У деяких людей саме слово “піст” викликає асоціації з несмачним і неситним харчуванням. Проте це зовсім не так. Дуже актуальною на столі кожного українця, а особливо в останні тижні Великоднього посту, є риба. Різноманітність рецептів з риби і морепродуктів потішить навіть найвибагливішого гурмана – її можна не лише варити, смажити чи тушкувати, а й робити юшку чи котлети або тюфтелі.
Уся користь – у рибі

За словами головного дієтолога Львівщини Зоряни Завади, головна цінність риби – це легкозасвоюваний білок, що необхідний для відновлення і росту тканин. Його в рибі близько 20 відсотків. Риба є безцінним джерелом поліненасичених жирних кислот та мінералів. Окрім цього, риба багата й на такі речовини, як кальцій, калій, йод, натрій, фосфор, цинк, селен, магній, та вітаміни А, D, Е, В1, В6 та В12.
Якій рибі віддати перевагу – морській чи річковій – питання особистих уподобань кожного, тому остаточної відповіді не знайти. Як зазначила дієтолог, морські види риб багаті на йод, без якого неможливий нормальний обмін речовин, хороша працездатність і високий інтелект та омега-3 жирні кислоти, здатні розріджувати кров, запобігати інсульту та знизити ризик серцево-судинних захворювань. А ось річкові і штучно вирощені риби майже не мають цих кислот, проте саме така риба має легкозасвоювані і низькокалорійні білки.
Якщо з морських риб найкорисніше м’ясо кети та лосося, то з річкових – коропа та щуки.
Чи буває риби забагато?
Медики одностайні: рибні страви потрібно вживати хоча б два-три рази на тиждень. На думку дієтолога, дотримуючись цих норм, можна уповільнити старіння клітин і організму, покращити зір, знизити ризик виникнення діабету, бронхіту, псоріазу, артриту, а також серцево-судинних і онкологічних захворювань. Ті, хто їсть рибу, живуть довше, і здоров’я у них краще, адже вона зміцнює імунітет, послаблює головний біль та біль у суглобах при артритах, робить мозок “світлішим”.
Однак слід пам’ятати: щоденне споживання жирної риби може послабити імунітет, тому оптимальним рішенням буде приймати вітамін Е в капсулах, щоб імунна система функціонувала збалансовано.
Медики наголошують, що цілком відмовлятися від м’яса не варто. “Риба легше засвоюється, її частіше використовують в дієтичному харчуванні, проте м’ясу риба поступається вмістом заліза”, – каже дієтолог.
І на вибір, і на смак
Як і будь-які продукти харчування, найкориснішою є свіжа риба, жива. Оскільки риба і морські делікатеси належать до продуктів які швидко псуються, то за лічені години з корисних вони можуть перетворитися на джерело серйозної інфекції. За словами Зоряни Завади, щоб уникнути прикрих неприємностей, її слід правильно зберігати і готувати. У “кращому” випадку риба може стати причиною виникнення алергії, у гіршому – причиною серйозного харчового отруєння.
“При виборі живої риби покупець повинен звертати увагу на запах, який має бути свіжим і пахнути водою, на блискучу луску та прозорі очі, – розповів “Пошті” продавець риби та морепродуктів Олег Гупало. – Якщо людина купує морожений продукт, єдине, що можна зробити до того, як риба відтанула, – подивитися, чи є на тушці ушкодження”.
За словами продавця, риба має малий термін зберігання: свіжу можна тримати не більше двох днів, а заморожену – не довше двох місяців. Під час довгого зберігання в мороженої риби знижується кількість вітаміну А та вітамінів групи В, які частково переходять у воду або жир. Дуже не рекомендовано повторно заморожувати рибу – вітамінів залишиться зовсім небагато, та й смак буде вже не той.
Користь риби залежить і від приготування. Як зазначила дієтолог, найкраще готувати рибу на парі, проте можна й варити, тушкувати і запікати. А ось смаження несприятливо впливає на продукт і його корисні властивості, смажена риба важче перетравлюється кишково-шлунковим трактом. Зменшують користь риби, перевантажуючи організм шкідливими жирами, додавання вершкового масла та майонезу.