отношениях с Восточной Украиной. Там есть Донецкая, Луганская, Днепропетровская - всего девять областей с преимущественно русскоязычным населением. Это миллионы человек. Они вправе спросить нас: а как же мы? Необходимо комплексное решение".
Та навіть якщо Кремль і наважиться "рятувати російськомовне населення" України не тільки в Криму, то навряд чи він уникатиме бойових дій на півострові, де дислоковано Чорноморський флот РФ. Але у Росії вперто ігнорують те, що ця армада неодмінно зазнавала поразки щоразу, коли їй доводилося вступати в бій у Криму.
Так було і в 1855-му, коли більша частина російської армії протистояла на півострові англо-франко-турецькому експедиційному корпусові, і у 1918-му, коли з Криму прогнали більшовиків українські й німецькі війська, і в 1941 - 1942 роках, коли останні завітали сюди разом з італійцями й румунами. Як кажуть у російських анекдотах про чукчів: "Тенденція, однак!"
Послідовність спостерігається й у провокаціях росіян напередодні як Кримської війни 1853 - 1856 років, так і її "римейку", прогнозованого "Известиями". Адже як у ХIХ столітті усе розпочалося з того, що вони ввели свої війська у Молдову й Валахію, аби "рятувати православне населення" цих князівств, котрі лише формально входили до складу Турецької імперії, так і цьогоріч "Известия" пророкують "Вторую Крымскую" після вторгнення росіян до складових частин Грузії - Південної Осетії та Абхазії, аби "рятувати" тамтешніх власників російських паспортів.
А тим часом 22 вересня Європейська асоціація українців, попереджаючи, що "в жовтні-листопаді 2008 року Автономна Республіка Крим у складі України може проголосити свою незалежність і заявити про вихід зі складу України", зауважує: "Консульство Росії у Сімферополі видає кримським українцям російські паспорти".
Однак цей перший акт повторення осетинського сценарію у Криму буде останнім після того, як не лише українці нагадають росіянам про прецедент 1853 - 1856 років. Бо коли російські війська увійшли до Молдови й Валахії, британці й французи погодилися з пересторогою одного з класиків марксизму Фрідріха Енгельса: "Оточивши австрійські володіння з півночі й півдня, Росія цілком може поводитися з Габсбургами, як зі своїми васалами. Завоювання Туреччини Росією стало б прелюдією до анексії Угорщини, Пруссії та Галичини й створення слов'янської імперії. Якщо Росія оволодіє Туреччиною, то її сили збільшаться майже удвічі й вона виявиться сильнішою, аніж решта Європи разом узята".
Тож не дивно, що британці й французи оголосили 28 березня 1854 року Російській імперії війну. Та й австрійці зажадали від неї негайно ж вивести війська з Балкан. А 14 вересня того ж року 67-тисячний експедиційний англо-франко-турецький корпус, висадившись під Євпаторією, завдав росіянам у ході свого наступу на Севастополь кровопролитних поразок в Альмінській, Інкерманській і Чорноріченській битвах. Бо йому протистояла хоч і величезна, однак затуркана муштрою й обкрадена власними інтендантами армія, яка обходилася під Інкерманом навіть без... карт.
А тому й не зуміла розблокувати 349-денну англо-франко-турецьку облогу Севастополя. Енгельс описував ті події так: "...Степи, які повинні були стати могилою противника, що вторгся, стали могилою російських армій, котрі Ніколай (російський цар. - "Пошта") із властивою йому тупою жорстокістю гнав одну за другою у Крим аж до середини зими. І коли остання, наспіх зібрана, як-небудь споряджена армія втратила в дорозі близько двох третин свого складу - в заметілях гинули цілі батальйони, а рештки її виявилися нездатними до якогось серйозного наступу на ворога, тоді пихатий пустоголовий Ніколай ганебно пав духом і, прийнявши отруту, втік від наслідків свого цезаристського божевілля..."
А зокрема Ніколая І довели до самогубства 1400 вояків українського легіону, які змусили росіян зняти 1854 року облогу з фортеці Сілістра й першими увійшли до Бухареста. Очолював їх уродженець Житомирщини Міхал Чайковський, який вважав себе водночас і поляком, і українцем. А організувати легіон йому допоміг інший поляк українського походження - Адам Міцкевич.
До слова, навіть в "Українській радянській енциклопедії" ви не прочитаєте про те, що Кримська війна була "визвольною". Бо навіть УРЕ визнала, що "усі учасники Кримської війни вели її за зміцнення позицій на Близькому Сході". Але навряд чи у Кремлі не знають, що Російська імперія виявила тоді безперспективність протистояння самотніх держав-хижаків більшості країн світу, які у боях за Крим зупинили "третій Рим". А відтак, радше, блефують, зондуючи, чи буде решта світу зупиняти чергове цезаристське божевілля російських самодержців.