З початку року увесь Далекий Схід трусило в очікуванні запуску “червоними” корейцями ракети “Инха-3” (“Чумацький шлях”). Південна Корея та Японія привели в повну бойову готовність свою протиповітряну оборону, американці заявляли ледь не про початок повноцінної війни, навіть прихильний до Пхеньяна Китай нервово сіпався. Усі чомусь вважали, що північні корейці насправді не супутник на навколоземну орбіту збираються вивести, а планують випробувати бойову міжконтинентальну ракету.
І ось учора зранку довгоочікуваний запуск відбувся. “Чумацький шлях” встиг політати всього кілька хвилин, після чого розвалився на шматки.
Спочатку в КНДР уперто відхрещувалися від такої ганебної невдачі. Проте незабаром надійшло офіційне повідомлення Центрального телеграфного агентства Кореї про те, що ракету “Инха-3” дійсно запустили з космодрому Чхольсан, однак супутник “Кванменсон- 3” (“Яскрава зірка”) не вийшов на задану орбіту. “Науковці, фахівці та експерти країни зараз вивчають причини збою”, – повідомило агентство, не вдаючись у деталі. Зате японці та південні корейці знали все достеменно. За їхніми даними, “Чумацький шлях” пролетів усього 120 кілометрів, після чого розпався на чотири частини, які благополучно потонули в океані. Повідомлялося, що під час польоту не змогли відокремитися одна від одної перша і друга ступені ракети.
Об’єднане командування Протиповітряної оборони північноамериканського континенту (NORAD) також підтвердило, що запуск ракети в КНДР був невдалим. Сполучені Штати підтвердили, що уважно відстежували політ північнокорейської ракети за допомогою своїх супутників. Крім того, за нею спостерігали одразу шість бойових кораблів США, оснащених системами протиракетної оборони.
Незважаючи на невдачу, сам факт запуску північними корейцями ракети, що є прямим порушенням низки резолюцій Організації Об’єднаних Націй, був різко засуджений міністрами закордонних справ “великої вісімки”. Напередодні постійний представник США при ООН Сюзанна Райс заявила журналістам, що “для Північної Кореї було б найрозумнішим відмовитися від цього провокаційного і непродуманого кроку, який є явним порушенням міжнародного права та її міжнародних зобов’язань. Щоразу, коли вони вступають на такий шлях, їхня ізоляція посилюється, а злидні, в яких живе їхній народ, зростають”, – наголосила американський посол.
Також стало відомо, що Сполучені Штати працюють над проектом офіційної заяви Ради Безпеки ООН, яка б засудила запуск ракети в КНДР. За повідомленнями з дипломатичних джерел, заява може бути прийнята вже найближчими днями. У той же час джерела вважають, що осуд буде швидше на словах – до реальних економічних санкцій навряд чи дійде. “Резолюцію щодо посилення санкцій відносно Пхеньяна Рада Безпеки ООН навряд чи ухвалить через позицію Китаю, що володіє правом вето. У Пекіні неодноразово заявляли, що санкції не є ефективним способом вирішення міжнародних проблем, і виступали за їх врегулювання дипломатичними засобами”, – пише часопис “The Times”. На думку спостерігачів, Пекін може погодитися тільки на прийняття Радою Безпеки заяви із засудженням ракетного пуску, як це було 2009 року в такій самій ситуації. Тоді Радбез ООН засудив Північну Корею за запуск балістичної ракети, порушуючи відповідні резолюції. У відповідь Пхеньян вийшов зі складу шестисторонніх переговорів з ядерної проблеми Корейського півострова і потім таки провів другий випробувальний ядерний вибух.
І наостанок – про сумне. Оскільки запуск “Инха-3” був приурочений до 100-річчя від дня народження першого керівника Північної Кореї Кім Ір Сена, який відзначається 15 квітня, аварія ракети, швидше за все, набуде політичного забарвлення. Тоталітарний режим, поза сумнівами, почне активні пошуки винуватців “ідеологічної диверсії”. І треба думати, знайде сотні (якщо не тисячі) “шкідників”, яких без суду і слідства розстріляють. Щоб решта боялася і ще більше любила свого “улюбленого керівника”.