Верховний Суд Російської Федерації таки прийняв рішення про реабілітацію останнього російського імператора Миколи ІІ та членів його сім'ї. Суд визнав репресії щодо Романова Миколи Олександровича та членів його родини необґрунтованими, а їх вбивство злочинним.
Верховний Суд Російської Федерації таки прийняв рішення про реабілітацію останнього російського імператора Миколи ІІ та членів його сім'ї. Суд визнав репресії щодо Романова Миколи Олександровича та членів його родини необґрунтованими, а їх вбивство злочинним.
Нагадаємо, російського імператора Миколу ІІ з дружиною та п'ятьма дітьми розстріляли у 1918 році в Єкатеринбурзі. Разом з ними розстріляли і їхнє оточення. Рештки імператорської сім'ї знайшли у 1991 році, а похоронили аж у 1998-му після ідентифікації. У серпні 2000 року Архієрейський Собор РПЦ визнав членів імператорської сім'ї мучениками та святими. РПЦ за кордоном канонізувала Миколу ІІ ще у 1981 році.
Адвокат російського імператорського дому Романових Герман Лук'янов та голова дому Велика княгиня Марія вже давно клопотали про прийняття цього рішення. В якості аргументу на користь свого позову вони заявляли, що згідно з російськими законами, всі жертви політичних репресій підлягають реабілітації. Однак російська прокуратура тричі відхиляла прохання дому Романових, посилаючись на те, що немає достовірних доказів про застосування щодо них репресій з політичним підґрунтям. На думку прокуратури, царська сім'я загинула через умисне вбивство.
Навіть на останньому суді представник Генпрокуратури РФ знову заявив, що вимоги реабілітації не відповідають положенням законодавства, адже членів царської сім'ї не арештували через політичні мотиви, а рішення про розстріл суд не приймав. Крім цього, немає доказів того, що до них застосовували якісь судові рішення. Однак вердикт винесли позитивний.
Крім нащадків царської родини, "відмити історичні плями" вимагала й церква. РПЦ неодноразово заявляла, що російська держава повинна визнати злочином вбивство царської сім'ї та розшукати винних.
За словами княгині Марії, багато американських та європейських адвокатів уже давно доводили, що ця справа мала б хороші перспективи в міжнародних інстанціях, однак вона до останнього покладала надії на російське судочинство, мовляв, безглуздо вирішувати ззовні таке глибоко російське питання. Влітку цього року Велика княгиня Марія заявляла, що мріє назавжди повернутись до Росії, однак на це повинна бути політична воля, а наразі такої немає. Крім цього, імператорському дому немає куди повертатись, оскільки після знищення Романових все їхнє майно конфіскували.
Історики ж вважають, що визнання останнього російського імператора Миколи ІІ та членів його сім'ї жертвами політичних репресій змусить докорінно переглянути підходи до історії Росії ХХ століття. Мовляв, якщо визнають Леніна та Свєрдлова винними у вбивстві, доведеться посмертно карати їх (руйнуванням пам'ятників наприклад).