Озброєні та небезпечні

Понад 1,6 трильйона доларів у світі виділяється на оборонну сферу. Втім сьогодні більшість населення Землі вважає, що ситуація на планеті є найбільш мирною за останнє десятиліття

Понад 1,6 трильйона доларів у світі виділяється на оборонну сферу. Втім сьогодні більшість населення Землі вважає, що ситуація на планеті є найбільш мирною за останнє десятиліття

Після закінчення Другої світової та «холодної» воєн світ не став більш мирним. Повністю позбавленим війн та локальних конфліктів він був лише впродовж трьох тижнів. Це із 2340 семиденок, які відбулися від 1945-го до 1990 року.

Якщо за ті 45 років відбулося 150-160 війн (залежно від того, як кваліфікувати різні конфлікти), то лише за два десятиліття, які минули від 1990 року, відбулося 124 військові конфлікти. Із них щонайменше півсотні можна вважати великими, тобто в результаті яких загинуло щонайменше 1000 осіб. Найменш мирним людство було на початку 90-х, найбільш – у 2003-2004 та 2007 рр. Але видатки на оборонну сферу щороку ростуть, як і обсяги експорту-імпорту зброї.

У 2010-му за підрахунками експертів Стокгольмського міжнародного інституту досліджень миру, сукупні витрати людства на військові потреби (видатки оборонним відомствам, закупівля техніки, дослідження) досягли 1630 мільярдів доларів. Це перевищує оціночну вартість більшості держав. Для порівняння: вартість усіх ресурсів України – міжнародних рахунків, покладів палива та мінералів, землі та лісів – за оцінками Світового банку, ще донедавна сягала трішки більше 1380 мільярдів доларів. Хоча, якщо вмить припинити фінансування воєнних потреб, розділивши натомість ці гроші поміж людством, вийде не так вже й багато – по 236 доларів на душу. Однак ця сума ще збільшуватиметься.

За останні десять років видатки на оборонну сферу в середньому у світі зросли на 50%. Але є і промовисті винятки: наприклад, у Росії приріст сягнув 82%, у США – 81%, а у Китаї – 189%! Видатки України, порівняно з 2001 роком, теж помітно зросли – на 95%. 

Щоправда, це той випадок, коли навіть двократне збільшення не вирішило навіть поточних проблем, які з року в рік стають усе серйознішими. В останні роки більша частина бюджету Міноборони витрачається виключно на утримання війська (можливо, тому його чисельність постійно скорочують). 

За даними Білої книги оборонного відомства, 2006 року на утримання пішло 69% бюджету Міноборони, а торік – 87%! При цьому на підготовку армії йде лише 4,2%, а на розвиток – 9% усіх виділених коштів. У розвинених країнах, як правило, утримання обходиться лише у половину бюджету, натомість під розвиток відводять близько третини усіх коштів, спрямованих на оборону. 

Інша річ, що, попри низку ігнорованих роками проблем ЗСУ, Україна є одним із найбільших експортерів зброї. За обсягами поставок упродовж останніх десяти років ми надійно посідаємо 12-ту позицію, тримаючи 2% світового експорту зброї.

Попри збільшення видатків на озброєння, на початок 2012-го у світі переважали мирні сподівання. Як свідчить глобальне дослідження соціологів «Gallup», якщо десять років тому лише 16% опитаних у світі вважали, що майбутні роки будуть більш мирними, ніж прожиті, то на початок 2012 р. такий погляд був притаманний уже третині людства. 

Утім, сьогодні кількість тих, які у майбутньому сподіваються на мир, є на 5% меншою за чисельність тих, які вважають, що світ «йде до війни». До речі,  високі мирні сподівання на 2012 рік покладають жителі Іраку (53%) та Грузії (49%), у той час як громадяни країн Західної Європи є невиправними песимістами: наприклад, 55% в Австрії, 49% у Франції, 40% у Голландії та 39% в Італії вважають, що цей рік матиме більше воєн та конфліктів, аніж попередній. 

В Україні на кінець 2011-го мирно поглядали на наступний рік 14% населення, а 35% вважали, що він буде конфліктнішим за попередній. Хоча українців теж можна зарахувати до песимістів – жодного разу індекс мирних сподівань (різниця між оптимістами та песимістами) у нас не був додатній. Лише 1999-го та 2004 р. баланс сягав нуля. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4482 / 1.57MB / SQL:{query_count}