Українську “Фаїну” рятують іноземці

Перемовини з сомалійськими піратами, які захопили українське судно "Фаїна", наближаються до завершення. Однак, коли остаточно звіль­нять судно та якими будуть кінцеві умови морських терористів, наразі невідомо. За інформацією News.ru, пірати щоразу змінюють суму викупу: спочатку вона становила 20 мільйонів, потім підвищилась до 30, після чого знову знизилась до попередньої ціни.

niggaz.jpg 

Перемовини з сомалійськими піратами, які захопили українське судно "Фаїна", наближаються до завершення. Однак, коли остаточно звіль­нять судно та якими будуть кінцеві умови морських терористів, наразі невідомо. За інформацією News.ru, пірати щоразу змінюють суму викупу: спочатку вона становила 20 мільйонів, потім підвищилась до 30, після чого знову знизилась до попередньої ціни.

Нагадаємо, досі ситуація навколо захопленого українського судна залишалась дуже напруженою, оскільки багато експертів заявляли про певну зацікавленість цим судном Росії та США. Часто поширювали ін­формацію про силове звіль­нення "Фаїни" з боку обох країн. Якщо штурм "Фаїни" російським військовим кораблем "Неустрашимий" здавався дещо сумнівним (адже на борту є громадяни Росії), то наміри спецназу військово-морських сил (ВМС) США виглядали значно реальніше. Українська сторона виступала за звільнення членів екіпажу мирним шляхом, без застосування силових методів.

Наразі американські кораблі перебувають неподалік від захопленого судна, не допускаючи вивантаження зброї. Від різких дій їх стримує те, що в піратів немає чіткої системи підпорядкування, а єдина їхня мотивація - гроші. Це не дає можливості передбачити їхніх дій у відповідь. Офіційна Росія теж пообіцяла, що не вступить у бій з сомалійськими піратами. Раніше РІА "Новини" з посиланням на  високопоставлене джерело в російських структурах з військово-технічного співробітництва (ВТС) повідомляло, що влада України помилилася, відправивши судно з танками та іншою зброєю без охорони. На його думку, Україна спеціально або мимоволі втягнула у цей конфлікт військово-морські сили інших країн, яких можуть звинуватити у випадку загибелі заручників.

Україна сама собі
псує репутацію

А тим часом, доки іноземці рятують українське судно, вітчизняні політики рятують свою репутацію (чи то псують її опонентам). Учора прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко звинуватила Президента Віктора Ющенка у незаконній торгівлі зброєю. За її словами, вся українська зброя знаходиться під безпосереднім контролем Президента та Ради національної безпеки й оборони, а владу практично відсторонили від цієї діяльності. Юлія Володимирівна запевняє, що всі поставки зброї за кордон здійснюють через підвладну Вікторові Ющенкові компанію "Укрспецекспорт" і з порушенням правових норм.

Лише першого жовтня сомалійські пірати напали в Аденській затоці відразу на чотири судна під прапорами Об'єднаних Арабських Еміратів, Філіппін, Тайваню та Італії, повідомило AFP. Щоправда, за словами глави інформаційного центру Міжнародного бюро з боротьби з піратством Ноеля Чоонга, всі чотири напади виявилися невдалими. Нападників або відганяли військові гелікоптери чи кораблі, або екіпажам вдавалося скористатися перевагою у швидкості та втекти.

Спростовуючи цю інформацію, Рада нацбезпеки та оборони вкотре заявила, що зброю, яка знаходиться на борту "Фаїни", поставляли Кенії згідно з міжнародним правом та національним законодавством. Вантаж перевозила фірма "Укрінмаш" (дочірня компанія "Укрспецекспорту") відповідно до контракту з міністерством оборони Кенії. Це була третя поставка за цим контрактом, дві попередні успішно виконали у 2007 році. У заяві Ради нацбезпеки також йдеться про те, що Кенія на міжнародному ринку зарекомендувала себе добросовісним партнером при закупівлі зброї та надійним контролером над її використанням. Заяву прем'єр-міністра України Рада нацбезпеки засудила і сказала, що вона скерована на підрив міжнародної довіри до України в сфері торгівлі зброєю.

Гуртом і батька
легше бити

Королівський інститут між­народних відносин Великобританії днями опублікував звіт, присвячений піратству в Аденській затоці (біля берегів Сомалі). Британці підрахували, що тільки з початку цього року загальна сума викупів, виплачених піратам Сомалі, становить 30 мільйонів доларів США.

Також у звіті йдеться про те, що піратство у цьому регіоні є серйозною загрозою міжнародній торговій спіль­ноті. Ра­йон біля берегової лінії Сомалі (3300 кілометрів) став для моряків найнебезпечнішим в світі, і через це морський зв'язок між Європою та Азією мо­же перерватись. Ще однією тривожною тенденцією є те, що пірати стають все нахабнішими: захоплюють солідніші вантажі, а значну частину коштів від виторгу використовують на модернізацію свого озброєння.

Навіть незважаючи на те, що США, Німеччина та Росія вже провели низку заходів проти піратів (зокрема, скерували у проблемний регіон свої вій­ськові кораблі), проблему вирішити не вдається. Зважаючи на це, днями ЄС ухвалив рі­шен­ня про створення спеціальних антипіратських сил. За словами міністра оборони Франції Ерве Морана, у них вже готові взяти участь щонайменше вісім країн. На проведення таких рейдів дала згоду й влада Сомалі, яка особливий статус надала чомусь російському флоту.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5052 / 1.59MB / SQL:{query_count}