На початку весни з’являється чимало лікарських рослин. При яких захворюваннях допоможуть перші трави, “Пошті” розповів народний цілитель Євген Товстуха. За його словами найбільш популярною і доступною є кропива дводомна, поширений бур’ян. Це справжній полівітамінний препарат, який допоможе подолати весняний авітаміноз і покращить настрій: у листках кропиви є вітамін С, К, В2 та каротин. Використовують листя кропиви у вигляді настою (15 г листя на склянку води). П’ють по столовій ложці тричі на день або частіше при легеневих, ниркових, маткових та кишкових кровотечах.
ДО ТЕМИ Хімічний склад кульбаби дуже багатий. Окрім вітамінів, у ній багато органічних кислот, сапонінів, білкових та гірких речовин. Вона містить спирт, аспарагін, холін, смолисті речовини, залізо, кальцій, фосфор. За вмістом останнього кульбаба переважає всі листяні овочі. Страви з неї корисні при хронічних холециститах, гепатохолециститах, гастритах. Вони збуджують апетит, поліпшують діяльність шлунка й кишечника, підвищують секрецію травних залоз. Кульбаба сприяє профілактиці атеросклерозу. Свіжі листки кульбаби придатні для салатів після півгодинного вимочування у солоній воді. Маринують і пуп’янки кульбаби, вживають їх замість каперсів. Їдять і корені кульбаби, попередньо проварені в двох водах із додаванням оцту. Із підсмажених коренів кульбаби готують замінники кави, а смажені прикореневі розетки є справжнім делікатесом. Супи та салати готують подібно до кропиви. |
Кропива дводомна підвищує згорання крові, збільшує гемоглобін і кількість еритроцитів. Також ця рослина – чудовий засіб для зміцнення волосся. Столову ложку сухого листя чи пучок молодого заливають склянкою окропу і настоюють. Після миття голови легенько втирають настій у шкіру голови.
З кропиви варять зелений борщ, і це не лише дуже смачно, а й корисно. Варте уваги також пюре з молодих листків. Для цього їх перетирають до стану однорідної каші і додають за смаком олію, зелену цибулю, сіль, перець та варене яйце або домашній сир. Придатне для їжі свіжозварене листя молодої кропиви, його потрібно лише потерти у руках. Споживання різних страв із кропиви – найкращий спосіб лікування запальних захворювань. Лікування хвороб шлунково-кишкової системи теж доцільно розпочинати зі споживання страв із кропиви. Корисні вони і тим, хто тривалий час лікувався антибіотиками.
СМАЧНОГО Борщ із кропиви Кропива – 300-400 г Щавель – 100 г 1 цибулина, 1 морквина Бульйон м’ясний або овочевий – 1 л Яйця варені – 4 шт. Сіль, перець – за смаком Свіжа зелень цибулі, петрушки і кропу – за смаком Масло вершкове – 2-3 ст. л. Сметана – за смаком. Ретельно перебрати свіжу молоду кропиву і залити її на 3 хвилини окропом, відцідити та збити блендером або пропустити через мясорубку. Отримане пюре обсмажити з половиною масла на добре розігрітій сковороді протягом 15 хв. В іншій сковороді з рештою масла спасерувати дрібно нарізану цибулю з морквою. Та покласти їх у кип’ячу юшку. Додати кропиву. Через 15 хв. додати добре промитий і дрібнопосічений щавель, сіль, перець та покришені варені яйця. Через 5 хв. борщ готовий. Подавати із зеленню і сметаною. |
З дитинства пам’ятаємо запашну медунку, у якої квіти від рожевого до синього кольору на одному стеблі. А які вони солодкі! Євген Товстуха також радить робити з цієї рослини весняні салати.
Позитивний вплив медунки на організм зумовлений багатим і різноманітним хімічним складом. Зелене листя рослини містить значну кількість мікроелементів, солі кремнію, калію і кальцію, дубильні речовини, вітамін С, каротин тощо. Медунка має сечогінну, знеболювальну і кровоспинну дію. Корисна вона при бронхітах, астмі, запаленні легень. Позитивно діє медунка при запальних захворюваннях кишківника, при хворобі печінки.