Навесні хочеться чогось свіженького та зелененького. Здається, після зими нічого так не смакує, як ранні салат, редиска чи огірок, хоч багато з цих продуктів сьогодні можна придбати навіть посеред зими. Але саме навесні, коли ними рясніють ляди на ринках і яскраві вітрини супермаркетів, нам так і кортить дізнатись, яка ж та весна на смак.
Однак фахівці застерігають, що починати вживати городину потрібно поступово, бо можна так “потішити” себе, що організм збунтується.
Насамперед не можна давати ранні овочі та зелень вагітним та дітям до трьох років, а старшим – дуже обережно, та все ж краще утриматися. Рання городина виросла в теплицях, без сонячного світла й тепла, тільки на воді та добривах. Та мінімальна користь, яку вона може принести, не варта ризику нею ж отруїтися.
Як розповіла “Пошті” головний дієтолог Львівщини Зоряна Завада, у першій зелені дуже високий рівень нітратів і нітритів. Її вирощують у парникових умовах і, щоб вона швидше росла і мала гарний вигляд, використовують багато добрив. Тому якщо не сила втриматися від ранніх огірків, помідорів, редьки та інших овочів, є кілька досить простих способів зменшити у них вміст нітратів.
Овочі перед приготуванням потрібно на годину замочити у воді, а зелень – на дві години. В огірках, помідорах і редисці необхідно зрізати м’якуш біля хвостиків, очистити від шкірки. Не варто довго тримати куплені овочі та зелень у холодильнику: за недостатнього освітлення та вологості, а також при низькій температурі нітрати перетворюються у ще більш шкідливі нітрити. Також не можна купувати несвіжу городину, яка хоч і трохи дешевша, але “пом’ята”.
У капусті потрібно знімати верхні листочки, намочити її і добре промити. При термічній обробці овочів шкідливі нітрати теж руйнуються.
Часто бабці на ринках припрошують, закликаючи покупців: “Усе домашнє, без хімії, на домашніх добривах”. Однак треба пам’ятати: використання органіки замість мінеральних добрив не вбереже від перевищення норм нітратів і нітритів, а навпаки, при неправильному внесенні може призвести до перевищення допустимих норм.
До того ж додавання органічних добрив підвищує ризик зараження гельмінтами, зокрема аскаридами. Задля убезпечення від них овочі потрібно ошпарювати окропом. Але яким буде той салат (рослина) чи шпинат після цього.
Щоб уникнути неприємностей, купувати ранню городину лікар відділення гігієни харчування обласної СЕС Мирослав Гушул радить лише у супермаркетах, магазинах, на гуртівнях, де вона проходить ретельну перевірку, або на базарах за наявності висновку лабораторії держветекспертизи.
Якої ж якості городина, якою торгують на тротуарах, стихійних ринках, ніхто не знає, у ній може бути перевищена норма нітратів, залишки пестицидів, важкі метали. Городину, яку продають із землі біля ринків, а не з торгового місця, теж краще не купувати. Обласна СЕС проводить регулярні перевірки як підприємств-виробників, так і продукції на оптовому ринку “Шувар”. За словами Мирослава Гушула, у відібраних цьогоріч зразках городини перевищення норм нітратів не виявлено.
Дієтолог Зоряна Завада сама поки утримується від ранньої городини та зелені і радить зробити це всім, хто має розлади травлення. Украй обережними слід бути тим, хто має захворювання шлунка, кишківника, підшлункової залози, печінки.
Особливо популярним навесні є шпинат. За словами дієтолога, його корисно споживати, але все ж краще дочекатися свого часу, а також слід знати де і як він вирощений, адже із грядки він може бути не надто кращим за парниковий. Чи йому не “допомогли” вирости таким красивим і привабливим?
“Черемша також корисна, але потрібно знати, де її збирають, чи не близько від доріг. Однак людям, які мають захворювання травного тракту, краще від неї утриматися, адже вживання її може спричинити загострення хронічних захворювань”, – каже Зоряна Завада.
Дієтолог радить використовувати в їжу лікарські рослини – кропиву, кульбабу тощо. Але збирати їх слід на лугах, у лісі, далеко від міст та доріг. Категорично не можна збирати їх у міських парках, що часто можна побачити! Адже у парку ґрунт забруднений і повітря все ж не настільки чисте, щоб збирати лікарські трави. Від таких трав більше шкоди ніж користі.